Mniej bankructw, więcej restrukturyzacji

Grzegorz Sielewicz, Coface
Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej
Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Coface
W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 635. To o 76 więcej (+14 proc.) niż w analogicznym okresie 2016 r. (wg danych na dzień 28 września br.). Najwięcej, bo 177 upadłości i restrukturyzacji zanotowano w produkcji, z czego 158 w przetwórstwie przemysłowym. Natomiast w budownictwie sytuacja prawie nie zmieniła się

Chociaż zmiana prawa upadłościowego i wprowadzenie odrębnego prawa restrukturyzacyjnego miało miejsce na początku 2016 r. to dopiero tegoroczne statystyki potwierdzają, że nowe rozwiązania prawne zyskały na popularności wśród polskich przedsiębiorstw borykających się z trudną sytuacją płynnościową. Podczas, gdy kolejne miesiące zeszłego roku wskazywały na większe wykorzystanie dostępnych form restrukturyzacji przedsiębiorstw, dopiero w tym roku ich udział w łącznej liczbie postępowań stabilizuje się na poziomie bliskim 40 proc. Najbardziej popularną formą restrukturyzacji pozostają przyspieszone postępowania układowe, z których w tym roku skorzystała co druga firma decydująca się na wykorzystanie przewidzianych prawem postępowań naprawczych. Natomiast najbardziej dynamicznie wzrasta liczba sanacji – na tę formę zdecydowała się co czwarta firma korzystająca z restrukturyzacji, a udział tego typu postępowań zwiększył się o prawie 70 proc. w porównaniu z drugim kwartałem 2017 roku kiedy to sanacje były już powszechnie wykorzystywane.

Statystyki trzech kwartałów tego roku są spójne z przewidywaniami Coface, które zakładały rosnący udział postępowań restrukturyzacyjnych oraz malejący udział upadłości w celu likwidacji majątku. Jednak w obliczu solidnego wzrostu gospodarczego, który przyspieszył w porównaniu z zeszłym rokiem, niepokojące jest zahamowanie tempa spadku upadłości (-1,2 proc. r/r). Przyczynił się do tego zwłaszcza wzrost upadłości o 29 proc. w trzecim kwartale tego roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Z jednej strony nieskuteczność niektórych postępowań restrukturyzacyjnych może coraz częściej przekształcać się w upadłości. Z drugiej zaś nowotworzone firmy z optymistycznymi oczekiwaniami co do kształtowania się popytu w obliczu dobrej koniunktury, będą doświadczać typowych trudności z jakimi boryka się biznes. Zaliczają się do nich duża konkurencja, wysoki udział kosztów, czy trudności w zatrudnieniu pracowników, co w wielu przypadkach będzie prowadziło do wycofania się przedsiębiorstwa z rynku. Braki na rynku pracy stają się coraz bardziej istotnym kryterium ograniczającym działalność firm w Polsce. Zgodnie z badaniami koniunktury przeprowadzanymi wśród przedsiębiorstw przez GUS, trudności w zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników są coraz częściej zgłaszaną barierą w bieżącej działalności i rozwoju firm w większości branż w Polsce. Niedobory na rynku pracy stopniowo stają na przeszkodzie w zawieraniu nowych kontraktów, jak również realizacji stałych zamówień kontrahentów. W skrajnym przypadku mogą prowadzić do zagrożenia działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, a w konsekwencji do trudności płynnościowych i ryzyka niewypłacalności.

Zmiany prawne, jakie wprowadzono na początku 2016 r. wciąż będą skutkowały podwyższeniem poziomu łącznej liczby upadłości i restrukturyzacji. Zgodnie z prognozą Coface całkowita liczba postępowań na koniec 2017 roku będzie wyższa o 8 proc. niż rok wcześniej. Natomiast otocznie makroekonomiczne będzie sprzyjać biznesowi. Solidne tempo wzrostu gospodarczego wspierane jest przez dalszy wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, odbudowujące się inwestycje w aktywa trwałe oraz aktywną działalności polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych. W kolejnych kwartałach będziemy obserwować stabilizację udziału upadłości i restrukturyzacji na obecnych poziomach, a sprzyjająca koniunktura przyczyni się do obniżenia ich łącznej liczby. Spadek liczby postępowań nie będzie znaczący, ponieważ zbliżamy się do etapu rozwoju gospodarki, w którym nawet w czasie ożywienia odnotowywana jest pewna liczba upadłości i restrukturyzacji, tworzenia nowych firm czy zaprzestania działalności innych. Prognoza Coface zakłada, że łączna liczba upadłości i restrukturyzacji obniży się o 0,7 proc. na przestrzeni 2018 roku.

Przetwórstwo przemysłowe

Liczba upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych w produkcji wzrosła o 36 proc., w tym o 41 proc. w przetwórstwie przemysłowym. Jest to dość szerokie spektrum firm i w poszczególnych branżach sytuacja wygląda w sposób dość zróżnicowany. Widoczny jest bardzo duży wzrost w produkcji i przetwórstwie metali co wynika przede wszystkim ze wzrostu cen surowców i zachwiania przez to rentowności wielu firm działających w tym sektorze. Rosnąca konsumpcja spowodowała przyhamowanie wzrostu bankructw w przemyśle spożywczym – to jedyny sektor przetwórczy, który zanotował spadki w statystykach upadłościowych. W pozostałych, nawet tych historycznie bardzo bezpiecznych, jak produkcja mebli czy przetwórstwo papieru, poligrafia zanotowano niewielkie ilościowe wzrosty. Branże nastawione na eksport mają się wciąż bardzo dobrze i stanowią mniejszość wśród bankrutów, ale i tutaj zauważyć można pewne pogorszenie w stosunku do ubiegłego roku (np. produkcja maszyn i urządzeń).

Handel

Sytuacja w handlu jest nadal bardzo trudna i póki co nie widać poprawy. W każdym kwartale bieżącego roku widać przyrosty liczby upadłości i restrukturyzacji. Szczególnie widoczny jest wzrost kłopotów płynnościowych firm działających w handlu detalicznym. Rosnąca konsolidacja rynku pogarsza stopniowo sytuację mniejszych podmiotów. Pomimo wzrostu konsumpcji, klienci są bardzo wrażliwi na cenę, wybierają więc sklepy czy sieci, gdzie można kupić najtaniej – to kieruje ich bezpośrednio do największych graczy na rynku. Widać wyraźnie stopniowe zmniejszanie się liczby podmiotów działających zarówno w sprzedaży hurtowej jak i detalicznej, a informacje o przejęciach i konsolidacjach są bardzo częste.

Budownictwo

Budownictwo zaczyna nieco odżywać po okresie braku inwestycji infrastrukturalnych. Obecnie ich ilość się zwiększa, nadal rośnie rynek budownictwa mieszkaniowego, co powoduje, iż ilość upadłości i restrukturyzacji w branży przestała tak rosnąć. Budownictwo jednak nadal boryka się z dużymi wyzwaniami np. rosnącymi kosztami materiałów, stali, a także, co obecnie najistotniejsze, z brakiem wykwalifikowanych pracowników. Ich dostępność na rynku jest niewielka i może to być element ograniczający rozwój wielu podmiotów. Pomimo większego popytu na usługi budowlane, wiele firm może mieć problem, aby mu sprostać, ze względu na brak rąk do pracy. W pierwszej połowie 2017 roku wiele firm miało również problemy płynnościowe wywołane wprowadzeniem odwróconego podatku VAT na usługi budowlane. Konieczność oczekiwania na zwroty podatku w przypadku wielu firm wywoływała problem z terminowym płaceniem swoich zobowiązań. W drugiej połowie roku sytuacja już się nieco pod tym względem ustabilizowała i wpływ zmian w prawie powinien mieć już znacznie mniejszy wpływ na statystyki upadłościowe.

Upadłości i restrukturyzacje według regionów

W większości województw zanotowano wzrost liczby upadających i objętych restrukturyzacją firm. Niemniej jednak dwa ważne województwa z dużą liczbą zarejestrowanych podmiotów (śląskie i małopolskie) zanotowały spadek liczby bankructw i restrukturyzacji. W województwach dolnośląskim i lubuskim sytuacja nie zmieniła się. Najwięcej postępowań obserwujemy w województwie mazowieckim (gdzie zarejestrowanych jest najwięcej podmiotów), a najmniej w województwie świętokrzyskim. Największy wzrost postępowań odnotowano w woj. opolskim (aż o 157 proc.)

Upadłości i restrukturyzacje według form prawnych przedsiębiorstw

Analizując formy prawne upadających i restrukturyzowanych przedsiębiorstw, obserwujemy spadek w grupie przedsiębiorców (-2 proc.), a także niemal dwukrotnie niższą liczbę orzeczeń wobec spółdzielni. W pozostałych grupach firm sytuacja pogorszyła się. Największą grupę wśród firm objętych postępowaniami stanowią jak zwykle spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (55 proc.). Znaczny udział w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych ma także grupa przedsiębiorców (26 proc.).

Wielkość, wiek i zatrudnienie w upadających i restrukturyzowanych firmach

Obroty

Analiza obrotów firm, których upadłość lub restrukturyzację ogłoszono w III kw. 2017 roku wskazuje, że problem niewypłacalności dotyczy przede wszystkim firm średnich i małych. Na około 50 proc. przedsiębiorstw, o których dane finansowe posiada Coface, aż 52 proc. firm generowało obrót pomiędzy 5 a 50 mln złotych. Firm z rocznym obrotem do 5 mln złotych było 33 proc. Najmniejszą grupę przedsiębiorstw objętych postępowaniami upadłościowymi i restrukturyzacyjnymi (15 proc.) stanowiły przedsiębiorstwa duże, generujące powyżej 50 mln zł obrotu rocznie.

Wiek

Wśród upadających i objętych postępowaniami restrukturyzacyjnymi przedsiębiorstw dominują firmy z kilku i kilkunastoletnim stażem działalności - jest ich 70 proc. Drugą grupę stanowią firmy założone między 1990 a 1999 rokiem - 24 proc. Przedsiębiorstwa założone przed 1990 rokiem stanowią jedynie 6 proc. Najstarsze przedsiębiorstwo objęte postępowaniem upadłościowym powstało w roku 1950. Natomiast najstarsza firma, wobec której toczy się postępowanie restrukturyzacyjne została założona w 1897 roku.
Zatrudnienie

Na około 50 proc. przedsiębiorstw, o których dane o zatrudnieniu posiada Coface, zdecydowaną większość, bo aż 63 proc. stanowią firmy zatrudniające od 10 do 100 osób. Drugą grupę stanowią firmy, gdzie pracuje poniżej 10 osób – 22 proc. Najmniejszą grupą są przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników powyżej 100 osób – w III kw. 2017 r. było ich 15 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu