Spis treści
Kto ma skorzystać na inwestycji Microsoftu w Polsce?
Jest to inwestycja, która dostarczy, i to jest chyba ważniejsze niż te konkretne pieniądze zainwestowane przez Microsoft, która dostarczy Polakom, szczególnie młodszej generacji dostęp do najnowocześniejszych narzędzi, do możliwości, które oferują najlepsi na świecie – dodał premier.
Inwestycja ma odegrać dużą rolę dla wielu grup społecznych, w tym przedsiębiorców.
Intensywnie rozmawialiśmy o korzyściach, jakie będą mogli osiągać polscy naukowcy, polskie firmy, w tym nieduże firmy, studenci. Ludzie z branży i eksperci będą mogli o tym więcej mówić, ale dzisiaj jest pewne – komentował szef rządu.
Głównym kierunkiem rozwoju jest wsparcie cyberbezpieczeństwa
Właściwie jest to druga ważna faza ekspansji sztucznej inteligencji, obliczeń i usług chmurowych. Zaczęliśmy w 2020 r., kiedy zainwestowaliśmy miliard dolarów tworząc region chmury w Polsce. Ta praca została wykonana w 2023 roku, ten region chmury ruszył. Teraz zapowiadamy inwestycję w wysokości 700 mln dolarów, czyli drugą fazę, którą będą służyć pracom realizowanym od dziś, do lata 2026 r. Przyspieszamy pracę nad mocą obliczeniową w Polsce i w tej części Europy. Potem będzie faza ostateczna, końcowa – informował Brad Smith, wiceprezes Microsoft.
Budowanie mocy obliczeniowej ma być wielkim krokiem zarówno dla korporacji, jak i polskich obywateli. Gdzie ma zostać wykorzystana ta moc obliczeniowa?
Ta moc obliczeniowa będzie wykorzystywana przede wszystkim do wzmacniania cyberbezpieczeństwa, we współpracy z polskimi siłami zbrojnymi. Będziemy o tym mówić dzisiaj podczas spotkań popołudniowych. To jest też krytyczne, istotne partnerstwo dla naszej firmy. Wiemy, że jest to również partnerstwo, które będzie miało znaczenie dla całej Europy – dodał Smith.
Microsoft wspiera walczącą Ukrainę
Wiceprezes poinformował również, że od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, firma pospieszyła z pomocą tak, żeby bronić państwo przed cyberatakami ze strony Rosji oraz utrzymać świadczone usługi cyfrowe na terenach walk.
Wykorzystaliśmy do tego centra danych Microsoft znajdujące się w całej Europie. Wzmacniamy to wsparcie widząc ogromną determinacje i odwagę narodu Ukraińskiego, ale również niezachwiane wsparcie płynące z Polski. Doceniamy jak ważną rolę odgrywa Polska w obronie Ukrainy. To jest kwestia humanitarna, wojskowa, również cyberbezpieczeństwa i logistyki – komentował wiceprezes Microsoft.
Współpraca Microsoft z Polską jest kluczowa dla bezpieczeństwa regionu, to wielka szansa dla polskiej gospodarki
Dzięki współpracy z polskimi siłami zbrojnymi będziemy wchodzić na kolejny poziom cyberbezpieczeństwa budując kompetencje, a także próbując jeszcze lepiej, optymalniej wykorzystać przełomowe technologie. Panie premierze, szanowni państwo, 2025 rok będzie rokiem przełomu w sztucznej inteligencji, w nauce komputerowej, kwantowej. Trzeba zrobić wszystko, żeby zoptymalizować całą moc która kryje się za tymi technologiami – dodał Brad Smith.
Wiceprezes podkreślił również, że planowana inwestycja przyczyni się do rozwoju żywotności polskiej gospodarki. Polska jest jednym ze światowych centrów badań matematycznych i informatycznych. Polskie talenty były nieocenionym wsparciem dla rozwoju Microsoftu, który zaczął swoją działalność w Polsce około 31 lat temu, wiceprezes wyraził nadzieję, że tak pozostanie, a inwestycja ma pomóc w znalezieniu geniuszy pośród aktualnego i przyszłego pokolenia.
Mam nadzieję, że ogłoszenie tej nowej inwestycji to będzie nie tylko docenienie naszego wkładu w innowacyjność, naukę i ekonomię. Ta inwestycja to w tej chwili też rodzaj wotum zaufania dla Polaków i Polek, dla polskiej gospodarki, dla polskiego rządu. Nie inwestujemy tak wielkich kwot tak po prostu. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja się sprawdzi – informował Brad Smith, wiceprezes Microsoft.
