Kradzieże na budowach i ukryte koszty wykańczają przedsiębiorców
Jak wynika z raportu BauWatch – Indeks Przestępczości w Budownictwie, 64 proc. respondentów przynajmniej raz w roku było świadkami kradzieży na placach budowy. – Z 6 na 10 osób przyznających, że były świadkami kradzieży w pracy, kluczowym wnioskiem jest to, że żadna lokalizacja czy sektor nie jest bezpieczny przed przestępcami. Te incydenty wykraczają daleko poza bezpośrednie straty materialne, wywołując lawinę ukrytych kosztów – komentuje Aleksander Wilczewski, Dyrektor Zarządzający BauWatch Polska.
Według Cornerstone Projects, opóźnienia na placach budowy mogą zwiększyć całkowity koszt projektu od 10 proc. do 50 proc. Firmy budowlane nie tylko muszą mierzyć się z wyższymi kosztami operacyjnymi, takimi jak dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników czy dłuższy wynajem sprzętu, ale także ryzykują nieprzestrzeganiem kluczowych terminów.
– Gdy dochodzi do opóźnień, często w grę wchodzą kary umowne, co dodatkowo zwiększa obciążenie finansowe i szkodzi zaufaniu oraz reputacji firmy budowlanej wśród klientów – wskazano.
Jak podkreślono, ukryte koszty szybko się kumulują i docelowo zmniejszają marże zysku. Oprócz bezpośrednich strat finansowych, opóźnienia zakłócają harmonogramy projektów. Przesunięcia w czasie nie tylko zwiększają koszty krótkoterminowe, ale także szkodzą długoterminowej rentowności i pozycji firmy na rynku.
Zapobieganie kradzieżom i zakłóceniom na placach budowy
W obliczu rosnącej złożoności projektów budowlanych i zwiększającego się ryzyka finansowego związanego z opóźnieniami, firmy sięgają po bardziej zaawansowane rozwiązania. Przedstawiciele sektora budowlanego nie boją się inwestować w nowoczesne technologie, nawet te bazujące na sztucznej inteligencji.
Jak wyjaśnia Wilczewski, monitorowanie oparte na sztucznej inteligencji nieustannie analizuje w czasie rzeczywistym nagrania wideo z mobilnych wież monitorujących. Jeśli system wykryje nietypową lub podejrzaną aktywność, taką jak nieautoryzowany dostęp lub ruch poza godzinami pracy, powiadamia operatora. – Jeśli operator potwierdzi naruszenie bezpieczeństwa, podejmowane są natychmiastowe działania. Ten proces zapewnia czas reakcji poniżej minuty – wskazuje.
Ceny materiałów budowlanych
Sierpień był kolejnym miesiącem stabilizacji cen na rynku wyrobów budowlanych – wynika z najnowszego raportu Grupy PSB Handel. – Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego miały jeszcze świeżo w pamięci horror cenowy, jaki przeżywali inwestorzy, którzy podjęli się budowy domów na fali pocovidowej euforii. Jednak już w drugiej połowie ubiegłego roku sytuacja inwestorów zdecydowanie się poprawiła. Przede wszystkim ceny wielu materiałów budowlanych spadły po raz pierwszy od kilku lat. Co ważne, ten trend utrzymał się także w tym roku – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. portalu RynekPierwotny.pl.
Grupa PSB Handel, która monitoruje rynek wyrobów wykorzystywanych przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym poinformowała, że w sierpniu ich średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była o 0,4 proc. niższa niż w analogicznym okresie rok temu. Obniżki miały miejsce w 13 kategoriach. Do 1 proc. spadły ceny w grupach: chemia budowlana, dekoracje, wyposażenie, AGD, instalacje, ogrzewanie oraz izolacje termiczne.
W kolejnych grupach spadki były następujące: narzędzia, ogród, hobby oraz płytki, łazienki, kuchnie (po -2 proc.), izolacje wodochronne (-3 proc.), oświetlenie, elektryka, wykończenia, dachy, rynny oraz sucha zabudowa (po -4 proc.).
Z kolei wzrost cen w ciągu 12 miesięcy miał miejsce w siedmiu grupach asortymentowych: płyty OSB, drewno (+10 proc.), cement, wapno (+4 proc.), stolarka i ściany, kominy (po +3 proc.), farby, lakiery i otoczenie domu (po +1 proc.) oraz motoryzacja (+0,1 proc.).
Średnia cena liczona dla 20 grup asortymentowych była o 0,2 proc. niższa niż w lipcu. – Wprawdzie ceny wzrosły w sześciu grupach towarowych (ściany, kominy, motoryzacja, otoczenie domu, wykończenia, płytki, łazienki, kuchnie oraz narzędzia), ale podwyżki nie przekraczały 1 proc. – wskazują eksperci portalu rynekpierwotny.pl.
Jednocześnie zwracają uwagę, że poziom z lipca utrzymały za to ceny chemii budowlanej, izolacji termicznych i dekoracji. Zaś w siedmiu grupach ceny spadły. Obniżki do 1 proc. objęły stolarkę, dachy, rynny, farby, lakiery, cement, wapno, instalacje, ogrzewanie, wyposażenie, AGD oraz ogród, hobby. Największy spadek cen miał miejsce w kategorii: sucha zabudowa, izolacje wodochronne i płyty OSB, drewno (po -1 proc.) oraz oświetlenie, elektryka (-2 proc.).
Z drugiej strony pojawiły się obawy, że część producentów i handlowców podniesie ceny wyrobów budowlanych na fali popowodziowej odbudowy i remontów zalanych domów i mieszkań. Jak podkreślają autorzy analizy, teoretycznie takie ryzyko raczej nie jest duże, bo powódź objęła jedynie fragment kraju. I nawet, jeśli lokalnie zalane zostały jakieś fabryki czy hurtownie budowlane, to nie powinno to mieć wpływu na cały rynek.
Wielgo przyznaje jednak, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że w najbliższych miesiącach tempo wzrostu kosztów budowy przyspieszy bez względu na inwestycje związane z usuwaniem skutków powodzi. Najpewniej czeka nas dodatkowo wysyp inwestycji dofinansowanych przez Unię Europejską m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To zaś może oznaczać wzrost cen wielu materiałów budowlanych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?