Spis treści
Inwestycje w naukę i badania fundamentem polskiej gospodarki
Podczas konferencji „Polska. Rok przełomu”, zorganizowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych, premier Donald Tusk oraz minister finansów Andrzej Domański zaprezentowali rządowy program rozwoju kraju, oparty na sześciu strategicznych filarach. Jednym z kluczowych elementów tej wizji są inwestycje w naukę i badania, które mają stanowić fundament innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki.
Minister Domański podkreślił, że Polska, wracając na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego, musi konsekwentnie rozwijać nowoczesne technologie i sektor badawczo-rozwojowy.
– Zaczynając first thing first – nauka. Bo to od pomysłu, od idei, od projektu, od prototypu rozpoczyna się każdy przełom. A każda złotówka zainwestowana w badania i innowacje generuje od 4 do 7 złotych zwrotu dla gospodarki – zaznaczył minister finansów.
Rząd planuje sukcesywne zwiększanie nakładów na badania i rozwój, zarówno w ujęciu nominalnym, jak i w relacji do PKB. Minister podkreślił, że Narodowe Centrum Nauki stało się jednym z najlepiej ocenianych ośrodków wsparcia badań w Polsce, a dodatkowe środki na jego rozwój są jednym z pierwszych kroków w kierunku wzmocnienia krajowej nauki.
– Dodatkowe środki, pół miliarda złotych, jakie pod koniec ubiegłego roku premier Donald Tusk przekazał na NCN, to dopiero początek. Będziemy rok po roku sukcesywnie zwiększać nakłady na badania, zwiększać nakłady na naukę – zarówno w ujęciu nominalnym, jak i w relacji do PKB – zapowiedział minister.
Polska potrzebuje nowoczesnych ośrodków badawczo-naukowych
Obok wzmacniania już istniejących instytucji, rząd planuje również stworzenie nowoczesnych centrów badawczych, które umożliwią rozwój innowacji na światowym poziomie. Minister wskazał na konieczność wzorowania się na najlepszych modelach z innych krajów, takich jak hiszpański Virtual Institute iCREA czy powstający Instytut IDEAS.
– Polska potrzebuje więcej takich placówek – nowoczesnych ośrodków naukowo-badawczych. Jeśli chcemy gospodarki opartej na wiedzy, musimy postawić na jakość badań i umiędzynarodowienie polskiej nauki – podkreślił Andrzej Domański.
Wsparcie i poprawa warunków pracy dla młodych naukowców
Minister wskazał również na konieczność wsparcia młodych badaczy i tworzenia atrakcyjnych warunków pracy dla polskich naukowców.
– Mamy sprawdzone wzorce, na których możemy budować. Narodowe Centrum Nauki stało się jednym z najlepiej ocenianych ośrodków wsparcia badań w Polsce. Tak zwane pokolenie NCN – młodych, dynamicznych, wyróżniających się naukowców, których zresztą widzę dzisiaj na sali – to dowód, że konsekwentne inwestowanie w naukę przynosi efekty – powiedział minister.
Nauka jako filar gospodarki przyszłości
– Nasza strategia w trzech słowach to: inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje – poparte oczywiście ekonomiczną analizą i realizowane na serio, a nie pozostające w PowerPointowych prezentacjach – podsumował minister finansów.
Podjęte działania mają na celu nie tylko umocnienie naszego kraju w Europie, ale również zapewnienie jej miejsca wśród najbogatszych i najbardziej innowacyjnych państw świata. Nie da się tego osiągnąć bez dużych nakładów na badania, rozwój nowoczesnych instytucji naukowych oraz ścisłej współpracy świata nauki z biznesem i sektorem publicznym.
