Pepco po godzinie 16:00 zyskiwało ponad 12,4 proc. Wszystko to zasługa informacji jakie spółka podała po zakończeniu swojego roku obrotowego przed rozpoczęciem notowań na GPW.
Pepco Group, właściciel sieci detalicznych Pepco, Dealz i Poundland, wygenerowała rekordowe przychody za cały rok obrotowy w wysokości 6,2 mld euro, co oznacza wzrost o 10,2 proc. rok do roku, do czego przyczynił się wzrost liczby nowych sklepów. Spółka podała także, że wzrost przychodów w tym okresie wyniósł w Pepco 14,2 proc., w Poundland o 0,2 proc. a w Dealz Poland aż 39,5 proc.
- Pepco sygnalizuje odpisy niegotówkowe o sporej wartości, ale marża brutto na sprzedaży przedstawiona w raporcie wynikowym była na tyle dobra, że zaskoczyła analityków i to przykryło negatywny wydźwięk odpisów. Pojawiło się też potwierdzenie wypłaty dywidendy, pierwszej dużej dywidendy w historii spółki. To przeważyło na nastrojach - powiedział PAP Biznes Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.
Pepco Group zarekomendowało wypłatę dywidendy w wysokości 6,2 centa na akcję za rok obrotowy 2024 (kończący się 30 września 2024). Intencją zarządu jest wypłata dywidendy początkowo na poziomie 20 proc. całorocznego bazowego zysku netto.
Bardzo słabo na tle innych spółek z WIG20 wypadał Cyfrowy Polsat za sprawą kolejnych informacji ws. sporu rodzinnego.
W ostatnich dniach światło dzienne ujrzały bowiem informacje o decyzjach sądów w Liechtensteinie i na Cyprze, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości Grupy Polsat. Zygmunt Solorz, założyciel imperium medialnego, nie może samodzielnie decydować o majątku spółek. Wyrok ten jest kolejnym rozdziałem w trwającym konflikcie rodzinnym, który obejmuje nie tylko kwestie majątkowe, ale także relacje osobiste.
Decyzja sądu w Liechtensteinie, wydana 26 października, była utrzymywana w tajemnicy. Dopiero teraz ujawniono, że sąd ten, podobnie jak sąd na Cyprze, zablokował możliwość podejmowania decyzji przez Zygmunta Solorza i jego obecną żonę Justynę Kulkę. Konflikt ten dotyczy relacji między Solorzem a jego trójką dorosłych dzieci: Aleksandrą Solorz, Piotrem Solorzem i Tobiasem Żakiem.
Jest to negatywna informacji dla spółki, stąd ten spadek akcji na GPW. Jeżeli sytuacja w najbliższym czasie się nie wyjaśni, to można oczekiwać kolejnych ruchów ze strony obecnych posiadaczy walorów Cyfrowego Polsatu.
Z kolei rada nadzorcza JSW zgodziła się na umorzenie Certyfikatów Inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego FIZ o łącznej kwocie ok. 500 mln zł, których umorzenie nastąpi w styczniu 2025 r. Środki zostaną wykorzystane zarówno na cele związane z bieżącą działalnością jak i na realizację działalności inwestycyjnej. Akcje spółki po godzinie 16:30 spadały o około 1,7 proc.
Około godziny 16.55 WIG20 rósł o 0,07 proc. do 2.317 pkt., a WIG zyskiwał 0,1 proc., mWIG40 zwyżkował o 0,13 proc., a sWIG80 zniżkował o 0,08 proc.
