Martwisz się o płynność finansową swojej firmy? Wybierz kredyt konsolidacyjny!

Materiał informacyjny Rankomat
Zbyt duża liczba zobowiązań może znacząco obciążać budżet i zaburzać płynność finansową firmy. Jeśli dotyczy także Twojego biznesu, rozważ kredyt konsolidacyjny. To produkt bankowy umożliwiający połączenie zadłużeń w jedno. Dowiedz się nieco więcej na temat kredytu konsolidacyjnego i przekonaj, że może być dobrą opcją także dla Twojej firmy.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt pozwalający połączyć kilka zobowiązań w jedno. Dzięki niemu nie trzeba spłacać pojedynczych rat, a jedną, której wysokość może być niższa dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Kredyt konsolidacyjny pozwala efektywniej zarządzać firmowymi finansami, a także uniknąć opóźnienia w płatnościach, co dość często zdarza się przy dużej liczbie różnych rat. Dzięki temu, że będzie ona tylko jedna ryzyko, że przeoczysz termin, będzie o wiele mniejsze.

Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Kredyty konsolidacyjne są przeznaczone nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla przedsiębiorstw. Są one zaciągane na spłatę innych zobowiązań, takich jak m.in.:

  • kredyty gotówkowe dla firm,

  • kredyty obrotowe,

  • kredyty na rachunku bieżącym,

  • limity na kartach kredytowych.

To rozwiązanie jest przeznaczona także dla Ciebie, jeśli aktualne zobowiązania zaczynają być zbyt dużym obciążeniem dla firmowego budżetu i zaburzają płynność finansową. Takie kredyt umożliwi Ci kontrolę nad wydatkami, a przede wszystkim pozwoli obniżyć wysokość rat.

Jakie są warunki przyznania kredytu konsolidacyjnego dla firm?

Kredyt konsolidacyjny dla firm może być przyznany osobie uprawnionej do zaciągania zobowiązań w imieniu przedsiębiorstwa. Może nim być np. właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej czy osoba uprawniona na podstawie zawartej umowy spółki. Niezbędne jest dysponowanie odpowiednią zdolnością kredytową. Wpływa na nią m.in. wysokość przychodów i wydatków, a także wysokość zobowiązań. Na podstawie tych czynników bank oceni, czy może wydać decyzję pozytywną oraz na jaką kwotę udzielić kredytu.

Jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź ranking kredytów konsolidacyjnych zawierający propozycje różnych banków. Przeanalizuj je dokładnie głównie pod względem całkowitego kosztu jego udzielenia. Pomocny jest w tym wskaźnik RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Dzięki niemu sprawdzisz, ile pieniędzy będziesz musiał oddać do banku oprócz pożyczonego kapitału.

Jeśli samodzielne poszukiwanie kredytu konsolidacyjnego jest zbyt dużym wyzwaniem lub nie chcesz tracić na to czasu, skorzystaj z pomocy doświadczonego eksperta finansowego. Dopasuje on ofertę do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Przedstawi także wszelkie szczegóły zobowiązania oraz odpowie na nurtujące pytania.

Jak złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny?

Po znalezieniu najlepszej propozycji, w czym sprawdzi się porównywarka kredytów, będziesz musiał złożyć wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. Możesz to zrobić osobiście podczas wizyty w oddziale lub drogą elektroniczną. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze, gdyż możesz z niego skorzystać bez wychodzenia z biura.

Do wniosku musisz załączyć niezbędne dokumenty potwierdzające wysokość dochodów oraz aktualną sytuację kredytową. Na ich podstawie bank wyda decyzję pozytywną lub negatywną. W pierwszym przypadku wystarczy podpisać umowę i cieszyć się korzyściami, jakie daje skonsolidowanie zadłużenia. Jeśli jednak bank odmówi przyznania kredytu, dowiedz się, co było tego przyczyną i podejmij kroki mające na celu poprawę Twojej zdolności. Może to być np. zrezygnowanie z kart kredytowych lub limitów na kontach.

Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Najważniejsze zalety kredytu konsolidacyjnego to przede wszystkim:

  • obniżenie wysokości rat przez wydłużenie okresu kredytowania,

  • poprawa płynności finansowej firmy,

  • konieczność opłacania tylko jednej raty,

  • brak problemów z terminową spłatą zadłużeń.

Łącząc wszystkie aktualne zobowiązania w jedno, zdecydowanie łatwiej będzie Ci je spłacać w terminie. Będziesz miał tylko jedną ratę, która najczęściej jest niższa niż suma wszystkich miesięcznych opłat związanych z zadłużeniami. Pozwoli Ci to budować wizerunek solidnego kredytobiorcy, który wywiązuje się z zobowiązań w terminie. Pamiętaj, że nie opłacanie ich zgodnie z harmonogramem może generować wiele problemów. Kredyt konsolidacyjny może temu skutecznie zapobiec.

Czy takie rozwiązanie ma wady? Z pewnością jest nią wydłużenie okresu kredytowania, co przekłada się na wyższe koszty udzielenia finansowania. Niekiedy banki wymagają także jego dodatkowego zabezpieczenia. Może również zdarzyć się, że otrzymasz odmowną decyzję, jeśli Twoje zobowiązania to głównie pożyczki udzielone przez instytucje pozabankowe. Wszystko zależy od polityki stosowanej przez określoną instytucję finansową.

Kredyt konsolidacyjny może być wsparciem dla przedsiębiorców, dla których spłata aktualnych zobowiązań jest coraz większym problemem. Dzięki niemu można obniżyć miesięczne wydatki w taki sposób, aby nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla firmowego budżetu.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu