Młodzi nie wierzą w emeryturę. Coraz więcej osób odkłada na przyszłość

Eryk Kołodziejek
14.12.2024 WROCLAW
 GAZETA WROCLAWSKA
 WROCLAW, RYNEK, JARMARK BOZONARODZENIOWY
 JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS
 BOZE NARODZENIE SWIETA JARMARK TLUM LUDZIE
14.12.2024 WROCLAW GAZETA WROCLAWSKA WROCLAW, RYNEK, JARMARK BOZONARODZENIOWY JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS BOZE NARODZENIE SWIETA JARMARK TLUM LUDZIE JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS
Wyniki najnowszego badania SW Research, przeprowadzonego na zlecenie XTB, pokazują, że młodzi Polacy coraz częściej myślą o swojej przyszłości finansowej. W grupie wiekowej do 25 lat, 27% odkłada regularnie na emeryturę, a 28% planuje rozpocząć oszczędzanie w przyszłości. Wśród osób w wieku 26-35 lat, 32% oszczędza co miesiąc, a 29% ma zamiar zacząć odkładać środki. Świadomość o niewystarczających świadczeniach emerytalnych z ZUS jest wysoka, co potwierdza 74% respondentów. Pomimo tej wiedzy, bieżące wydatki często stanowią przeszkodę w regularnym oszczędzaniu.

Spis treści

Młodzi Polacy i ich podejście do oszczędzania

Badanie SW Research ujawnia, że młodzi Polacy zaczynają dostrzegać potrzebę oszczędzania na emeryturę. W grupie wiekowej do 25 lat, 27% osób regularnie odkłada środki na przyszłość. Dodatkowo, 28% z nich planuje rozpocząć oszczędzanie w późniejszym czasie. W grupie wiekowej 26-35 lat, liczby te są nieco wyższe: 32% oszczędza co miesiąc, a 29% zamierza zacząć odkładać.

Świadomość o emeryturach i wyzwania finansowe

Raport podkreśla, że 74% Polaków zdaje sobie sprawę z niewystarczających świadczeń emerytalnych oferowanych przez ZUS. Co więcej, 64% respondentów uważa, że warto zacząć oszczędzać na emeryturę już na początku kariery zawodowej.

Jednak mimo tej świadomości, bieżące wydatki stanowią główną przeszkodę w regularnym oszczędzaniu. Wiele osób boryka się z problemem zarządzania swoimi finansami, co utrudnia im odkładanie środków na przyszłość.

Demograficzne wyzwania i malejąca stopa zastąpienia

Zmiany demograficzne wpływają na malejącą stopę zastąpienia, czyli relację emerytury do ostatniego dochodu z pracy. W Polsce, spadek tej stopy jest największy wśród krajów UE. XTB zwraca uwagę, że w przyszłości większość świadczeń emerytalnych będzie minimalna, co może prowadzić do wzrostu ubóstwa wśród osób starszych.

Ekspert Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Marek Szczepański, podkreśla, że świadczenia z publicznego systemu emerytalnego będą niewystarczające do utrzymania dotychczasowego poziomu życia po zakończeniu pracy zawodowej. Dlatego konieczne są dodatkowe oszczędności emerytalne.

Edukacja finansowa i inwestowanie

Badanie wskazuje na potrzebę poszerzenia wiedzy finansowej wśród Polaków. Tylko 36% respondentów rozumie podstawy inwestowania i aktywnie zarządza swoimi inwestycjami. Michał Stajniak z XTB podkreśla, że dzięki procentowi składanemu, regularne oszczędzanie może przynieść znaczne korzyści w długim okresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu