Liderzy Przyszłości 2016. Od pasji do biznesu, czyli jak zarobić na swoim hobby

Ewa Wyrwas [email protected]
Andrzej Zgiet
Czy można zarabiać na swoim hobby? Czy można z pasji stworzyć firmę? Czy zainteresowania to dobra wskazówka, którą należy brać pod uwagę, kiedy planuje się zawodową przyszłość? I czy takie sprawy zaprzątają głowę młodych ludzi? Oczywiście, że tak.Można było się o tym przekonać dzisiaj w Białymstoku, w trakcie drugiego dnia Wschodniego Kongresu Gospodarczego. A konkretnie – podczas spotkania „ECC – Liderzy Przyszłości, czyli jak przekuć pasję w biznes?”

Uczniowie białostockich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki, z kilkorgiem uzdolnionychmłodych ludzi, którzy na własnym przykładzie pokazali, że z pasji można uczynić sposób na życie.

Jak to konkretnie zrobić?

Zobacz zdjęcia: Odlotowe pokazy podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Dla setek młodzieży

Oprócz pasji przydaje się jeszcze konsekwencja i chęć do pracy. I zatrudnienie najlepszych w swojej dziedzinie ludzi na rynku. Tak stwierdziła ekipa Fair Play Crew – znanych już nie tylko w Polsce specjalistów od tańca.

- Oczywiście, że na tańcu da się godnie zarabiać – przekonywał Wojtek „Blacha” Blaszko z FPC.

Ich prezentacja zakończyła się minilekcją tańca dla widowni.

O tym, że pasja jest ważniejsza niż wykształcenie, mówił natomiast Marek Antoniuk, założyciel start-upu RiftCat (oferuje pionierskie rozwiązanie do obsługi wirtualnej rzeczywistości).

- Liczy się to, co umiesz, a nie papier, choć szkoła może nas naprowadzić, pokazać drogi, jakimi możemy iść – stwierdził.

- Ważne jest spełnianie siebie – dodała Katarzyna Wawrzeniuk także z RiftCat.

Choć droga do sukcesu nie musi być łatwa.

- Musieliśmy „położyć” cztery projekty, żeby dojść do punku, w którym jesteśmy teraz – wyznał Marek Antoniuk. – A teraz mamy firmę i produkt, który się sprzedaje.

Z kolei o tym, do czego przydają się jednak studia, opowiadał Marcin Joka – założyciel firmy Photon. Jej innowacyjnym robotem, który może uczyć małe dzieci programowania, zainteresował się nawet prezydent Andrzej Duda.

- Najważniejszy jest zespół – uważa Marcin Joka. – Czyli właściwi ludzie, którzy nas zainspirują. I na studiach takich ludzi możemy spotkać.

Z tym, że zespół jest podstawą, nie dyskutują członkowie Primacol Lowlanders Białystok, czyli ekipa futbolu amerykańskiego. Bo efektownym wejściu na scenę w kłębach dymu, zdradzili sekret sukcesu w tej niełatwej dziedzinie.

- Zaczynaliśmy od zera – mówił Rafał Bierć. – Ale mieliśmy wizję.

- I jesteśmy zawzięci – dodał Piotr Morko.

- Krok po kroku budowaliśmy markę, teraz mamy wsparcie, mamy sponsorów, a to ważne w sporcie. I stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni – podsumował Rafał Bierć.

Zapowiedział też, że zespół wkrótce ogłosi rekrutację, więc każdy będzie mógł sprawdzić się w futbolu amerykańskim. Wystarczą chęci i zaangażowanie.

A jakie cechy powinien mieć na przykład projektant mody?

- Kreatywność, otwartość na ludzi, sympatię do ludzi, ale trzeba też mieć dystans – odpowiedziała na to pytanie Elwira Horosz, która w świecie mody ma swoje miejsce i jest rozpoznawalną marką.

Jak dodała, w życiu należy próbować.

- Inaczej nigdy się nie przekonamy, co potrafimy – powiedziała.

Oczywiście w tym przypadku nie mogło się obyć bez pokazu mody na zakończenie prezentacji.

Podczas spotkania poznaliśmy też laureatów konkursu „Produkt z mojej okolicy”, zorganizowanego przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego w ramach tegorocznej kampanii Postawmy na młodych. Chodziło w nim o nakręcenie krótkiego filmu reklamowego na temat produktu lub usługi wytwarzanych lub oferowanych w okolicy zamieszkania uczestników. Nagrodzeni to uczniowie białostockich szkół ponadgimnazjalnych **(szczegóły dotyczące konkursu i lista nagrodzonych na

www.postawmynamlodych.pl

).**

Spotkanie „ECC – Liderzy Przyszłości, czyli jak przekuć pasję w biznes?” to sposób, aby promować wiedzę o gospodarce i
przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Piątkowe wydarzenie zorganizowała Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego i Resursa Podlaska.

- Kiedyś nas zastąpicie, więc bierzcie przykład z tych, którzy dzisiaj się zaprezentowali i pokazali, jak można osiągnąć sukces – powiedział do zebranych Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. – Spełniajcie swoje marzenia.

- Powodzenia w przyszłości! – dodał Andrzej Parafiniuk, prezes PFRR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Liderzy Przyszłości 2016. Od pasji do biznesu, czyli jak zarobić na swoim hobby - Kurier Poranny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu