Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie na finiszu. Dziś przyznano kolejne 7,8 mln zł

Julia Zdunek
Julia Zdunek
Kolejne fundusze wesprą projekt przebudowy i doposażenia Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie
Kolejne fundusze wesprą projekt przebudowy i doposażenia Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie Julia Zdunek
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie otrzymał dofinansowanie rzędu prawie 8 mln zł. To kolejne fundusze, które wesprą projekt przebudowy i doposażenia jednego z najważniejszych szpitali w naszym województwie. W ciągu miesiąca trwające prace wykończeniowe mają się zakończyć.

W piątek, 1 marca marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wręczył p.o. dyrektora szpitala Kamili Ćwik aneks do umowy na dodatkowe 7,8 mln zł dofinansowania dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Remont trwający od 2019 r. zakładał przebudowę niemal wszystkich oddziałów placówki oraz wyposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną. Dzięki dobiegającej końca inwestycji młodzież i dzieci, a także ich rodzice korzystać będą z leczenia w dużo lepszych warunkach, niż jeszcze kilka lat wcześniej.

- Projekt inwestycyjny, który trwa od wielu lat jest, po raz kolejny dofinansowywany. Budżet, który zakładaliśmy znacznie nam wzrósł, ale dzięki temu także komfort pobytu w szpitalu zarówno pacjentów, jak ich rodziców, znacząco się poprawił. Modernizacji uległ cały szpital i większość oddziałów. Sama przebudowa już się zakończyła, a ostatnim etapem, który aktualnie trwa, jest kupowanie sprzętów, doposażanie oddziałów i ich reorganizacja miedzy piętrami. Planujemy, aby w ciągu miesiąca wszystkie prace, w miarę możliwości, już się zakończyły - mówi dr Kamila Ćwik, p. o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Finansowanie inwestycji wzrosło o 70 mln zł względem zakładanych kosztów, a całość pochłonęła 130,9 mln zł.

- Zarząd wojewódzki postanowił, że przeznaczymy tyle środków, ile będzie potrzeba i rzeczywiście pierwotnie przyznane fundusze były niewystarczające. Jesteśmy dumni i z sukcesem patrzymy na to co, zostało już wykonane i w jakim standardzie jest nasz szpital dziecięcy. Może on konkurować z najlepszymi szpitalami w Polsce i w Europie, dążymy do tego, aby stał się on wizytówką województwa lubelskiego - twierdzi Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Dzięki pozyskanym funduszom rozszerzono wykonywane przez szpital badania genetyczne dotyczące chorób wrodzonych i nowotworowych. Zakup nowoczesnej aparatury pozwoli z kolei na zwiększenie ilości przeprowadzanych badań diagnostycznych i przesiewowych.

Oprócz przebudowy medycznej części szpitala, w placówce zmodernizowano m. in. sieć wodno-kanalizacyjną czy centralnego ogrzewania.

Szpital to również ośrodek edukacyjny, w którym praktyki odbywają studenci.

- To jedyne miejsce o tak dużym obszarze edukacji zarówno dla studentów, jak i dla lekarzy. Zaczęliśmy duże programy reorganizacji zarówno uczelni, i jak i Uniwersyteckiego Szpitala pod kątem pozyskiwania specjalistów, którzy podołają wymaganiom naszego makroregionu. Dążymy do tego, aby mieć tutaj jeden z najbardziej aktywnych w Polsce szpitali dziecięcych i temu służyć będą środki z Urzędu Marszałkowskiego. Będziemy też walczyć o hematoonkologię młodych i dorosłych, a także o możliwość leczenia tu dzieci, które osiągnęły już wiek dorosły – zapowiada prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Szacuje się, że dzięki renowacji szpitala, będzie się tam leczyć niemal 56 tys. osób rocznie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie na finiszu. Dziś przyznano kolejne 7,8 mln zł - Kurier Lubelski

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu