Sejm przegłosował w piątek, po burzliwej debacie, poprawkę w programie Rodzina 500 plus. Nim przegłosowano nowelizację ustawy, parlament odrzucił poprawki i wnioski części opozycji. Główne zasady projektu pozostają bez zmian, ale rząd chce wyeliminować nadużycia, które wykazała kontrola w ramach przeglądu systemów wsparcia rodzin przeprowadzonego przez resort rodziny. Chodzi głównie o dopasowywanie swojego dochodu do kryterium dochodowego, które umożliwia otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko.
Zwolnienie z pracy dla niższych dochodów nic nie da
Część beneficjentów rozwiązywała stosunek pracy, a następnie znów zawiązywała go z pracodawcą na warunkach, które umożliwiają otrzymanie świadczenia. Nowelizacja zakłada, że jeśli stanie się to w ciągu trzech miesięcy to zmiana warunków zatrudnienia nie będzie traktowana jako utrata dochodów (co skutkowało wcześniej otrzymaniem dofinansowania).
Jesteś w nieformalnym związku, zapomnij o pieniądzach
Projekt ma również ukrócić proceder deklarowania przez rodziców, że samotnie wychowują dziecko. W takim przypadku, aby otrzymać świadczenie, rodzic będzie musiał mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka wypłacane przez drugiego rodzica.
Wezwą cię do urzędu
Urzędnicy będą teraz sprawdzać czy na pewno przebywasz w Polsce, bo prawo do świadczenia przysługuje tylko takim osobom. W tym celu w dowolnym momencie urzędnik wezwie cię do urzędu.
Jeśli się nie stawisz (bo np. życzliwy sąsiad na ciebie doniesie), zapomnij o pieniądzach.
Zmiana na plus
Łatwiej będzie uzyskać pieniądze na tzw. aktywizację zawodową (pracę możliwą do wykonywania przy opiece nad dzieckiem). Rząd zwiększył pulę środków na ten cel do 250 mln zł.
OBEJRZYJ WIDEO:
Budżet prawie bez deficytu, ale jak sobie poradzi z niższym wiekiem emerytalnym