Koszty cyberprzestępczości podwoją się do 2021 roku

Maciej Badowski AIP
Liczba danych, które będą musiały zostać objęte cyberochroną wzrośnie do końca dekady aż pięćdziesięciokrotnie – wynika z najnowszych prognoz firmy analitycznej Cybersecurity Ventures. Powód? Przestępczość coraz częściej przenosi się do wirtualnego świata. Same straty finansowe wynikające z działalności cyberprzestępców wzrosną dwukrotnie – z 3 bilionów w 2015 r. do 6 bilionów dolarów w 2021 r.

To znacznie więcej niż firmy i instytucje publiczne przeznaczą na ochronę przed zagrożeniami. Do 2021 r. wydatki firm na rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa osiągną poziom „zaledwie” biliona dolarów.

Kumulacja strat

Zdaniem ekspertów Cybersecurity Ventures tak znaczący wzrost strat ponoszonych przez przedsiębiorstwa będzie wynikał z kilku powodów. Wskazują oni m.in. na koszty związane ze zniszczeniem kluczowych danych, kradzież środków finansowych, grabież własności intelektualnej, danych osobowych i operacyjnych, defraudacje, zmniejszoną produktywność firmy, długi czas „podnoszenia się” przedsiębiorstw po ataku czy utratę reputacji wśród klientów. Nie jest to wyłącznie problem globalny, ale również lokalny.

W Polsce tylko w minionym roku liczba cyberataków wzrosła o 46%. Jak wynika z danych PwC, zarejestrowane akty cyberagresji w 33% przypadków przełożyły się na straty finansowe, w 31% spowodowały ujawnienie lub modyfikację danych, a w 16% wpłynęły na utratę reputacji przedsiębiorstwa. TNS donosi, że co trzecia duża krajowa spółka spodziewa się poważnego ataku w najbliższych trzech miesiącach.

– Polityka bezpieczeństwa w polskich firmach musi ulec znacznej poprawie, zwłaszcza w obliczu tak poważnego niedoboru specjalistów IT. Wydatki na bezpieczeństwo co prawda rosną w ostatnich latach, jednak są to kilkuprocentowe wartości, a tylko część polskich przedsiębiorstw przyjęło sformalizowane zasady bezpieczeństwa – zauważa Ewelina Hryszkiewicz, Atman.

Ogrom danych do ochrony

Problem jest o tyle palący, że w związku ze stałym przyrostem danych generowanych przez światowe przedsiębiorstwa liczba informacji wymagających ochrony przed działalnością cyberprzestępców wzrośnie na przestrzeni najbliższych 5 lat nawet pięćdziesięciokrotnie.

- Gwałtowny przyrost danych jest jednym z efektów cyfrowej transformacji biznesu. Według IDC, do 2020 r. ich liczba ma powiększyć się nawet dziesięciokrotnie, natomiast największe firmy generować będą 500 razy więcej danych niż obecnie. – To przełoży się na aktywność cyberprzestępców, którzy zyskają zdecydowanie większe „pole manewru– uważa Hryszkiewicz.

Nie bez znaczenia będzie również przyrost populacji, a co za tym idzie większa liczba internautów i treści udostępnianych w sieci. Do 2020 r. liczba mieszkańców globu ma osiągnąć 8 miliardów, natomiast rozmiar informacji obecnych w globalnej cyberprzestrzeni z około 4 zettabajtów wzrośnie do nawet 96 ZB.

Bezpieczeństwo w cenie

Analitycy Cybersecurity Ventures zwracają uwagę na systematyczne zwiększanie nakładów związanych z cyberbezpieczeństwem. Wydatki przedsiębiorstw na produkty i usługi zabezpieczające infrastrukturę IT przekroczą w 2021 r. barierę biliona dolarów, co stanowi ponad 30-procentowy wzrost w porównaniu do 75 miliardów w 2015 r.

Rosnące koszty to jeden z powodów, dla których firmy coraz częściej decydują się na outsourcing IT. Jak wynika z badań PMR Research, tylko w ubiegłym roku wartość krajowego rynku data center wzrosła o 15 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu