Spis treści
Cel powstania Portalu DOM
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy dotyczący zmian w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, a także innych ustaw. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zaplanowało przyjęcie projektu przez Radę Ministrów na IV kwartał 2024 roku.
Głównym celem ustawy jest stworzenie dostępnego dla wszystkich portalu, gdzie będą regularnie aktualizowane ceny transakcyjne zakupu mieszkań i domów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Portal DOM ma wzbogacić istniejące rozwiązania ochrony praw nabywców, które są już zawarte w ustawie z dnia 20 maja 2021 roku.
Korzyści dla kupujących i przedsiębiorców
Dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji ma umożliwić kupującym lepszą ocenę warunków proponowanych przez sprzedających. Może to również ułatwić przedsiębiorcom podejmowanie decyzji inwestycyjnych na rynku mieszkaniowym. Jak podkreślono, Portal DOM pozwoli także organom publicznym lepiej dobierać instrumenty wsparcia mieszkalnictwa na różnych rynkach oraz monitorować skuteczność tych instrumentów.
Kluczowe rozwiązania w projekcie ustawy
Projekt ustawy przewiduje utworzenie Portalu DOM, określenie katalogu danych i informacji gromadzonych na potrzeby portalu oraz zasady dostępu do statystyk. Portal DOM będzie opierał się na trzech źródłach danych:
- dane z rynku pierwotnego nieruchomości, które są objęte obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów zobowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego;
- dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od profesjonalnych podmiotów;
- dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie informacji z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.
Prowadzenie Portalu DOM
Zarządzanie Portalem DOM zostanie powierzone Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który już prowadzi Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Deweloperzy, którzy stanowią główne źródło informacji o transakcjach zawieranych na rynku pierwotnym, mają zapewnione automatyczne kanały komunikacji do zasilania Ewidencji. Rozszerzenie zakresu danych będzie więc szybsze i tańsze w realizacji niż konfiguracja integracji z nową infrastrukturą systemową – podano w uzasadnieniu projektu.
Aby pokryć danymi cały rynek pierwotny, dane z Ewidencji będą uzupełniane o informacje dostarczane przez deweloperów i inne profesjonalne podmioty, które dotychczas nie rejestrowały transakcji w Ewidencji. Dodatkowe dane z rynku pierwotnego oraz dane z rynku wtórnego będą dostarczane przez Krajową Administrację Skarbową, która gromadzi dane o transakcjach nieruchomościowych dla celów podatkowych oraz zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Przejrzystość i monitorowanie rynku mieszkaniowego
Zgromadzenie danych w jednym miejscu oraz upublicznienie generowanych na ich podstawie statystyk ma na celu zwiększenie przejrzystości rynku mieszkaniowego. Dzięki temu możliwa będzie właściwa parametryzacja instrumentów wsparcia mieszkalnictwa oraz monitorowanie ich wpływu na lokalne rynki mieszkaniowe.
Proponowane zmiany mają na celu nie tylko poprawę ochrony praw nabywców, ale również wsparcie dla organów publicznych i przedsiębiorców w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji na rynku nieruchomości. (PAP)
ewes/ malk/
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?