Ministerstwo Finansów zaproponowało zmiany w przepisach dotyczących KSeF. Nie każdy będzie zadowolony

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Przed tą rewolucją nie uciekniesz. Zmiana procesu fakturowania wchodzi w decydującą fazę
Przed tą rewolucją nie uciekniesz. Zmiana procesu fakturowania wchodzi w decydującą fazę 123rf.com/profile_andreypopov
Resort finansów opublikował 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia dotyczący Krajowego Systemu e–Faktur. Nowe regulacje mają zastąpić od 1 lipca 2024 r. rozporządzenie przyjęte w 2021 r. Projekt już teraz jednak może budzić emocje, bo zmienia kilka kluczowych spraw.

Spis treści

Od 1 lipca 2024 r. po dwóch latach pilotażu i testów Krajowy System e–Faktur stanie się obowiązkowy dla wielu przedsiębiorców – to najważniejsza informacja wobec pojawiających się spekulacji o kolejnym przesunięciu terminu wprowadzenia KSeF do polskiego systemu. KSeF oznacza ogromną zmianę, zarówno w sposobie wystawiania faktur jak i w budowaniu relacji z kontrahentami, bo odtąd trudniej będzie naprawić błąd. Gdy jednak czas na przygotowania do wejścia KSeF upływa nieubłaganie, Ministerstwo Finansów wprowadza projekt nowego rozporządzenia. Firmy znów będą musiały przyjrzeć się swoim obowiązkom.

Co nowego w przepisach dotyczących KSeF?

Choć opublikowane na stronie MF rozporządzenie dotyczące KSeF, generalnie pokrywa się z dotychczas proponowanymi regulacjami, to znalazło się w nim również kilka nowości. Zawiadomienie o nadaniu lub odebraniu uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e–Faktur (ZAW–FA) będzie można składać w formie elektronicznej. Z kolei podmioty zagraniczne bez polskiego NIP będą mogły stosować samofakturowanie. To duże ułatwienie. Resort określił też zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczenia faktur kodem QR. A token ma zyskać nowe zabezpieczenie.

Odpadła ważna rzecz z wcześniejszego rozporządzenia. Chodzi o uprawnienia

Resort finansów postanowił także zrezygnować z dotychczasowej regulacji zawartej w § 2 ust. 4 rozporządzenia z 2021 r. dotyczącej pośredniego nabywania uprawnień. Eksperci stwierdzili, że konieczne jest wskazanie, kto ma mieć uprawnienia do wystawienia i dostępu do faktur. Nie będzie zatem możliwe automatyczne przekazanie uprawnień. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy dotychczas zwlekali z zapoznaniem się z systemem KSeF, a są płatnikami VAT i będą musieli przyjąć jego rozwiązania już od początku lipca przyszłego roku, nie mogą dłużej zwlekać ze szkoleniami w tym zakresie bądź powinni znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe.

Jak nadać uprawnienie do korzystania z KSeF? Ważny, dodatkowy wymóg

Nowe rozporządzenie, choć generalnie powiela dotychczasowe zasady dotyczące nadawania uprawnień do korzystania z KSeF, to wprowadza jednocześnie dodatkowy wymóg. Chodzi o to, że przedsiębiorca będzie musiał podać unikalne dane identyfikujące kwalifikowaną pieczęć elektroniczną podmiotu uprawnionego. Obowiązek taki dotyczy sytuacji, w której pieczęć taka nie zawiera numeru identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika. Wprowadzenie wszystkich zmian powinno zostać poprzedzone konsultacjami, które właśnie ruszają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu