Lato to idealny moment na ocieplenie domu. Jak policzyć, ile to kosztuje? Pomóc mogą specjalne kalkulatory dostępne online

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ile kosztuje ocieplenie domu. Pomóc mogą w tym specjalne kalkulatory.
Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ile kosztuje ocieplenie domu. Pomóc mogą w tym specjalne kalkulatory. unsplash
Ocieplanie domu – ile to kosztuje? Problem w tym, że nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki mamy budynek i jaka jest powierzchnia ścian. Można to oszacować lub w miarę dokładnie policzyć. Jak to zrobić, jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy? Z pomocą mogą przyjść nam kalkulatory dostępne w Internecie. Jakich danych będziemy potrzebować, aby kalkulator policzył nam, ile kosztuje ocieplenie budynku w 2023 r.?

Spis treści

O ocieplaniu myślimy zwykle w zimie, kiedy trzeba ogrzewać dom, a temperatura szybko spada. Jednak ze względu na warunki atmosferyczne ocieplenie nie jest wtedy możliwe. Trzeba zaczekać z tym do lata. To właśnie teraz będzie można przeprowadzić wszystkie niezbędne prace.

Remont, budowa i ocieplenie domu w 2023 r. Czy te usługi cieszą się dużym zainteresowaniem w tym roku?

Jak dowiadujemy się z „Barometru Usług” stworzonego przez Oferteo w pierwszym kwartale 2023 r. - aż o 52 proc. wzrosła liczba zapytań dotyczących kategorii remontowo-budowlanych i wykończeniowych. Badanie powstało w oparciu o dane platformy na podstawie zapytań użytkowników.

Większe zainteresowanie niż przed rokiem można zauważyć również w kategorii remonty, natomiast liczba osób poszukujących za pośrednictwem platformy wykonawców do wybudowania domu, wzrosła o 25 proc.

- Na podstawie zainteresowania tymi kategoriami na naszej platformie możemy wywnioskować, że część Polaków przestała odkładać swoje plany budowlano-remontowe i zaczęła szukać wykonawców. Możliwe, że jesteśmy świadkami pierwszych oznak ożywienia w tym segmencie gospodarki. Widzimy to również porównując IV kwartał 2022, w którym budowa domów zanotowała spadek zapytań o 19 proc., a remonty o jeden procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. - komentuje Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

Warto pamiętać, że prawdziwy czas na ocieplanie domu i remonty dopiero się zaczyna. Lato i odpowiednie temperatury sprzyjają tego typu pracom. Pozwalają również na takie działania na świeżym powietrzu, których nie zawsze można przeprowadzić zimą ze względu na niskie temperatury.

Czy warto ocieplać dom?

Jeżeli prawidłowo ocieplimy nasz dom, wówczas wnętrza będą izolowane względem zewnętrznego otoczenia. To nie tylko niska lub wysoka temperatura, ale także ochrona przed wilgocią oraz mechanicznymi uszkodzeniami. Zabezpiecza przed ubytkami ciepła, a tym samym – spadają wydatki na ogrzewanie.

Najczęściej w ocieplaniu wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Dostępne są również inne materiały. To np. pianka polietylenowa lub poliuretanowa. Może być to również styrodur.

Jak policzyć, ile kosztuje ocieplenie domu w 2023 r.?

Lato to najlepszy czas na ocieplenie domu. Kiedy zastanawiamy się nad kosztem, szacujemy zwykle robociznę i potrzebny czas na wykonanie prac oraz wartość i ilość potrzebnych materiałów. Ta obliczenia nigdy nie będą jednak dokładne. Ich precyzja w dużej mierze będzie zależeć od tego, na ile znamy się na branży, a nie każdy z nas jest budowlańcem.

Dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy, z pomocą przychodzą dostępne kalkulatory. Internetowe narzędzia mogą nam pomóc w szybkim obliczeniu kosztu materiałów na ocieplenie budynku.

W kalkulatorze od Izotherm możemy wybierać m.in.

  • grubość i rodzaj styropianu
  • rodzaj tynku i jego kolor

W kolejnym kalkulatorze, tym razem od Wi-bud konieczne będzie podanie powierzchni elewacji domu, rodzaj materiału izolacyjnego (np. styropian), grubość izolacji i rodzaj tynku.

Natomiast Fasadatherm daje możliwość wyboru nie tylko powierzchni do ocieplenia, czy grubości styropianu, ale także rodzaju krawędzi, kołków, czy zaślepek. Wszystko to wpływa na cenę.

Ma to znaczenie, ponieważ ocieplenie domu to nie tylko styropian lub wełna. Te materiały trzeba przytwierdzić do podłoża zaprawą klejową i zaślepką. Dodaje się również siatkę zbrojącą zatapianą następnie w masie szpachlowej. Zewnętrzną warstwą jest zwykle tynk, który możemy pokryć odpowiednią farbą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu