Spis treści
Pionierski projekt cPPA w Łodzi
Podczas konferencji zorganizowanej wspólnie z Fundacją RE-Source Poland Hub, władze Łodzi ogłosiły plany wprowadzenia modelu zakupu zielonej energii poprzez umowę cPPA (ang. Power Purchase Agreement). Ten model zakłada bezpośredni zakup energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE).
– Pilotażowo przystępujemy do procedury zawarcia kontraktu cPPA, który połączy wytwórcę zielonej energii z naszym miastem jako odbiorcą. W pierwszym kroku planujemy zakupić 15 GWh energii, które mogłyby pochodzić z farmy fotowoltaicznej i farmy wiatrowej – podkreśliła prezydentka Łodzi Hanna Zdanowska.
Łódzka grupa zakupowa i zielona energia
Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi, wyjaśnił, że Łódzka Grupa Zakupowa, obejmująca Łódź i jej miasta satelitarne, zużywa rocznie 250 GWh energii.
– Chcielibyśmy zakontraktować 15 GWh zielonej energii w umowie na minimum 8 lat. Dzięki temu energia będzie nie tylko zielona, ale również tańsza - nawet o połowę w porównaniu do energii konwencjonalnej – zaznaczył.
Riemer przypomniał także, że ustawa o zamówieniach publicznych obowiązuje również przy zakupach energii, co oznacza, że łódzki samorząd musi przejść przez długą drogę prawno-formalną przed zawarciem umowy PPA. Po jej podpisaniu, prąd z OZE trafiłby bezpośrednio do 5 tys. punktów poboru energii jednostek miejskich.
Stabilizacja cen i rozwój OZE
Fundacja RE-Source Poland Hub podkreśla, że wprowadzenie cPPA do jednostek samorządu terytorialnego może stabilizować ceny energii i wspierać rozwój lokalnych źródeł OZE.
– Ułatwienie procesu zawierania umów cPPA przez samorządy może stać się przełomem na drodze do zielonych innowacji – powiedział wiceprezes Fundacji, Szymon Kowalski.
Kowalski zauważył ponadto, że do niedawna brakowało wystarczającej ilości energii z OZE, by obsłużyć duże grupy zakupowe, takie jak łódzka. Obecnie, dzięki wzrostowi produkcji zielonej energii, jest to możliwe.

Biznes
– Kontrakty z samorządami są atrakcyjne dla wytwórców energii, ponieważ mogą oni zaoferować korzystniejsze stawki niż te dostępne z sieci taryfowej – dodał.
Proces przygotowania do podpisania umowy PPA może trwać do 1,5 roku.
Źródło: PAP