Górnicy przygotowują się do referendum strajkowego
We wtorek przed poranną zmianą na kopalniach PGG zorganizowano masówki. Spotkania informacyjne dla górników mają związek z dwudniowym referendum strajkowym, które rozpocznie się 12 stycznia.
Na środę zaplanowano też kolejne negocjacje związane z podwyżkami i rekompensatami dla pracowników PGG. Ostatnie rozmowy w tej sprawie odbyły się w poniedziałek 10 stycznia.
Zobacz także
- Zarząd poprosił o kolejne dwa dni. W środę przekonamy się czy to coś zmieni - mówi Rafał Jedwabny, przewodniczący Sierpnia'80 w PGG. - Mam nadzieję, że zarząd w końcu pójdzie po rozum do głowy i osiągniemy porozumienie. Zależy nam na nim, ale nie może być tak, że tylko jedna strona chce rozmawiać - dodaje Rafał Jedwabny.
Jeżeli do 17 stycznia nie nastąpi przełom w negocjacjach, związkowcy przejdą do bezterminowej blokady wysyłki węgla.
Górnicy domagają się podwyżek i rekompensat
Przypomnijmy, że protestujący żądają przede wszystkim wypłacenia górnikom rekompensat za pracę w weekendy od września do końca grudnia. Choć za pracę w soboty i niedziele otrzymują wynagrodzenia wyższe niż za dni robocze, to ogólny fundusz płac w PGG nie wzrósł. Tym samym, mimo wzmożonego wysiłku i pracy w dni wolne, górnicy nie zarabiają więcej.
Rozmowy płacowe rozpoczęły się już 30 listopada i od razu utknęły w martwym punkcie. Poza wypłatą jednorazowych rekompensat, związkowcy domagają się także podwyżek płac o niespełna 400 zł – do 8 200 zł brutto. Tłumaczą, że oczekują ich z powodu inflacji, która według ostatnich danych osiągnęła w Polsce 7,8 proc.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć
