Kradzież tożsamości. Coraz więcej wyłudzeń na skradzione i podrobione dokumenty.

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rekomendujemy zgłoszenie takiego faktu do banku oraz na policję- mówi ekspert.
Rekomendujemy zgłoszenie takiego faktu do banku oraz na policję- mówi ekspert. Michał Gaciarz
Utrata dokumentu potwierdzającego tożsamość lub jego ujawnienie może rodzić poważne konsekwencje dla jego właściciela. Przestępcy przy ich użyciu mogą podejmować próby uzyskania kredytów w bankach, pożyczek w firmach pożyczkowych lub wynająć mieszkanie czy samochód.

W ostatnich latach w związku z szybkim rozwojem gospodarki i bankowości elektronicznej pojawiło się nowe zjawisko, które możemy nazwać kradzieżą tożsamości- mówi AIP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. - Czasami okazuje się, że nawet bez zaginięcia dokumentów, paszportu czy dowodu osobistego, nastąpiła kradzież czyjejś tożsamości. Ktoś inny posługuje się podobnym bądź sfałszowanym dokumentem próbując zaciągać kredyty i pożyczki, wynajmować auta, czy mieszkania w imieniu osób niewinnych- dodaje.

Nie pozwól ukraść swojej tożsamości!

Eksperci cały czas alarmują, żeby chronić swoją tożsamość i dokumenty ją potwierdzające. Warto się upewnić, że musisz przekazać swoje dane osobowe i wizerunek. Jeżeli nie jest to dozwolone przez prawo, nie pozwalaj na skopiowanie lub sfotografowanie swojego dokumentu tożsamości.

Co zrobić, kiedy doszło już do utraty dokumentów?

1. Zgłoś się do banku – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć założonego konta bankowego), za pośrednictwem których możesz skorzystać z Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jeśli tylko podejrzewasz, że ktoś posługuje się Twoją tożsamością – zastrzeż dokument

Dzięki temu Systemowi możesz zastrzec dokument tożsamości w swoim lub w dowolnym banku, którego nie jesteś klientem. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym lub na stronie internetowej swojego banku. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie.

2. Powiadom Policję – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa.

3. Zawiadom najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrób nowy dokument.

Koniecznie powiadom o tym swój bank oraz inne tzw. podmioty trzecie i instytucje publiczne, które wykorzystują zgodnie z obowiązującym prawem dane w nim zawarte.

Rekomendujemy zgłoszenie takiego faktu do banku oraz na policję, ale także do właściwego urzędu, po to by rozważyć, czy wręcz zainicjować wymianę własnego dokumentu tożsamości- dodaje Pietraszkiewicz.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu