Możliwości smart city są nieograniczone, ale musimy się jeszcze wiele nauczyć

Grzegorz Gajda
Arkadiusz Wiśniewski: cyfryzacja daje miastom nieograniczone możliwości
Arkadiusz Wiśniewski: cyfryzacja daje miastom nieograniczone możliwości Polska Press
Współczesne możliwości komunikowania z mieszkańcami i poszczególnymi służbami w sytuacjach awaryjnych są sprawą kluczową. W Opolu porównujemy okoliczności ostatniej powodzi z tą z 1997 roku. Nie wiem, co byśmy zrobili, gdyby nie obecny poziom cyfryzacji, dostęp do mediów społecznościowych i szybkość dotarcia do mieszkańców – mówi w rozmowie ze Strefą Biznesu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Jak nowoczesne technologie ułatwiają życie w mieście?

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podaje przykład wdrożonej niedawno aplikacji Opole Plus, która udostępnia usługi miejskie w formie elektronicznej platformy mobilnej.

– Jesteśmy chyba pierwszym miastem w Polsce, w którym przez aplikację można np. kupić bilety do zoo, wynająć salę w obiekcie sportowym, boisko, wypożyczyć książkę w bibliotece. Tych funkcjonalności jest znacznie więcej. Co to daje mieszkańcom? Informacje i wygodę, łatwość dostępu do usług. Można zarezerwować książkę, zapłacić za parking, wynająć kort. Absolutnie nowoczesny sposób korzystanie z miasta. Nam także daje korzyści – informacje o potrzebach mieszkańców. Ale miasto smart to nie tylko aplikacja. To także złożenie cyfrowego wniosku, odbiór dowodu osobistego i korzystanie z wielu innych udogodnień, które dają także poczucie uczestniczenia i tworzenia społeczności miejskiej – mówi.

Rozmowa wideo z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim na temat rozwoju miast inteligentnych:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Nie widać „sufitu” dla inteligentnych technologii w działalności samorządów

Najważniejsze scyfryzowane obszary w mieście to, zdaniem Wiśniewskiego, inteligentne sterowanie ruchem, obsługa parkingów czy komunikacji miejskiej.

– System i możliwości są właściwie nieograniczone, ale musimy się jeszcze wiele nauczyć. Wyzwanie to zarówno dostępność, jak i umiejętność korzystania z aplikacji. Jesteśmy miastem wielopokoleniowym, dlatego musimy zadbać o funkcjonalność systemów. Nie zmieniamy zadań miasta, tylko unowocześniamy sposób korzystania z usług. Ze skomplikowanego i wydłużonego na przyspieszony. System wymaga odpowiedniego ułożenia, ale pamiętajmy, że żyjemy w czasie rewolucji cyfrowej. Na administracji publicznej ciąży szczególna odpowiedzialność, jednak zmianom trzeba się poddać, żeby być liderami tego procesu – dodaje Wiśniewski.

W rozmowie ze Strefą Biznesu prezydent Opola odpowiada także na pytania:

  • Jak działa inteligentne sterowanie ruchem w mieście?
  • Dlaczego urząd miasta nie może stosować większych zniżek za bilety autobusowe?
  • Jakie bariery stoją przed rozwojem inteligentnych miast?

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu