Laboratorium metrologiczne otwarto na Politechnice Gdańskiej. Jest do dyspozycji studentów
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej od wtorku, 12 października może pochwalić się nową pracownią, dedykowaną kształceniu studentów różnych kierunków gdańskiej uczelni, ale również prowadzeniu badań naukowych w zakresie metrologii.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, oraz Jakub Ruszkowski, dyrektor zarządzający Mitutoyo Polska. Władze uczelni dziękowały przedstawicielowi japońskiego producenta urządzeń pomiarowych za współpracę oraz doposażenie laboratorium nowoczesnym sprzętem, którego zdecydowanie brakowało.
– Bardzo dziękujemy za stworzenie możliwości rozwijania politechniki, a tym samym, przyczyniania się do rozwoju lokalnej społeczności – mówił dyrektor Ruszkowski. – Pochodzę z Gdańska, studiowałem w tych murach i w ten sposób mogę odwdzięczyć się za edukację, którą sam pobrałem. Trzeba inwestować w młodych ludzi, po to by uczyli się tego, co rzeczywiście potrzebne jest w przemyśle.
O sprzęcie, który zasilił laboratorium, opowiadał dziekan wydziału.
– Mamy tu m.in. ręczną maszynę współrzędnościową, która znakomicie nadaje się do dydaktyki oraz prostszych prac naukowych, a także automatyczną maszynę współrzędnościową, która w tej chwili dokonuje pomiaru korpusu silnika – wyjaśniał prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn. – Obie pozwalają sprawdzić, czy to, co zostało wykonane, jest w zakresie wymiaru czy kształtów takie samo jak w projekcie. Dokładność pomiaru wynosi ok. 1 mikrometra. Ma to potężne znaczenie w dobie przemysłu 4.0, który wymaga precyzji oraz niezawodności. Oprócz tego, otrzymaliśmy dwie maszyny służące do pomiarów optycznych, w dwóch i trzech wymiarach.
Ze sprzętu korzystać będą studenci mechaniki, budowy maszyn, mechatroniki czy inżynierii mechaniczno-medycznej.
– W laboratorium będą nabywać umiejętności związane z pomiarami, a więc kontrolą jakości wyprodukowanych wyrobów – mówił prof. dr hab. inż. Mariusz Deja. – Oprócz tego, sprzęt ten pozwala zbadać strukturę danej rzeczy, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia jej eksploatacji i wytrzymałości. Obecnie każda branża przemysłowa potrzebuje specjalistów z tego rodzaju umiejętnościami.
Dziekan podkreślał, że politechnika będzie mogła w przyszłości liczyć na wsparcie merytoryczne ze strony Mitutoyo Polska, a także aktualizacje otrzymanych urządzeń. Wartość użyczonego sprzętu szacuje się na ok. 300 tys. euro.
Rewitalizacja ul. Partyzantów w Gdańsku. Powstał projekt. St...
Odwiedź nas na Facebooku!
