Kupiłeś prezenty w internecie? Cyberprzestępcy mają twoje dane i hasła, jeśli zrobiłeś te rzeczy

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W ferworze przygotowań i zakupów łatwo stracić czujność, czym można podarować przestępcom prezent w postaci naszych pieniędzy i danych.
W ferworze przygotowań i zakupów łatwo stracić czujność, czym można podarować przestępcom prezent w postaci naszych pieniędzy i danych. unsplash
Świąteczne zakupy online lub last minute tuż przed Bożym Narodzeniem to idealny czas dla cyberprzestępców, nieuczciwych hakerów i innych oszustów, którzy czekają na to, by wykraść nasze hasła lub opróżnić z pieniędzy konta bankowe. Jakimi sposobami się posługują i co można zrobić, aby uniemożliwić im atak? Okazuje się, że są proste rzeczy, które mogą nas uchronić.

Spis treści

Według raportu Świąteczny Portfel Polaków 2023, zleconego przez Związek Banków Polskich firmie badawczej Minds&Roses, budżet, jaki przeciętny polski konsument przeznaczy na tegoroczne Boże Narodzenie, będzie wynosić ok. 1490 zł. Jest to o 63 zł więcej niż w 2022.

Natomiast raport Izby Gospodarki Elektronicznej Emergency Commerce 2023 podaje, że 7 na 10 badanych w 2023 roku robiło zakupy online.

W ferworze przygotowań i zakupów łatwo stracić czujność, czym można podarować przestępcom prezent w postaci naszych pieniędzy i danych. Jak zadbać o bezpieczeństwo online, aby móc cieszyć się spokojnymi świętami? Podpowiedzi przygotowali eksperci Fortinet. Cyberprzestepcy oferują nam cały wachlarz możliwości: od klasycznych rozwiązań w postaci fałszywych stron i złośliwego oprogramowania, po oszustwa związane z dostarczaniem paczek oraz świątecznymi podróżami.

Zakupy świąteczne w internecie. Jakimi metodami można zostać oszukanym?

Cyberprzestępcy mogą się podszywać pod firmę kurierską, która oferuje możliwość śledzenia paczki. Wysyłają SMSem informację o opóźnionej lub zbliżającej się dostawie. Do komunikatu dołączony jest link, w który należy kliknąć w celu potwierdzenia swojego imienia, adresu oraz innych danych.

Po otworzeniu łącza możliwych jest kilka scenariuszy.

Przestępca może między innymi przechwycić poufne informacje konsumenta lub wejść w posiadanie dostępu do pamięci podręcznej urządzenia mobilnego, przechowującej takie dane, jak nazwy użytkownika oraz hasła do stron internetowych i aplikacji. Eksperci Fortinet zachęcają do zgłaszania podobnych incydentów poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie instytucji CERT Polska.

Powszechne są także oszustwa powiązane z wyjazdami. Przestępcy tworzą strony internetowe, zaprojektowane tak, aby do złudzenia przypominały rzeczywiste witryny biur podróży. Podszywając się pod pracowników zaufanych firm, przeprowadzają rozmowy z klientami, dokonują w ich imieniu rezerwacji i pobierają opłaty za np. bilety na nieistniejące loty.

W obu przypadkach warto sprawdzić, jak wygląda adres lub link do strony internetowej. Czy jest taki sam, jak adres oryginalnej, oficjalnej witryny? Jeśli nie, albo różni się w jakikolwiek sposób – powinno już to wzbudzić naszą czujność.

To dlatego, że cyberprzestępcy tworzą fałszywe witryny, które kuszą nieświadomych konsumentów wyjątkowo korzystnymi ofertami. Dotyczą one jednak nieistniejących produktów, które nigdy nie dotrą do zamawiającego.

Wykorzystywany jest także tzw. typosquatting – taktyka cyberataku bazująca na błędach popełnianych przez użytkowników podczas wpisywania znanych im adresów URL. Zorientowanie się, że strona, na której przebywamy, jest fałszywa, staje się wtedy trudniejsze. Przed dokonaniem zakupu online, zwłaszcza po raz pierwszy w danym sklepie, należy upewnić się, czy jest on prawdziwy.

Jak się ochronić przed atakami przestępców?

Eksperci Fortinet podpowiadają, jak zadbać o bezpieczeństwo danych przy okazji okołoświątecznych zakupów. Aby zapoznać się ze szczegółowymi poradami – przejdź do galerii.

Ogólna świadomość taktyk cyberprzestępców może znacznie pomóc w ochronie przed oszustwami w sezonie świątecznych zakupów. Warto pamiętać, że dostosowują oni metody działania do aktualnych wydarzeń, więc w czasie świąt należy szczególną uwagę zwrócić na nietypowe wiadomości i komunikaty oraz nie klikać w żadne podejrzane linki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu