Ministrowie przedstawili w Sejmie informację rządu dotyczącą powodzi. Minister finansów Andrzej Domański poinformował w środę, że na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi zabezpieczono w budżecie 2 miliardy złotych w ciągu 48 godzin.
– Wiemy, że tę kwotę będziemy sukcesywnie zwiększać zgodnie z potrzebami – mówił Domański.
Podkreślił również, że priorytetem jest jak najszybsze rozdysponowanie środków do potrzebujących. Wnioski o wsparcie od wojewodów są rozpatrywane niezwłocznie.
Wsparcie dla poszkodowanych i przedsiębiorców
Minister finansów poinformował, że do tej pory wydano decyzje umożliwiające uruchomienie 600 milionów złotych na wypłaty zasiłków powodziowych dla poszkodowanych osób oraz na wsparcie dla przedsiębiorców.
Domański ocenił, że na finansowanie usuwania skutków powodzi potrzebne będą dodatkowe środki.
– Dysponujemy również środkami z tzw. rezerwy subwencji ogólnej w wysokości 738 milionów złotych. Rezerwa ta może zostać przekazana w całości dla jednostek samorządu terytorialnego, w których w wyniku powodzi wystąpiły straty w ich majątku – stwierdził minister.
Minister podkreślił, że podział rezerwy zostanie dokonany wspólnie ze stroną samorządową po dokładnym oszacowaniu strat.
– Wiemy, że środków na wielki program Obudowa Plus będziemy potrzebować znacznie więcej. W końcu środki te posłużą na wypłatę odszkodowań gospodarstwom domowym, ale także na odbudowę infrastruktury oraz na bardzo istotne wsparcie dla przedsiębiorców – stwierdził.
W ramach budżetu na 2025 rok planowane jest znaczące zwiększenie kwoty na przeciwdziałanie i usuwanie skutków powodzi. Minister przypomniał, że przedsiębiorcy mogą wystąpić o umorzenie zobowiązań podatkowych, a wnioski można składać w dowolnym urzędzie skarbowym.
Wsparcie dla kredytobiorców i zwolnienie z VAT
Domański mówił także o wsparciu dla osób, którym powódź uszkodziła lub zniszczyła domy czy mieszkania, na które zaciągnięte są kredyty hipoteczne. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców udzieli pomocy w formie 12-miesięcznych rat bezzwrotnej pomocy.
Minister finansów wspomniał również o rozporządzeniach, które już weszły w życie, a które zwalniają z VAT pomoc udzielaną przez przedsiębiorców w postaci towarów takich jak ubrania, koce, żywność oraz usług takich jak darmowe zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych. Zwolnienie z VAT obejmuje także materiały budowlane przekazywane na potrzeby odbudowy po powodzi.
– Walka ze skutkami powodzi potrwa jeszcze wiele miesięcy. Budżet jest gotowy na finansowanie usuwania skutków powodzi – zapewnił Domański.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
