MÓJ PRĄD 2022. Dla kogo czwarta edycja rządowego wsparcia m.in. do zakupu instalacji fotowoltaicznej? Miliard złotych na dopłaty

Justyna Madan
Justyna Madan
Miliard złotych to budżet nowej edycji programu "Mój Prąd"
Miliard złotych to budżet nowej edycji programu "Mój Prąd" 123rf
Udostępnij:
Już w pierwszym kwartale 2022 roku ma ruszyć czwarta odsłona programu priorytetowego „Mój Prąd”. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska pozwoli on na „wykonanie kolejnego kroku w kierunku efektywnej, bezpiecznej energetyki rozproszonej”. Jedynym z celów programu ma być zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Planowany budżet to 1 miliard złotych.

„Nowa edycja programu umożliwi również zastąpienie „wirtualnego magazynu energii”, jakim była dotychczas sieć elektroenergetyczna, magazynowaniem wytworzonej energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu bezpośrednio u prosumenta” – podaje MKiŚ.

Mój prąd 4.0: Nowe elementy znanego programu

„Mój Prąd 4.0” wspomoże zwiększyć produkcję energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski. Ma to spowodować wzrost udziału OZE w miksie energetycznym. Nie jest to jedyny cel nowej odsłony programu. Możliwe będzie m.in. magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych oraz magazynowanie ciepła/chłodu. Zwiększona zostanie efektywność zarządzania wyprodukowaną energią elektryczną.
Kolejnym punktem jest rozwój elektromobilności, ponieważ pojawi się możliwość dofinansowania zakupu i montażu punktów ładowania samochodów elektrycznych.

„Program zostanie rozszerzony o takie elementy jak: inteligentne systemy zarządzania energią w domu, punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych), magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła i chłodu” – wyjaśnił Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Intensywność wsparcia uzależniona będzie od zakresu rzeczowego inwestycji przedstawionego do dofinansowania. Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska podkreśla, że premiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu efektywności energetycznej. Nowa odsłona programu ma zatem umożliwić dalszy wzrost efektywności energetycznej gospodarstw domowych. Co się z tym wiąże? Oszczędności finansowe prosumentów i korzyści dla środowiska.

Cele programu Mój prąd 4.0. Rozwój energetyki rozproszonej

Wśród celów nowej edycji programu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wymienia impuls do rozwoju energetyki rozproszonej w kraju, ale również spełnienie międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. - Pozwoli także na zwiększenie możliwości bilansowania energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym – tłumaczy wiceminister Zyska.

Program Mój prąd 4.0. Dla kogo?

„Mój Prąd 4.0” będzie wciąż dedykowany dla osób fizycznych, które mają zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. O możliwość ubiegania się o dofinansowanie dodatkowych elementów (ładowarek, magazynów energii/ciepła/chłodu, systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się też beneficjenci dotychczasowych edycji programów „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. Planowany budżet to 1 miliard złotych.

Mój prąd. Duże zainteresowanie dopłatami

1 lipca 2021 roku ruszyła trzecia edycja programu „Mój Prąd”, na który rząd przeznaczył 534 mln zł. Budżet wyczerpał się po nieco ponad trzech miesiącach. Zainteresowanie nie słabło nawet pomimo wprowadzonych zmian. W tym roku dopłaty do paneli fotowoltaicznych wynosiły 3000 zł, a nie jak do tej pory 5000 zł. Druga edycja programu, na którą przeznaczono 1,159 mld zł zakończyła się w grudniu 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
madzia
Ja się załapałam na dotacje bez problemu a pomagała mi w tym firma edison energia czyli ta która montowała u mnie instalację fotowoltaiczną. Mają świetną ofertę, działają kompleksowo, dają wieloletnią gwarancję
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie