Katowice to jedno z 20. miast, w których odbywają się spotkania ekspertów MPiT oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z przedsiębiorcami. Tegoroczna, druga edycja wydarzenia poświęcona jest nowym rozwiązaniom dla firm.
- Te zmiany są o tyle istotne da przedsiębiorców, że dotyczą różnych etapów działalności ich firm - wyjaśnia Paulina Zadura-Lichota, dyrektor w PARP. - Począwszy od tego, jak zacząć działalność gospodarczą, czyli zmian, które mają pobudzać przedsiębiorczość Polaków, po zmiany korzystne dla bardziej dojrzałych przedsiębiorstw - dodaje.
Pas startowy dla firm
Pas startowy dla firm to szereg ułatwień dla przedsiębiorców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku. Jednym z nich jest możliwość prowadzenia działalności nierejestrowej. Możemy z niej skorzystać, jeżeli przychód naszej firmy nie przekracza połowy wynagrodzenia minimalnego, co w 2019 roku daje 1125 zł miesięcznie.
Innym ułatwieniemjest ulga na start. - Dzięki niej mali przedsiębiorcy zyskują zwolnienie z ubezpieczenia społecznego przez pierwsze 6 miesięcy od zarejestrowania firmy - mówi Violetta Rutkowska, ekspert MPiT. - To jest bardzo duże udogodnienie i wysoka oszczędność. Przedsiębiorcy płacą wtedy jedynie składkę zdrowotną - wyjaśniła Rutkowska.
Mały ZUS, duży zysk
Mały ZUS to specjalna oferta skierowana przede wszystkim dla małych przedsiębiorstw. - Jeżeli dany przedsiębiorca w poprzednim roku podatkowym osiągnął przychód nie wyższy niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia, to może skorzystać z ZUS-u wyliczanego proporcjonalnie do przychodu - wyjaśnia Rutkowska, dodając, że pułap uprawniający do Małego ZUS-u w tym roku to były przychody za 2018 r. do 63 tys. złotych.
Urzędnik jako partner
- Z kolei Konstytucja Biznesu to przede wszystkim odformalizowanie kontaktu pomiędzy przedsiębiorcą a urzędnikami. To zawsze było coś, na co przedstawiciele firm zwracali szczególną uwagę - wyjaśnia Violetta Rutkowska. Dzięki temu urząd ma być partnerem przedsiębiorców. Dlatego została wprowadzona zasada mówiąca, że co nie jest prawem zabronione, to jest dozwolone. Poza tym poprawił się też kontakt z urzędnikami. - Jeśli można coś załatwić drogą elektroniczną lub przez telefon, to przedsiębiorca nie jest wzywany do urzędu - mówi Rutkowska.
Plan na przyszłość
O Pracowniczych Planach Kapitałowych, które pozwolą odkładać dodatkowe pieniądze na emeryturę, mówiła Małgorzata Skorek z Polskiego Funduszu Rozwoju. - Polityka tego funduszu jest skonstruowana w taki sposób, że im bliżej jesteśmy emerytury, tym nasze pieniądze są bardziej bezpieczne, a im dalej od niej, tym bardziej elastycznie możemy zarządzać własnymi finansami. Pieniądze z PPK można podjąć z konta wcześniej, np. kiedy potrzebujemy wkładu własnego na dom lub mieszkanie lub w przypadku choroby własnej lub swoich bliskich.
PPK to także korzyść dla pracodawcy, który w formie podwyżki może pracownikowi zwiększyć składkę do 4 proc. i nie płaci od tego podatku - wyjaśnia Małgorzata Skorek.
Dofinansowanie z BGK
Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju -kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. śląskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.
Strefa informacyjna
Podczas konferencji działała strefa informacyjna. Porad przedsiębiorcom udzielali m.in. reprezentanci MPiT, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, PARP, Banku Gospodarstwa Krajowego, ZUS, PFR oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.
Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji: prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?