2 listopada br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie na granicy polsko-białoruskiej, która została uchwalona przez sejm 14 października. Zabezpieczenie powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią.
Stalowy mur na granicy odgrodzi Europę
Zapora, która powstanie na granicy z Białorusią, jest inwestycją państwową, która ma chronić nienaruszalność polskiej granicy. Będzie ona oparta na konstrukcji stalowej. Wstępne szacunki mówią, że zostanie zużyte ponad 50 tys. ton stali. Stalowe panele będą podstawowymi elementami, które zostaną wykorzystane do budowy zapory.
Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej, poinformował, że produkcją stalowej zapory zajmą się dwa przedsiębiorstwa, z którymi aktualnie trwają negocjacje.
- Stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce. - tłumaczy Marek Chodkiewicz.
Nie przeocz
- Najlepsze porodówki w woj. śląskim. Tu urodzisz w komfortowych warunkach
- Czerwone strefy w woj. śląskim. Jakie obostrzenia rząd wprowadzi w 35 powiatach?
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach trwa. Co możemy kupić i w jakiej cenie?
- Ceny karpia na święta 2021 wyższe niż przed rokiem. Ponad 20 złotych za kilo WIDEO
Węglokoks wesprze produkcję zapory
Płot powstanie na długości 180 kilometrów. Jego wysokość będzie oscylować w granicach pięć i pół metra, z czego pięć to wysokość słupów, a pozostała część to zwoje drutu kolczastego. Zapora zostanie także wyposażone w elektroniczne czujniki ruchu oraz kamery.
- Kilka naszych regionalnych przedsiębiorstw będzie zaangażowanych w produkcję stalowych paneli. Będzie to między innymi Huta Pokój i Łabędy oraz kilka innych znajdujących się w naszej grupie kapitałowej. - wyjaśnia Jarosław Latacz, rzecznik prasowy Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A.
Zapytaliśmy rzecznika, na ile wyceniona została produkcja stalowej zapory przez Węglokoks. Jednak Jarosław Latacz tłumaczy, że obecnie trwają negocjacje co do warunków finansowych umowy, która zostanie podpisana 15 grudnia br. Produkcja stalowych paneli ma zostać sfinalizowana i dostarczona na polsko-białoruską granicę do połowy 2022 roku.
Musisz to wiedzieć
Część granicy, na której powstanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki. Prace na poszczególnych odcinkach będą prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym i 24 godziny na dobę.
