Kraków supergwiazdą usług dla biznesu. W sektorze pracuje już pod Wawelem 82 600 osób. Średnie zarobki przekroczyły 11 tys. zł i nadal rosną

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Udostępnij:
Kraków kolejny raz z rzędu zachował pozycję lidera wśród miast zatrudniających najwięcej osób w centrach usług biznesowych w Polsce. W tym dynamicznie rozwijającym się sektorze pracuje już w stolicy Małopolski aż 82 600 ludzi. To niemal jedna czwarta wszystkich wykonujących tego typu pracę w Polsce! A to nie koniec: w niemal wszystkich analizach Kraków bryluje jako miejsce o zdecydowanie najlepszym potencjale do lokowania zaawansowanych i innowacyjnych usług dla biznesu, co przyciąga kolejnych inwestorów (aż 88 proc. miejsc pracy stworzyły w ostatnim czasie firmy zagraniczne) oraz zachęca do tworzenia start-upów. Prognozy mówią o podwojeniu obecnej liczby zatrudnionych do końca dekady.

Według raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie 2021”, od 2016 roku w Krakowie powstało 79 nowych centrów usług dla biznesu, które przyczyniły się do utworzenia 8,9 tys. miejsc pracy. W ciągu zaledwie czterech lat zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w stolicy Małopolski wzrosło zatem o 61 proc. Ponadto, według danych na trzeci kwartał 2021 r. w centrach zlokalizowanych w Krakowie pracowało łącznie 82,6 tys. osób (o blisko 4,5 tys. więcej w porównaniu z rokiem 2020). Przy tym większość, bo aż 88 proc. miejsc pracy, powstało w centrach będących własnością podmiotów zagranicznych.

- Wprawdzie w latach 2020-2021 najwięcej nowych centrów usług powstało w Warszawie, ale Kraków pozostał liderem pod względem liczby zatrudnionych i jego pozycja wydaje się niezagrożona. Wśród siedmiu tegorocznych inwestycji są chociażby AstraZeneca, Dyson czy Westinghouse, czyli znane na całym świecie marki z dużym kapitałem

– komentuje Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa.

Usługi dla biznesu ciągną Kraków i Małopolskę

Po wybuchu pandemii pojawiły się pesymistyczne prognozy mówiące o realnej groźbie zapaści gospodarczej Krakowa w związku z zamrożeniem jakże ważnej branży turystycznej i branż powiązanych. Nic takiego się nie stało, a to dlatego, że czas zarazy okazał się wyjątkowo dobry dla sektora usług dla biznesu: wszystkie firmy błyskawicznie przestawiły się na pracę zdalną, krakowska infrastruktura bez problemu to uniosła, a jednocześnie pojawiło się gigantyczne zapotrzebowanie na cyfryzację ze strony firm i instytucji. A cyfryzacja i zdalna komunikacja to jeden z obszarów działania działających w Krakowie korporacji – i tych zagranicznych, i tych polskich (z Comarchem na czele).

Budownictwo - 5 895 zł brutto (wzrost rok do roku o 7,2 proc.); w mikrofirmach od 4 do 5 tys. zł, ale część wynagrodzenia często "pod stołem", więc realny wzrost stawek jest tu szybszy od oficjalnych statystyk, przede wszystkim dlatego, że brakuje wykonawców (wielu wyjeżdża do Niemiec, Norwegii itp.).

Wynagrodzenia w Krakowie. Kto dostaje „średnią pensję” w wys...

W efekcie Kraków był jedynym dużym miastem w Polsce (a może i naszej części Europy), w którym zatrudnienie w czasie pandemii nie malało, lecz rosło. Co więcej - wzrost liczby dobrze płatnych etatów w centrach usług dla biznesu mocno wyprzedzał spadek słabo płatnych liczby miejsc pracy w branżach zamrożonych, jak hotelarstwo i gastronomia. Nawet po zniesieniu lockdownów wiosną 2021 ów trend się utrzymał. Zapotrzebowanie na pracowników w sektorze usług dla biznesu jest ogromne, w serwisach rekrutacyjnych można codziennie znaleźć ponad 10 tys. ofert pracy „od zaraz”. Ponad połowa z nich dotyczy pracy zdalnej lub hybrydowej.

Z prognoz ABSL Strategic Foresight wynika, że łączne zatrudnienie w sektorze w Polsce może w ciągu 10 lat wzrosnąć do 650 tys., co wiąże się bezpośrednio z koniecznością pozyskania pracowników posiadających zarówno kompetencje cyfrowe – związane z rozwojem nowych technologii, automatyzacją oraz rewolucją technologiczną, jak i te związane z finansami, analizą danych czy umiejętnościami miękkimi, jak: praca zespołowa i zarządzanie zmianą. Pracodawcy patrzą tu z nadzieją na krakowskie uczelnie, które ze względu na bogatą ofertę dydaktyczną, zapewniają kadrę posiadającą kompetencje przyszłości. To właśnie ów potencjał intelektualny jest najsilniejszym magnesem dla inwestujących w Polsce firm zagranicznych.

Raport ABSL wskazuje Kraków jako główny ośrodek akademicki w Polsce, kształcący 130 tys. studentów, w tym ok. 38 tys. inżynierów, którzy już teraz są szczególnie poszukiwani na rynku pracy. „To właśnie dostępność talentów i nowoczesność są głównymi atutami miasta, na które zwracają uwagę międzynarodowi inwestorzy” – czytamy w komentarzu do raportu.

Kraków zmierza w kierunku coraz bardziej zawansowanych, innowacyjnych usług

Dane z raportu ABSL wskazują, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce wyróżnia wysoki poziom innowacyjności. Udział innowatorów w sektorze jest większy niż w całej gospodarce, zarówno w branżach produkcyjnych, jak i innych sektorach usług. W Krakowie ok. 70 proc. przedstawicieli sektora zadeklarowało wprowadzenie innowacji w ciągu ostatnich trzech lat w porównaniu do 26,1 proc. odnotowanych przez GUS w sektorze przedsiębiorstw i 21 proc w sektorze usług.

W Krakowie działa jedna czwarta wszystkich centrów badawczo-rozwojowych w Polsce. Rodzą się tu najbardziej innowacyjne pomysły rozwoju produktów, technologii czy procesów biznesowych. Około 70 proc. przepytywanych na potrzeby raportu respondentów z krakowskiego obszaru metropolitalnego wprowadziło w ciągu ostatnich trzech lat innowacje rozumiane jako zintegrowane produkty czy usługi.

Najwięksi płatnicy podatku dochodowego w Krakowie. 30 firm w...

Dla centrów z sektora nowoczesnych usług biznesowych nie bez znaczenia pozostaje także współpraca ze start-upami. Pomimo że dotychczas zdecydowało się na nią co piąte centrum z krakowskiego obszaru metropolitalnego, wszystkie były zadowolone ze współpracy, odpowiednio 18,2 proc. w stopniu bardzo wysokim, 27,3 proc. – wysokim, a 36,4 proc. w znacznym stopniu. Wśród głównych efektów wspólnych działań, menadżerowie centrów wymienili m.in.: dostęp do puli talentów, rozwój nowych funkcji i produktów w portfelu oraz innowacyjne pomysły, wykraczające poza schemat korporacyjnego myślenia.

- Kraków w ocenie biznesu otrzymał najwięcej głosów jako lokalizacja tworząca klimat do rozwoju innowacji w sektorze, od czego w dużej mierze będzie zależał przyszły rozwój sektora. Wprowadzanie innowacji jest szczególnie ważne ze względu na zmianę charakteru polskiego rynku. Kiedyś zachętą dla inwestorów były niskie koszty pracy, ale te czasy mamy już za sobą. Teraz, gdy Polska przechodzi do grupy krajów z umiarkowanym kosztami produkcji, firmy muszą znaleźć sposób by pozostać atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Sektor usług biznesowych stawia na innowacyjność. Przyspieszone wdrażanie innowacji stwarza szanse na przejście do roli kreatora globalnych trendów, co stanowi szansę rozwojową dla Polski

- mówi Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, który zrzesza ponad 220 największych światowych firm, reprezentujących sektor, w którym zatrudnionych jest obecnie w Polsce ponad 355 000 osób.

Coraz większe zaawansowanie usług, wymagające wyższych kompetencji w połączeniu z deficytem pracowników sprawia, że wynagrodzenia w tym sektorze dynamicznie rosną. Wedle krakowskiego GUS, średnia pensja w całym sektorze przekroczyła w październiku 11 tys. zł i była wyższa o prawie 15 proc. niż przed rokiem.

Raport „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Krakowie 2021” został przygotowany przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) na zlecenie Miasta Kraków. Z dostępnym bezpłatnie raportem można zapoznać się na stronie shop-absl.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
8 grudnia, 20:22, Zbigniew Rusek:

Zakała Krakowa!!! Te rażąco wysoko płtne miejsca pracy przyciągają ludność z innych miast do Krakowa, przez co miasto jest z roku na rok coraz bardziej przeludnione, a to pogarsza komfort życia. Wysokie zarobki powoduja też to, że ludzie nie mają na co wydać pieniędzy, napędzają spiralę deweloperom (mieskzania nalokatę) i kupują na potęgę samochody, przez co miasto jest zakorkowane!!! WQywalić te wszystkie korporacje i ten biurowy outsourcing!!! Żadnych usług dla obcego biznesu - zwłaszcza pseddousług administracyjnych!!! Wywalić to z Krakowa!!! Korporacje won z Krakowa!!!

Zbychu ,ale oni ,,legalnie" grabia takie sumy ,że musza jakos uciszyć sumienia.(oczywiscie nie wszyscy trudnia sie grabieża ale tez nie wszyscy maja sumienia).Jedna z najlepiej płacących(jesli nie najlepiej) firemek w Krakowie jest firemka zajmujaca sie hazardem internetowym,jak duza jest to skala wystarczy popatrzeć na mecze ,,gwiazd"futbolu i co reklamują na koszulkach.Do tego dochodzą granty unijne,no jak,,daja",to trzeba tworzyć etaty,nawet najbardziej fikcyjne a w wielu biurowcach nawet po polsku sie nie mówi.

E
Ehh
No fajnie w koncu,,UNIA DAJE"Polacy ubozeja ,sklepy socjalne stają sie powszechne ale to jest MODEL Byznesu ala Morawiecki. Na działkach od Kościoła zrobił 2000% a na Kościół sciepa z budżetu(takze od LGBT i innych przez Kościół pominietych),no bo Kościół jest ubogi z natury.Najlepiej z tych MODELOW BYZNESOWYCH płaca te ,które najwięcej na POLAKACH żerują.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie