Lublin znów stanie się nieformalną stolicą Inicjatywy Trójmorza

Jakub Sarek
Od lewej: dr hab. Beata Piskorska, prorektor KUL, Jarosław Stawiarski, marszałek woj. lubelskiego, Marcin Szewczak, członek zarządu woj. lubelskiego i Elwira Lorenz, p.o. dyrektora Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego na czwartkowej (6 czerwca) konferencji prasowej zapowiadającej IV Samorządowy Kongres Trójmorza
Od lewej: dr hab. Beata Piskorska, prorektor KUL, Jarosław Stawiarski, marszałek woj. lubelskiego, Marcin Szewczak, członek zarządu woj. lubelskiego i Elwira Lorenz, p.o. dyrektora Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego na czwartkowej (6 czerwca) konferencji prasowej zapowiadającej IV Samorządowy Kongres Trójmorza KL
Bezpieczeństwo energetyczne, sztuczna inteligencja, cyfryzacja społeczeństwa i zdrowia, rozwój infrastruktury m.in. trasy Via Carpatia - to tylko część tematów o których będą rozmawiać uczestnicy czwartej edycji Samorządowego Kongresu Trójmorza.

To przedsięwzięcie kierowanie do administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 13 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier)

Chodzi o Samorządowy Kongres Trójmorza. Jego czwarta edycja odbędzie się w Lublinie w dniach 12-13 czerwca.

- Akredytowało się blisko 700 uczestników z 12 państw - podaje Jarosław Stawiarski, marszałek woj. lubelskiego.

Wśród poruszanych na kongresie zagadnień wymienia bezpieczeństwo energetyczne.

- W dobie wojny na Ukrainie jest ono cały czas aktualne. A bez bezpieczeństwa energetycznego nie ma rozwoju - ocenia włodarz woj. lubelskiego.

Uczestnicy SKT będą debatować o rozwoju infrastruktury, m.in. Via Carpatia. Przedmiotem dyskusji będzie też sztuczna inteligencja i jej wpływa na obszary życia społecznego: od bezpieczeństwa, poprzez medycynę do nauki i edukacji.

- Kładziemy nacisk na trzy komponenty: współpracy regionalnej, gospodarczej i naukowej. Takie dwa kluczowe obszary to proces związany z cyfryzacją całego społeczeństwa, a z drugiej strony kweste dotyczące zdrowia. Zarówno Lublin, jak i całe województwo lubelskie rozwija się intensywnie w tych obu sferach. Chcemy promować tę tematykę na całe Trójmorze - zaznacza Marcin Szewczak, członek zarządu woj. lubelskiego.

Jak przekonują organizatorzy, kluczowym celem Kongresu jest wzmocnienie współpracy międzyregionalnej oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. Służyć temu mają inicjatywy, które powstały dzięki poprzednim edycjom Kongresu, takie jak Sieć Uniwersytetów Trójmorza oraz Sieć Regionów Trójmorza.

- Sieć Uniwersytetów Trójmorza to forum wymiany badań naukowych i myśli eksperckiej. Tegoroczna edycja naukowa obejmuje tematykę dotyczącą wyzwań i szans dla cyfrowej przyszłości uczelni. W tym roku do sieci przystąpią nowe uczelnie partnerskie. W ramach konferencji badacze podejmą dyskusje nad zagadnieniami bezpieczeństwa cyfrowego i sztucznej inteligencji. Podejmiemy też kwestie współpracy uczelni z samorządami – zapowiada dr hab. Beata Piskorska, prorektor KUL.

Kongresowi będzie towarzyszyło Forum Gospodarcze, na którym będzie mowa m.in. o współpracy biznesowej państw Europy Środkowej.

- Panelem otwierającym będzie "Kobiece Lubelskie". W jego trakcie znane i aktywne zawodowo lublinianki opowiedzą o wyzwaniach i skutecznej realizacji celów. Kontynuowane będą również formaty: strefa spotkań B2B, strefa wystawiennicza, w której swoją ofertę zaprezentują przedsiębiorcy oraz regiony z kraju oraz zagranicy - wylicza Elwira Lorenz, p.o. dyrektora Departamentu Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

W programie znalazła się także Akademia Biznesu. Jej partnerem merytorycznym jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu

- Przygotowano na niej warsztaty dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z woj. lubelskiego. Celem tych szkolenie jest dążenie do internacjonalizacji przedsiębiorców i wypracowanie modelu, który potem posłuży do obsługi MŚP w zakresie ekspansji na rynki zagraniczne - wyjaśnia Lorenz.

SKT honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

- Trzy poprzednie edycje Kongresu i Forum Gospodarczego sprawiły, że Lublin stał się ośrodkiem ważnej debaty służącej integracji i współpracy regionów Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2021-2023 łącznie uczestniczyło w nich prawie 3,5 tysiąca osób z 25 krajów świata - czytamy na stronie internetowej Samorządowego Kongresu Trójmorza.

W ramach SKT, 12 czerwca w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się także Gala Regionów Trójmorza. W jej trakcie wręczono zostaną nagrody dla firm i osobowości.

- Uroczystym koncertem z muzyką grecką powitamy również nowo przyjętą do inicjatywy Grecję - informuje Anna Nycz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lublin znów stanie się nieformalną stolicą Inicjatywy Trójmorza - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu