Kontrola NIK: Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnia niepełnosprawnym sportowcom pełnego dostępu do swoich obiektów

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak tłumaczy prezes NIK, Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił niepełnosprawnym sportowcom warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich.
Jak tłumaczy prezes NIK, Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił niepełnosprawnym sportowcom warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich. Andrzej Banas / Polska Press
Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich- wynika z kontroli NIK na wniosek sejmowej Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki. - Pesymistyczne ustalenia pokazała ta część kontroli, która dotyczyła paraolimpiad zimowych- mówi Marian Banaś, prezes NIK.

Centralny Ośrodek Sportu, jedyny w Polsce ośrodek wyspecjalizowany w usługach szkolenia sportowego na najwyższym poziomie nie zapewnia pełnego dostępu do swoich obiektów sportowcom niepełnosprawnym. Nie bada potrzeb tych osób w zakresie przygotowania przedolimpijskiego, nie promuje też samodzielnie i kompleksowo, choć są to jego zadania sportu paraolimpijskiego. NIK wskazuje, że konieczne jest wzmocnienie działań na rzecz sportu osób niepełnosprawnych zarówno ze strony Centralnego Ośrodka jak i ministra sportu- mówi prezes NIK Marian Banaś w nagranym wideo.

Jak tłumaczy prezes NIK, Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił niepełnosprawnym sportowcom warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich. W pięciu dyscyplinach: w jeździectwie, kolarstwie, strzelectwie sportowym, curlingu na wózkach i hokeju brakuje infrastruktury. - W innych, takich jak np. biathlon czy narciarstwo zjazdowe infrastruktura jest, nie ma natomiast odpowiednio przystosowanej bazy noclegowej- dodaje.

- Pesymistyczne ustalenia pokazała ta część kontroli, która dotyczyła paraolimpiad zimowych. Sześciu dyscyplin jakie są rozgrywane na zimowych igrzyskach niepełnosprawnych, polscy paraolimpijczycy mogą przygotowywać się do startu tylko w jednej, w narciarstwie biegowym. Do hokeja i curlingu brakuje infrastruktury szkoleniowej. Z kolei tam gdzie ta infrastruktura jest, jak w przypadku chociażby biathlonu, narciarstwa zjazdowego i snowboardu- niema tam bazy noclegowej przystosowanej dla sportowców niepełnosprawnych ruchowo- podsumowuje Banaś.

Obejrzyj wideo:

Bon turystyczny spowodował, że w popularnych kurortach ceny makabrycznie poszybowały w górę. "Bon turystyczny jest krzywdzący"

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie