Przeciwdziałanie szarej strefie. Ruszyły prace międzyresortowego zespołu

Marek Knitter
Podczas inauguracyjnego wystąpienia minister finansów Andrzej Domański podkreślił konieczność współpracy międzyresortowej w celu ograniczenia zjawiska szarej strefy
Podczas inauguracyjnego wystąpienia minister finansów Andrzej Domański podkreślił konieczność współpracy międzyresortowej w celu ograniczenia zjawiska szarej strefy fot.MF
Skuteczne przeciwdziałanie nieewidencjonowanej działalności gospodarczej wymaga współpracy resortów - przekazał minister finansów Andrzej Domański podczas pierwszego posiedzenia międzyresortowego zespołu do spraw przeciwdziałania Szarej Strefie.

W Ministerstwie Finansów odbyło się dziś inauguracyjne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Szarej Strefie. Nowo powołany zespół ma za zadanie koordynację działań administracji rządowej w walce z szarą strefą, a jego powołanie to efekt realizacji rekomendacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Podczas inauguracyjnego wystąpienia minister finansów Andrzej Domański podkreślił konieczność współpracy międzyresortowej w celu ograniczenia zjawiska szarej strefy, które generuje straty dla budżetu państwa oraz zaburza warunki uczciwej konkurencji.

- Dzisiejsze spotkanie to początek intensywnej i skutecznej pracy międzyresortowej w zakresie przeciwdziałania szarej strefie. Tylko poprzez skoordynowane działania jesteśmy w stanie przeciwdziałać temu złożonemu zjawisku - powiedział minister Andrzej Domański.

W skład zespołu weszli reprezentanci ministerstw, prezesi GUS i ZUS, komendanci Policji i Straży Granicznej, Szef ABW oraz Koordynator Służb Specjalnych. W ramach prac zespołu zostaną zebrane doświadczenia i obserwacje z różnych obszarów funkcjonowania państwa, co przyczyni się do zwiększenia potencjału polskich organów administracji w zakresie ograniczania szarej strefy.

Funkcję przewodniczącego międzyresortowego zespołu objął podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman, a jego zastępcą został Zbigniew Stawicki - zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia omówiono wyzwania związane z definiowaniem i pomiarem szarej strefy. Wyznaczono także członków stałego zespołu roboczego oraz przedstawiono kluczowe zagadnienia związane z szarą strefą, z którymi na co dzień mierzą się poszczególne instytucje.

W posiedzeniu wzięli udział także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Obecnie w Polsce prowadzonych jest 21 projektów w ramach Instrumentu Wsparcia Technicznego (TSI), z czego 6 to projekty realizowane w Ministerstwie Finansów. Wzmocnienie potencjału Polski w obszarze diagnozy i przeciwdziałania zjawiskom szarej strefy w ramach projektu pt. „Improve the capacity of Poland to better assess and counteract the grey economy” realizowane jest przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu