Korzystasz w ten sposób z możliwości odliczenia internetu? Obyś płacił za abonament rtv

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
W tym roku niektórzy podatnicy będą mogli skorzystać z ulgi na internet. Ma ona jednak kłopotliwe ograniczenia
W tym roku niektórzy podatnicy będą mogli skorzystać z ulgi na internet. Ma ona jednak kłopotliwe ograniczenia 123rf.com/profile_milkos
Podatnicy często zapominają o możliwości skorzystania z ulgi na internet. To wina dość skomplikowanych zasad możliwości odliczenia tego kosztu. Do tego dochodzą także problem związany z pakietami. Gdy abonent kupuje internet, to aby zaoszczędzić łączy go z innymi pakietami – telefonem i telewizją. W przypadku tej drugiej usługi, która widnieje na rachunku, mogą pojawić się problemy. Wyjaśniamy dlaczego?

Spis treści

Okazanie w urzędzie skarbowym zbiorczego rachunku za internet i telewizję, w przypadku niepłacenia przez podatnika abonamentu radiowotelewizyjnego może skutkować naliczeniem kary. Co więcej, fiskus może nie uznać takiego rachunku za podstawę do naliczenia ulgi.

Jakie są zasady korzystania z ulgi na internet w 2024 roku?

Ulga na internet przysługuje podatnikowi, jeśli uzyskuje on dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym i poniósł w roku podatkowym wydatki związane z użytkowaniem sieci. Co więcej, tylko wtedy, jeśli nie korzystał z ulgi w latach poprzednich.

Co można odliczyć w ramach ulgi na internet?

W ramach ulgi na internet można odliczyć poniesione w roku podatkowym wydatki za używanie Internetu, niezależnie od miejsca oraz formy korzystania. W mieszkaniu lub w domu może to być koszt łącza stałego, ale też połączenia bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych.

Czego nie można odliczyć w uldze za sieć?

Odliczeniu nie podlegają jednak wydatki związane z zakupem urządzeń i akcesoriów: komponentów sieci, instalacji ani też jej rozbudowa, modernizacja, czy serwis. Uwaga: nie można też odliczyć opłaty aktywacyjnej, ponieważ nie jest to opłata za korzystanie, lecz jedynie opłata za możliwość korzystania.

Jak dużo można odliczyć i czego nie powinno się robić

Jak przypomina Żaneta Siwik, ekspertka platformy rozliczeniowej Useme, maksymalna wysokość ulgi na internet wynosi 760 zł na osobę. Jest to limit, który określa najwyższą kwotę możliwą do odliczenia od podstawy opodatkowania – dodaje.

– Problemy mogą pojawić się w przypadku korzystania z pakietów łączonych (internet i telewizja cyfrowa), gdzie faktury często nie rozdzielają wyraźnie opłat za poszczególne usługi. Brak wyodrębnionych kwot dla usługi internetowej na fakturze może utrudnić skorzystanie z ulgi. Jednak jest sposób na potencjalne rozwiązanie tego problemu – zauważa Siwik.

Prośba do operatora o wyodrębnienie usług z rachunku powinna pomóc

Ekspertka Useme radzi zwrócić się do operatora z prośbą o wyodrębnienie kosztów usługi internetowej na fakturze. – Mimo że operatorzy nie mają obowiązku spełnienia takiej prośby, jest to krok, który może umożliwić skorzystanie z ulgi internetowej. W przypadku odmowy przez operatora, niestety podatnik może stracić możliwość skorzystania z tej formy odliczenia podatkowego – wyjaśnia.

Jeśli jednak podatnik przedstawi rachunek zbiorczy, gdzie oprócz internetu znajdzie się też opłata np. za telewizję kablową, powinien liczyć się z weryfikacją tego, czy opłaca rachunek radiowo–telewizyjny, a w przypadku niewywiązywania się z tego obowiązku również z nałożeniem kary w wysokości 30–krotnej miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli 819 zł.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu