Kontrola NIK: Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnia niepełnosprawnym sportowcom pełnego dostępu do swoich obiektów

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak tłumaczy prezes NIK, Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił niepełnosprawnym sportowcom warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich.
Jak tłumaczy prezes NIK, Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił niepełnosprawnym sportowcom warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich. Andrzej Banas / Polska Press
Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich- wynika z kontroli NIK na wniosek sejmowej Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki. - Pesymistyczne ustalenia pokazała ta część kontroli, która dotyczyła paraolimpiad zimowych- mówi Marian Banaś, prezes NIK.

Centralny Ośrodek Sportu, jedyny w Polsce ośrodek wyspecjalizowany w usługach szkolenia sportowego na najwyższym poziomie nie zapewnia pełnego dostępu do swoich obiektów sportowcom niepełnosprawnym. Nie bada potrzeb tych osób w zakresie przygotowania przedolimpijskiego, nie promuje też samodzielnie i kompleksowo, choć są to jego zadania sportu paraolimpijskiego. NIK wskazuje, że konieczne jest wzmocnienie działań na rzecz sportu osób niepełnosprawnych zarówno ze strony Centralnego Ośrodka jak i ministra sportu- mówi prezes NIK Marian Banaś w nagranym wideo.

Jak tłumaczy prezes NIK, Centralny Ośrodek Sportu nie zapewnił niepełnosprawnym sportowcom warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich. W pięciu dyscyplinach: w jeździectwie, kolarstwie, strzelectwie sportowym, curlingu na wózkach i hokeju brakuje infrastruktury. - W innych, takich jak np. biathlon czy narciarstwo zjazdowe infrastruktura jest, nie ma natomiast odpowiednio przystosowanej bazy noclegowej- dodaje.

- Pesymistyczne ustalenia pokazała ta część kontroli, która dotyczyła paraolimpiad zimowych. Sześciu dyscyplin jakie są rozgrywane na zimowych igrzyskach niepełnosprawnych, polscy paraolimpijczycy mogą przygotowywać się do startu tylko w jednej, w narciarstwie biegowym. Do hokeja i curlingu brakuje infrastruktury szkoleniowej. Z kolei tam gdzie ta infrastruktura jest, jak w przypadku chociażby biathlonu, narciarstwa zjazdowego i snowboardu- niema tam bazy noclegowej przystosowanej dla sportowców niepełnosprawnych ruchowo- podsumowuje Banaś.

Obejrzyj wideo:

Bon turystyczny spowodował, że w popularnych kurortach ceny makabrycznie poszybowały w górę. "Bon turystyczny jest krzywdzący"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu