Mundial szansą dla lokalnych sklepów. Jednak producenci lepsze ceny oferują supermarketom

Mikołaj Wójtowicz
Opracowanie:
Przed meczami na zakupy nie jedziemy jednak do wielkich hipermarketów, lecz zaopatrujemy się w lokalnych sklepach.
Przed meczami na zakupy nie jedziemy jednak do wielkich hipermarketów, lecz zaopatrujemy się w lokalnych sklepach. Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Kibice podczas oglądania meczów sięgają głównie po chipsy, piwo, słodycze i napoje gazowane. Dla producentów markowych produktów to szansa na dodatkową sprzedaż. Przed meczem na zakupy nie jedziemy jednak do wielkich hipermarketów, lecz zaopatrujemy się w lokalnych sklepach. Czy producenci to wykorzystują? Idąc do osiedlowego sklepiku, przepłacamy za mundialowe przekąski?

Spis treści

Najnowszy ranking „Równi w Biznesie” przygotowany przez Grupę Eurocash pokazuje, że niektórzy producenci oferują niewielkim lokalnym sklepom gorsze warunki współpracy, niż centralnie zarządzanym sieciom dyskontów czy supermarketów. A to w kanale sklepów lokalnych udział wydatków na markowe produkty wynosi średnio 95 proc. Potwierdza to badanie GfK Shopping Monitor 2022, które objęło produkty markowe, tj. nie marki własnej, za rok 2021.

Chipsy i piwa lokalne sklepy kupują drożej. Wyższą cenę płaci też konsument

Z wyników najnowszej edycji Rankingu Równi w Biznesie, przygotowanego przez Eurocash na podstawie danych NielsenIQ za III kwartał 2022 r., wynika, że część producentów kategorii produktów uznawanych za „niezbędnik kibica” (głównie chipsów i piwa) oferuje lokalnym sklepom mniej korzystne warunki handlowe przede wszystkim w zakresie polityki cenowej.

W przypadku chipsów, producenci tacy jak:

  • Kellogg,
  • Lorenz Bahlsen Snack World,
  • Intersnack,
  • Pepsico,
  • czy T.B.M. Snacks,

oferują dyskontom i wielkim sieciom supermarketowym lepsze warunki cenowe. Podobnie wygląda to w innych kategoriach popularnych podczas dużych wydarzeń sportowych – m.in. w napojach gazowanych, sokach czy słodkich wypiekach, czekoladach i pralinach.

- Mundial, jak każda sportowa impreza, to wielkie emocje, dlatego – by dobrze przygotować się do ich przeżywania – konsument sięga zazwyczaj po reklamowane w przerwach meczów produkty markowe z ugruntowaną pozycją rynkową. Do tego kibic chętnie wybierze sklep lokalny, ze względu na bliskość, wygodę i brak kolejek. Dla producentów piwa, chipsów, słodyczy czy słonych przekąsek to doskonała okazja, by zwiększyć sprzedaż – mówi Małgorzata Obrębska, Dyrektor Działu Zakupów Centralnych i Marki Własnej w Grupie Eurocash.

Jak dodaje, ta sprzedaż mogłaby być jeszcze większa, gdyby warunki cenowe dla sklepów lokalnych były atrakcyjniejsze.

- Konsekwentnie przekonujemy naszych dostawców, że sklepy lokalne są kanałem sprzedaży „skrojonym” pod nich. Pozostaje tylko wykorzystać ten potencjał, szczególnie teraz, gdy dyskonty coraz mocniej promują marki własne – tłumaczy Małgorzata Obrębska.

Jak podaje portal wiadomoscispozywcze.pl, słone przekąski są także ważnym elementem sylwestrowego menu. Głównymi kanałami sprzedaży w przypadku tych produktów pozostają sklepy małoformatowe oraz dyskonty.

Jak podaje CMR, ostatnie 12 miesięcy (MAT 09.2022 r.), w porównaniu do okresu poprzedniego, wygenerowało wzrost wartości sprzedaży kategorii słonych przekąsek o około 16% w sklepach małego formatu - czytamy na wiadomoscispozywcze.pl.

Producenci faworyzują dyskonty i supermarkety. Tracą sprzedawcy i klienci

Jak wynika z Rankingu Równi Biznesie za III kwartał 2022 roku, producenci dóbr szybkozbywalnych faworyzują centralnie zarządzanie sieci dyskontów i supermarketów na dwa sposoby – oferując im lepsze warunki cenowe lub produkty dedykowane, a więc takie, których konsumenci nie znajdą nigdzie indziej.

W zestawieniu producentów, którzy mają preferencyjne warunki cenowe dla wielkich sieci handlowych, znalazły się m.in.:

  • De Care (makarony),
  • Coca-Cola (soki i napoje niegazowane),
  • McCormick (musztardy),
  • OSM Łowicz (masła),
  • Kellogg (chipsy),
  • Storck (praliny).

Z kolei producenci, których sprzedaż w znacznej części (powyżej 25 proc.) składa się z produktów dedykowanych wielkim sieciom dyskontów i supermarketów, to:

  • Unilever (środki do prania),
  • Maspex (ketchupy),
  • Społem Kielce (majonezy).

Sklepy lokalne to ważny uczestnik rynku handlu detalicznego w Polsce z udziałem na poziomie 35 proc. - wynika z raportu NielsenIQ, Establishment Survey 2021, Europa.

Takie punkty sprzedaży są łatwo dostępne dla ogromnej części społeczeństwa – sklepy współpracujące z Grupą Eurocash docierają szacunkowo do 85 proc. gospodarstw domowych w Polsce. W badaniu PMR za kwiecień 2022 klienci wskazali, że cenią je nie tylko za bliskość czy brak kolejek, ale także jakość, świeżość i szeroki wybór produktów. Ten ostatni aspekt jest szczególnie widoczny w wydatkach konsumentów.

Producenci marek spożywczych dostrzegają potencjał lokalnych sklepów?

Produkty markowe, a więc takie, których sprzedaż powinna być dla producentów najbardziej atrakcyjna, stanowią aż 95% sprzedaży w małoformatowych sklepach sieciowych, podczas gdy w przypadku dyskontów jest to ok. 55 proc.

Warunki cenowe i dystrybucyjne oferowane przez największych dostawców, są wciąż mniej korzystne dla rynku niezależnego niż dla centralnie zarządzanych sieci dyskontów i supermarketów. Wynika to m.in. z najnowszej edycji Rankingu Równi w Biznesie, przygotowanego przez Eurocash na podstawie posiadanych danych NielsenIQ za III kw. 2022 r.

Mundialowe przekąski Polaków. Co jemy w czasie meczów?

Nawet 70 proc. Polaków planuje śledzić tegoroczne zmagania i kibicować naszej reprezentacji. Mecze najczęściej będziemy oglądać sami w domu, z rodziną lub przyjaciółmi oraz u znajomych.

70% Polaków deklaruje, że obejrzy Mundial.
70% Polaków deklaruje, że obejrzy Mundial. materiały prasowe Foods by Ann

Okazuje się, że nawet dwie trzecie kibiców w trakcie meczów sięga po przekąski tłuste i słone lub pełne cukru. Zdrowe alternatywy goszczą na stołach zdecydowanie rzadziej - wybiera je często lub czasami zaledwie 42 proc. kibiców.

65% badanych deklaruje, że sięga po niezdrowe przekąski.
65% badanych deklaruje, że sięga po niezdrowe przekąski. materiały prasowe Foods by Ann

Jednocześnie wiele osób zaznacza, że częściej chciałoby sięgać po owoce czy bakalie – wynika tak z badania „Cieszynki - oglądanie meczów a jedzenie” przeprowadzonego dla Foods by Ann, sklepu ze zdrową żywnością Anny Lewandowskiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 15-16 listopada 2022, metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie 815 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ale pier.dolenie.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu