Lewica zablokowała przekaz dodatkowego miliarda złotych na mieszkania socjalne

Oliwia Marciszewska
Rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik wskazał, że choć idea poprawki była dobra, zapis budził obawy. / Tomasz Trela i lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty /
Rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik wskazał, że choć idea poprawki była dobra, zapis budził obawy. / Tomasz Trela i lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty / Fot. Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Podczas prac komisji finansów publicznych w Sejmie odrzucono poprawkę Polski 2050, która zakładała przeznaczenie dodatkowego miliarda złotych na budownictwo społeczne w budżecie na 2025 r. Zyskała ona poparcie m.in. polityków partii Razem, Polski 2050 oraz PiS, ale przedstawiciele KO i PSL byli przeciwko. Decydujące było wstrzymanie się od głosu dwóch posłów Nowej Lewicy, Tomasza Treli i Arkadiusza Sikory, które wywołało zdziwienie, gdyż ugrupowanie to od dawna postuluje wspieranie stawiania mieszkań socjalnych.

Powody zaskakującej decyzji posłów Lewicy. Rzecznik prasowy podaje wyjaśnienie 

Parlamentarzyści Tomasz Trela i Arkadiusz Sikora tłumaczyli wstrzymanie się brakiem uzgodnień poprawki z rządem. Ten ostatni podkreślał, iż decyzję przesunięto na późniejsze rozmowy, a priorytetem jest utrzymanie stabilności koalicji sprawującej władzę. Rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik wskazał, że choć idea poprawki była dobra, zapis budził obawy. Według niego środki mogłyby zostać wykorzystane nie na budownictwo społeczne, lecz na kontrowersyjny program "kredyt zero procent".

Komentarze i reakcje. Koalicjanci są rozczarowani 

Adrian Zandberg z partii Razem poparł poprawkę, uznając ją za krok w dobrym kierunku, mimo jej ograniczonego wpływu na kryzys mieszkaniowy. Polska 2050 wyraziła rozczarowanie postawą koalicjantów. Ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że Lewica miała kolejną szansę na poparcie zmiany w głosowaniu plenarnym. Politycy Polski 2050, w tym Jan Szyszko, apelowali o przemyślenie stanowiska przez Lewicę. 

Budżet i dalsze działania. W koalicji rządzącej może dojść do napięć 

Polska 2050 argumentowała, że proponowane środki umożliwiłyby budowę większej liczby dostępnych mieszkań oraz udzielenie dodatkowego wsparcia dla samorządów. Poprawka ma być omawiana ponownie podczas głosowania na forum plenarnym Sejmu. Zarówno Lewica, jak i Polska 2050 zapowiedziały dalsze działania w sprawie wspierania budownictwa społecznego, co wskazuje na możliwe napięcia w koalicji rządowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu