- Litwa w ostatnich kilku latach zrobiła gigantyczny postęp w obszarze nowoczesnych technologii, wyrastając pod tym względem na lidera regionu
- Wilno uważa Polskę za kluczowego partnera w handlu. Polska jest największym importerem litewskich towarów
- Wobec zagrożenia ze Wschodu litewskie władze chcą zacieśniania współpracy z Polską w zakresie bezpieczeństwa
Litwa może się obecnie szczycić mocną pozycją wśród gigantów sektora FinTech. W ostatnich pięciu latach wartość ekosystemu startupów działających w tym kraju wzrosła siedmiokrotnie. Tamtejsze firmy i organizacje zajmują też czołowe miejsca w globalnych rankingach oceniających cyfrowe kompetencje oraz cyber bezpieczeństw. Obecne pozycja Litwy to efekt podjętej przez władze w Wilnie strategii reformy agencji rządowych, której celem jest rozwój i umocnienie pozycji północnego sąsiada Polski w obszarze innowacji i technologii.
Litewskie władze uważają Polskę za kluczowego partnera w handlu i obronności
Powołana właśnie Litewska Przestrzeń Innowacji przy Ambasadzie Litwy w Warszawie (Innovation Agency Business Network Space), ma być kolejnym krokiem w budowaniu wyjątkowej pozycji oraz relacji w regionie, z krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz z globalnymi partnerami – przekonują Litwini.

Od lewej: Dominykas Karpovic (prowadzący dyskusję), Research & Design Agency The CRITICAL, Simonas Černiauskas, CEO, Infobalt, Sławomir Olejnik, CEO & co-founder, Deep Tech CEE & Innovative Poland Foundation, Ksenia Nowicka, menedżerka ds. polityki publicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w warszawskim biurze Meta, Mariusz Szmigiel, AV Investor, dyrektor zarządzający, dr Magdalena Kulczycka, dyrektor BioForum
Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
Polska jest nie tylko naszym najbliższym sąsiadem, ale także kluczowym partnerem strategicznym. W pierwszej połowie tego roku aż 10 proc. litewskiego eksportu trafiło do Polski. Aktywnie współpracujemy w obszarach obronności, rozwoju nowych technologii oraz wymiany naukowej. Skupiając się na eksporcie produktów o wysokiej wartości, przyciągając kapitał wysokiego ryzyka i rozwijając współpracę międzynarodową w regionie, chcemy budować dynamiczny ekosystem innowacji, który przyniesie korzyści zarówno Litwie, Polsce, jak i innym państwom Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Karolis Žemaitis, wiceminister gospodarki i innowacji.
Litwa pod względem innowacji jest znacznie powyżej średniej unijnej
Osiągnięcia Litwy w obszarze innowacji wyglądają imponująco. Według najnowszego raportu European Innovation Scoreboard 2024 Litwa wykazuje najwyższy wskaźnik wzrostu w ekosystemie innowacji o wartości 3,7 punktu procentowego, przewyższając znacznie średnią UE wynoszącą 0,6 proc. Jak wynika z wypowiedzi uczestników konferencji, Litwini nie zamierzają poprzestać na tym wyniku.
To też może Cię zainteresować
Sąsiedzi Polski stworzyli mapę drogową. W ten sposób chcą piąć się w rankingach
Rząd w Wilnie zakłada podwojenie udziału produktów i usług o wysokiej wartości dodanej w eksporcie, potrojenie prywatnych inwestycji sektora R&D, a z samego sektora biotechnologii wygenerowanie 5 proc. PKB do 2030 r. Wszystko to po to, by Litwa przesunęła się z 18. na 12. miejsce w zestawieniu European Innovation Scoreboard, zaś w światowym rankingu Global Innovation Index z 34. na 20. miejsce do roku 2030.
Skąd się wzięła wysoka pozycja Litwy w rankingach dotyczących innowacji?
Wysoką pozycję w rankingach dotyczących nowoczesnych technologii Litwa zawdzięcza skupieniu się na kilku sektorach, w tym na obronności, biotechnologii, FinTech. Państwo wspiera też ekosystem startupów.

Już teraz północny sąsiad Polski, z liczbą ponad 1000 startupów, kadrą liczącą 18 tys. fachowców jest drugim najszybciej rozwijającym się ekosystemem startupowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość całego litewskiego ekosystemu startupów szacuje się na 13,7 mld euro.
Wśród najbardziej wartościowych litewskich spółek technologicznych typu unicorn (jednorożce) można wyróżnić: Vinted, Nord Security i Baltic Classifieds Group (BCG). Każda z tych firm jest warta ponad miliard euro.
To jednak nie wszystko w sześciu innych spółkach: Flo Health Inc., Wargaming, KAYAK, Revolut, Mambu i Unity, Litwini mają duże udziały. Litwa stała się również największym hubem fintechowym w Europie z liczbą 270 podmiotów, wśród których znalazły się podmioty związane z internetową bankowością, płatnościami cyfrowymi, krypto-aktywami, czy oprogramowaniem finansowym.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
