Koniec wielkiego marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem” w Warszawie. Protestowało ok. 250 tys. osób

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 7 lat
Z Placu Zamkowego w centrum Warszawy ruszył w piątek 10 maja marsz „Precz z Zielonym Ładem”. Uczestników były tysiące. Mieli biało-czerwone flagi i proporce "Solidarności". Wypełnili plac przed Zamkiem Królewskim i część Krakowskiego Przedmieścia. Potem przeszli w stronę gmachu Sejmu. Tuż po godz. 16-ej zgromadzenie oficjalnie zakończono.

Spis treści

Duda spotkał się z Hołownią

Na zakończenie protestu związkowcy spotkali się w Sejmie z marszałkiem Hołownią. - Marszałek powiedział nam, że jeśli zbierzemy 500 tys. podpisów pod wnioskiem referendalnym ws. "Zielonego Ładu", to projekt idzie i to bez żadnej zwłoki do dalszego procedowania. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze - poinformował po spotkaniu przewodniczący NSZZ "Solidarność".

od 12 lat

Według Piotra Dudy w marszu w Warszawie wzięło udział ok. 250 tys. osób. - Dziś chcieliśmy być wszyscy razem, nie dzieliliśmy się na rolników, górników, czy hutników. Chciałbym podziękować policjantom, którzy bardzo profesjonalnie się dziś zachowywali - dodał na koniec Duda.

Piotr Duda: To "zielony nieład" i "zielony chaos"

Protestujący są już pod Sejmem, gdzie rozpoczęły się oficjalne przemówienia. Na scenę wyszedł przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

- Muszą nam dowalić Zielony Ład, żebyśmy spadli do poziomu z lat 90. Nie! To się już skończyło i to już nie wróci! Niektórzy eurokraci uważają, że polski pracownik musi mieć źle płatną pracę. My się na to nie zgadzamy! To "zielony nieład", "zielony chaos". Jesteśmy tu, żeby to wykrzyczeć: precz z "Zielonym Ładem"! Jesteśmy tu, by bronić naszego rolnictwa, naszych gospodarstw, naszej wolności - mówił Piotr Duda.

Po jego przemowie protestujący zaczęli skandować: Tusk to zdrajca!

Związkowiec poinformował również, że Solidarność zleciła badanie opinii publicznej, z którego wynika, że 57 procent Polaków chce referendum w sprawie Zielonego Ładu. - Dziś udało nam się zebrać już ponad 150 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum - dodał Duda.

- Walczymy o to, żeby polscy przedsiębiorcy i rolnicy mogli dalej produkować dobrą i zdrową żywność. My to potrafimy. Europa może się od nas uczyć. Polski rolnik żywił i bronił i dalej będziemy żywić i bronić! - mówił następnie przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Tomasz Obszański.

Wawrzyniak: jest tu dzisiaj cała Polska

Rzecznik prasowy NSZZ Rolników indywidualnych "S" Adrian Wawrzyniak powiedział PAP, że na marsz przyjechała "ogromna liczba osób, więcej niż (na protest rolników-PAP) 6 marca". "Widać, że to jest morze ludzi, ogromna rzesza Polaków, która tutaj przybyła - rolników, górników, hutników. Jest tu dzisiaj cała Polska" - dodał.

Widać wielki banner z hasłem "My rolnicy chcemy wyjść z Unii Europejskiej". Na tablicach i transparentach widać hasła "Zielony ład = nowa bolszewia". Na koszulkach można przeczytać "przepchną zielony ład, następna będzie pańszczyzna i bat".

Protestujący przekazali petycję przedstawicielom KE

Manifestujący przeciwko "Zielonemu Ładowi" związkowcy przekazali petycję przedstawicielom Komisji Europejskiej.

Manifestujący dotarli przed siedzibę Przedstawicielstwa KE w Warszawie na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Jasnej. Pełniący obowiązki dyrektora placówki Bartłomiej Balcerzyk odebrał od protestujących petycję ws. "Zielonego Ładu".

Przewodniczący NZSS "Solidarność" Piotr Duda
Przewodniczący NZSS "Solidarność" Piotr Duda fot. Adam Jankowski
Związkowcy przekazali petycję
Związkowcy przekazali petycję fot. Adam Jankowski

Przed godz. 14 czoło marszu przeszło już ul. Świętokrzyską, Marszałkowską i dotarło do ronda de Gaulla. Protestujący zbliżają się już do Sejmu.

Koniec wielkiego marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem” w Warszawie. Protestowało ok. 250 tys. osób
fot. Adam Kielar

Według rzecznika rolniczej "Solidarności" Adriana Wawrzyniaka, przed Sejmem z protestującymi spotka się marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Jak nieoficjalnie podają media, m.in. TV Republika, na marszu pojawić się mogło nawet 250 tys. osób! Jednak rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth powiedziała PAP, że według szacunków Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w proteście bierze udział ok. 30-35 tys. osób.

Koniec wielkiego marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem” w Warszawie. Protestowało ok. 250 tys. osób
Fot. Adam Kielar

Macierewicz: Tusk popiera Niemcy i Putina

Na marszu obecnych jest wielu polityków PiS, m.in. Mariusz Błaszczak, czy Antoni Macierewicz.

- Setki tysięcy Polaków odrzuca politykę Donalda Tuska. Wszyscy jednoznacznie odrzucają działanie Tuska, który popiera Niemców i Putina. To człowiek, który niszczy polską tożsamość. Jego polityka musi zostać odrzucona, a on musi odejść z rządu. Musi powstać rząd niepodległościowy, który poprą miliony Polaków - mówił prosto z marszu, w rozmowie z reporterem TV Republika, były minister obrony narodowej.

- My tu zebrani, nie zgadzamy się na niszczenie polskiej gospodarki, na niszczenie polskiej niepodległości - dodawał Macierewicz.

Koniec wielkiego marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem” w Warszawie. Protestowało ok. 250 tys. osób
fot. Adam Jankowski

Kaczyński: "Precz z Zielonym Ładem" to także nasze hasło

Przed rozpoczęciem manifestacji Kaczyński zabrał głos w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Przekonywał, że "Zielony Ład to jest między innymi dzieło Platformy Obywatelskiej, która się całkowicie w to włączyła po to, żeby realizować różne interesy, różne ideologie".

"Ale te interesy nie są polskie i te ideologie, chociaż funkcjonują także w Polsce, nie mają polskiego pochodzenia, są z zewnątrz, są takim szaleństwem indukowanym z innych państw Europy do naszego kraju, chodzi o to szaleństwo klimatyczne" - powiedział prezes PiS, cytowany przez PAP.

Koniec wielkiego marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem” w Warszawie. Protestowało ok. 250 tys. osób
fot. Adam Jankowski

- "Precz z Zielonym Ładem: to jest także nasze hasło - podkreślił prezes PiS nawiązując do piątkowej manifestacji. Jak podkreślał, unijna strategia - zarówno rozumiana szerzej, jak i węziej - "ma służyć temu (...), żeby takie kraje jak Polska, które dotychczas goniły zachodnie kraje Unii Europejskiej (...) przestały gonić, zaczęły się cofać, żeby to zbliżanie się zmieniło się co najwyżej w stan zamrożenia".

"Chcemy zrobić wszystko, żeby tak się nie stało i nasz dzisiejszy udział w tym marszu jest wynikiem tej determinacji. Mieliśmy przecież zaplanowany własny marsz, ale doszliśmy do wniosku, że dwa marsze w bardzo nieodległym czasie to jest coś, co pewnie nie wyjdzie. Liczymy, że wyjdzie ten dzisiejszy. Naprawdę nie zależy nam na reklamowaniu naszej własnej partii, tylko na tym, żeby to wyszło, żeby było dużo ludzi" - podkreślił Kaczyński.

Koniec wielkiego marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem” w Warszawie. Protestowało ok. 250 tys. osób

Tysiące uczestników marszu

Na Placu Zamkowym już od rana gromadzili się uczestnicy protestu. Wśród nich widać polityków opozycji - m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiceszef Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki, b. premier Beata Szydło, b. szef TVP Jacek Kurski. Jest też poseł PiS Rafała Bochenek, Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Widać Tobiasza Bocheńskiego, Przemysława Czarnka, Roberta Bąkiewicza. Jest też szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

- Zielony Ład to utrata miejsc pracy i większe koszty życia. Jeżeli te rozwiązania wejdą w życie, to będziemy więcej płacić na energię elektryczną, za gaz, będziemy musieli zmodernizować nasze systemy grzewcze. To wszystko wiąże się z kosztami – powiedział "Tygodnikowi Solidarność" Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej "S".

- Mamy dwie petycje do złożenia. Jedna będzie składana w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej, a drugą złożymy Marszałkowi Sejmu RP. Bardzo serdecznie prosimy, tak jak deklarowaliśmy od samego początku, nasza manifestacja jest absolutnie pokojowa. Mam nadzieję, że żadnych ekscesów nie będzie. Prosimy o nieużywanie materiałów pirotechnicznych, słuchanie służb porządkowych ze związku zawodowego Solidarności, słuchanie komunikatów policji i o sprawne przemieszczanie się. Wszystkie oficjalne wystąpienia będą pod Sejmem RP, w tej chwili na czoło marszu przemieszczą się liderzy, a sygnałem do wymarszu będzie odegrany hymn NSZZ "Solidarność" – przekazał na otwarciu demonstracji Bartłomiej Mickiewicz, wiceszef "S", cytowany przez "Tygodnik Solidarność".

W piątek w Warszawie odbędzie się marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem”.
W piątek w Warszawie odbędzie się marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem”. Aleksy Witwicki / Polska Press

Utrudnienia w związku z marszem „Precz z Zielonym Ładem”

Zbiórka uczestników marszu „Precz z Zielonym Ładem” została zaplanowana na placu Zamkowym o godz. 12.00. Stamtąd protestujący zamierzają przejść przed gmach Sejmu przy ul. Wiejskiej ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyską, Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle'a, Nowy Świat i przez plac Trzech Krzyży do Wiejskiej. Zakończenie zgromadzenia o godzinie 22.

Koniec wielkiego marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem” w Warszawie. Protestowało ok. 250 tys. osób
Adam Kielar

W Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa zostanie powołany sztab z udziałem m.in. policji, straży miejskiej i przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego. Będzie monitorował sytuację na ulicach.

– W miejsca zgromadzeń zostaną skierowane zespoły obserwatorów do utrzymywania stałego kontaktu z organizatorami i czuwania nad zgodnym z prawem przebiegiem zgromadzeń – przekazał ratusz.

Zmiany w organizacji ruchu

Stołeczni policjanci zaapelowali o zwracanie uwagi znaki drogowe i stosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariusze.

– W przypadku złamania przepisów ruchu drogowego należy spodziewać się zdecydowanej reakcji policjantów i wynikających z tego konsekwencji prawnych – dodali policjanci.

Przekazali, że warto pomyśleć o alternatywnych trasach przemieszczania się albo o pozostawieniu samochodów i korzystaniu z transportu publicznego.

Jak będzie jeździć komunikacja miejska?

Ratusz poinformował, że pierwsze zmiany w ruchu mogą zostać wprowadzone, gdy uczestnicy zaczną docierać na plac Zamkowy. Jeśli trzeba będzie zamknąć ruch w al. Solidarności w okolicach placu Zamkowego, to tramwaje linii 4 i 20 pojadą przez most Gdański.

Trasy pozostałych linii tramwajowych zostaną podzielone na dwie części: linia 13 – po stronie Woli: Cm. Wolski – pl. Narutowicza (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: Kawęczyńska-Bazylika Ratuszowa ZOO (bez postoju); linia 23 – po stronie Woli: Nowe Bemowo – Metro Marymont (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: Czynszowa – Dw. Wschodni (bez postoju); linia 26 – po stronie Woli: Metro Młociny – Metro Marymont (bez postoju); po stronie Pragi Płn.: Wiatraczna – Ratuszowa ZOO (bez postoju).

Podobnie będzie w przypadku autobusów: 160 zawrócą na wysokości Dworca Wileńskiego, a 190 dojadą z jednej strony do placu Bankowego, a od strony Marek tylko do skrzyżowania al. „Solidarności” z Targową i zawrócą na wysokości ul. Ząbkowskiej.

W czasie zbiórki uczestników na placu Zamkowym zablokowany może być przejazd ul. Miodową i Krakowskim Przedmieściem, a autobusy linii 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Marsz „Precz z Zielonym Ładem” od godziny 12

Po godzinie 12.00 rozpocznie się przemarsz uczestników. Najpierw zamknięty zostanie fragment Traktu Królewskiego i skrzyżowanie z ul. Świętokrzyską (na objazdach dodatkowo linie 106, 111 i E-2). Gdy uczestnicy skręcą w prawo, w ul. Świętokrzyską, zostanie zamknięta cała trasa przemarszu – m.in. wyłączony zostanie ruch tramwajowy i autobusowy w Al. Jerozolimskich i na ul. Marszałkowskiej.

Tak protestowano w marcu:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Trasy tramwajów linii 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 zostaną podzielone na dwie części, a 4 i 35 będą kursowały objazdami. Linia 4 – w obu kierunkach: rondo Żaba, most Śląsko-Dąbrowski, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości, Nowowiejska, pl. Zbawiciela, Wyścigi; w przypadku zablokowanego torowiska w al. Solidarności tramwaje pojadą ulicami: 11 Listopada, Targowa, Ratuszowa, Jagiellońska, Starzyńskiego, most Gdański, Słomińskiego, al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości, Nowowiejska, pl. Zbawiciela i Wyścigi.

Linia 35 – w obu kierunkach będzie kursowała trasą: rondo Zgrupowania AK „Radosław”, Okopowa, Towarowa, Grójecka i Banacha.

Autobusy i tramwaje na zmienionych trasach

Na objazdach znajdą się także autobusy kursujące w tamtym rejonie: 106, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 501, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522 i 525. Kiedy uczestnicy dotrą pod Sejm – na objazdach będą dodatkowo linie 108 i 162.

– W piątek pasażerom będą pomagali informatorzy. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu. Najlepiej skorzystać z obu linii metra oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich – przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec wielkiego marsz Solidarności „Precz z Zielonym Ładem” w Warszawie. Protestowało ok. 250 tys. osób - Portal i.pl

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
10 maja, 18:14, JPiS100%:

Aktyw robotniczy ruszył d00pę na dźwięk dzwoneczka gnoma z Żoliborza :) Ehh te "niezależne" związki zawodowe :)

Tak niezależne jak pewien troll o głupawym pseudo:-)

J
JPiS100%
Aktyw robotniczy ruszył d00pę na dźwięk dzwoneczka gnoma z Żoliborza :) Ehh te "niezależne" związki zawodowe :)
D
Donek
Biedny platfusie ferment siać na Onecie i interia nie możesz to tu piszesz sfoje wypociny. Won do sfoich pachołku niemiecki
P
Pol
10 maja, 15:21, Kazza:

Już jeden z nielicznych serwisów, że jeszcze można komentować. Większość polskojęzycznych serwisów albo nigdy nie miało tej możliwosci albo coraz więcej ją kasuje.

Spokojnie, to tylko tuskowy wywiad co się dzieje w sieci. Cześć donald, jesteś agentem niemieckim, ale na głupich nie licz, dość agencie !!!

K
Kazza
Już jeden z nielicznych serwisów, że jeszcze można komentować. Większość polskojęzycznych serwisów albo nigdy nie miało tej możliwosci albo coraz więcej ją kasuje.
Q
Qazyq
No ale jak dobrała się do tematu solidarność, to na setki kilometrów śmierdzi jednym wielkim kantem i przewałem. Zostanie to zrobione w taki sposób żeby antypolskie gadziny mogły wprowadzić ten zielony [wulgaryzm] tylnymi drzwiami albo po prostu wszystko przejdzie w jedna noc!
e
endriu
10 maja, 12:46, Teraz ?:

Przecie to w 2020 r wprowadzl pis

więcej myślenia mniej tvn.Kto rzadzi w Brukseli i głosuje przeciwko polskim interesom?

g
gosc
tusk uważa że będzie zielony ład
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu