Rekordowa liczba zgonów spowodowanych upałem
Rok 2023 ustanowił nowy, smutny rekord, jeśli chodzi o liczbę zgonów spowodowanych upałem wśród osób powyżej 65. roku życia. Jak podaje raport, wzrost ten wyniósł 167 proc. w porównaniu z latami 90. XX wieku. Jest to bezpośredni efekt rosnących temperatur, które coraz częściej przekraczają bezpieczne dla zdrowia poziomy.
Eksperci alarmują, że takie ekstremalne warunki pogodowe nie tylko zagrażają życiu, ale również znacząco wpływają na jakość życia ludzi na całym świecie. Dodatkowo, zwiększona liczba dni z niebezpiecznie wysokimi temperaturami przyczynia się do dalszego pogorszenia sytuacji.
Brak bezpieczeństwa żywnościowego
Zmiany klimatyczne nie tylko zagrażają bezpośrednio zdrowiu ludzi, ale również wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe. Raport wskazuje na rosnącą liczbę susz i fal upałów, które przyczyniają się do wzrostu liczby osób doświadczających braku bezpieczeństwa żywnościowego.
– Rosnąca liczba susz i fal upałów wiąże się ze wzrostem liczby osób doświadczających umiarkowanego lub poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Skala tego wzrostu to 151 milionów osób w 124 krajach ocenianych w 2022 r. To najwyższy odnotowany dotychczas poziom – zaznacza raport.
Zwiększone ryzyko chorób zakaźnych
Ocieplenie klimatu sprzyja również przenoszeniu groźnych chorób zakaźnych, takich jak denga, malaria, gorączka Zachodniego Nilu i wibrioza. Ludzie w miejscach, które wcześniej były wolne od takich zagrożeń, dziś muszą zmagać się z nowymi wyzwaniami zdrowotnymi.
Zmiana klimatu wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Eksperci zwracają uwagę na zwiększone straty gospodarcze spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które dodatkowo obciążają społeczeństwa.

Wpływ na zdrowie psychiczne i straty ekonomiczne
Raport podkreśla, że ekspozycja na ciepło wpływa negatywnie na aktywność fizyczną ludzi oraz na jakość snu. W 2023 roku, rekordowa liczba dni z wysokimi temperaturami naraziła osoby aktywne fizycznie na zwiększony stres cieplny, co przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne.
– W 2023 r. wystawienie na ciepło naraziło osoby podejmujące aktywność fizyczną na świeżym powietrzu na stres cieplny (umiarkowany lub większy) przez rekordowy czas wynoszący o 27,7 proc. więcej niż średnia w latach 90. XX w. i doprowadziło do rekordowych 6 proc. więcej straconego czasu snu w 2023 r. wobec średniej z lat 1986–2005 – informuje raport.
Polska w obliczu zmian klimatycznych
W Polsce zmiana klimatu również zaczyna dawać o sobie znać z większą siłą. Skutki zdrowotne, takie jak hospitalizacje i przedwczesne zgony, generują wysokie koszty zewnętrzne. Walka z nowymi wyzwaniami, takimi jak choroby przenoszone przez wektory, staje się coraz bardziej paląca.
– Z punktu widzenia zdrowia publicznego zmiana klimatu staje się w Polsce coraz poważniejszym problemem. Negatywne skutki zdrowotne fal upałów czy ekstremalnych zjawisk pogodowych liczone są w dziesiątkach tysięcy hospitalizacji i przedwczesnych zgonów rocznie, co prowadzi jednocześnie do bardzo wysokich zewnętrznych kosztów zdrowotnych. Zjawisko to stawia przed nami także nowe wyzwania, takie jak walka z wektorowymi chorobami zakaźnymi - popularną już w Polsce boreliozą czy gorączką zachodniego Nilu, której pierwszy przypadek u osoby nie podróżującej wykryto w naszym kraju w ubiegłym tygodniu. Sektor ochrony zdrowia powinien przygotować się na działania profilaktyczne licznych konsekwencji zmiany klimatu, które wedle prognoz klimatologów będą się, niestety, nasilać – skomentowała lek. Olga Wdowiczak, specjalistka ds. zdrowia środowiskowego w HEAL Polska.
W obliczu tych wyzwań, kluczowe staje się globalne i lokalne działanie na rzecz ochrony klimatu i zdrowia publicznego. Tylko wspólne wysiłki mogą zmniejszyć negatywne skutki zmian klimatycznych na zdrowie ludzi na całym świecie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
