Co znajduje się na monecie upamiętniającej 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza?
„Na rewersie monety znajduje się wizerunek Ignacego Łukasiewicza, domniemany prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez Łukasiewicza najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce” - poinformował Narodowy Bank Polski.
Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową
Jak przypomina NBP we Lwowie 31 lipca 1853 r. pierwszy raz wykorzystano lampę naftową do oświetlenia sali operacyjnej. Był to wynalazek aptekarza Ignacego Łukasiewicza, a konstrukcję wykonał blacharz Adam Bratkowski. Rewolucyjnym pomysłem było wykorzystanie nafty będącej wynikiem destylacji ropy naftowej jako środka do opalania lampy. 2 grudnia 1853 Austriacki Urząd Patentowy wydał potwierdzenie i przyznał patent na wynalazek na rzecz Łukasiewicza oraz jego wspólnika - Jana Zeha.
- Oprócz odkrycia sposobu uzyskania nafty i wynalezienia lampy naftowej Łukasiewicz - jeszcze jako pracownik lwowskiej apteki Pod Złotą Gwiazdą - opracował metodę uzyskiwania preparatu aptecznego Oleum Petrae album, będącego oczyszczoną ropą naftową wykorzystywaną do celów leczniczych. Specyfik ten nie sprostał jednak zagranicznej konkurencji. Zmusiło to Łukasiewicza i jego wspólnika Zeha do poszukiwań nowych zastosowań ropy naftowej. Jej oczyszczenie i uzyskanie nafty dało początek przemysłowi naftowemu - napisał w folderze numizmatycznym Wojciech Kalwat.
Ignacy Łukasiewicz był także odpowiedzialny za stworzenie
- kamfiny do oświetlenia,
- oleju tłustego do smarowania osi oraz zabezpieczania dachów i płotów przed gniciem,
- asfaltu na podłogi w budynkach gospodarczych,
- gudryny do wyrobu świec.
Najbardziej kojarzony jest jednak z lampą naftową oraz zasługami dla organizacji wydobycia i przetwórstwa ropy.
- Jako gorący patriota wziął udział w przygotowaniach do powstania w 1846 roku, za co był więziony i represjonowany. Wolnościowym poglądom pozostał wierny do końca życia - zarówno w sferze patriotyzmu narodowego, jak i działań społecznych – napisał Wojciech Kalwat.
Okolicznościową monetę upamiętniającą 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza zaprojektowała Dobrochna Surajewska.
