- Na ostatnich sesjach wzrosty na warszawskiej giełdzie nieco wyhamowały, co jest jak najbardziej zrozumiałe po wcześniejszym bardzo dynamicznym ruchu w górę. Inwestorzy rozpoczęli realizację zysków. Natomiast, jak na razie, ja bym tych spadków z ostatnich sesji nie interpretował jako trwałego odwrócenia trendu, a jedynie krótkoterminową korektę. Potwierdza to trochę to, co się dzieje dziś na na giełdzie, czyli odbicie, które na dużych spółkach z WIG20 może nie jest tak bardzo silne. Natomiast jak popatrzymy np. na mWIG40, to w tej chwili znajduje się już w okolicach maksimum z końca ubiegłego tygodnia" - powiedział PAP Biznes Przemysław Smoliński, analityk BM PKO BP.
Według niego w tej chwili może być jeszcze za wcześnie, żeby mówić o sygnałach trwałego powrotu wzrostów na warszawski rynek. Natomiast, jak najbardziej można się spodziewać kontynuacji tego trendu wzrostowego.
- Czy ona nastąpi już na najbliższych sesjach, czy będziemy musieli poczekać na nią jeszcze tydzień czy dwa, trudno w tej chwili powiedzieć. Natomiast ja bym powiedział, że cały czas w średnim terminie obowiązuje scenariusz wzrostowy. W obecnej chwili mamy krótkoterminową korektę. Jednak nawet i tej korekcie nie poddają się wszystkie spółki, bo i mWIG40 i określone sektory jak paliwa czy energetyka są blisko czy wręcz na nowych maksimach – dodał Smoliński.
Według Smolińskiego, nie widać pesymistycznych czy negatywnych sygnałów. - Natomiast rzeczywiście od kilku sesji mamy krótkoterminową korektę na zasadzie realizacji zysków przez inwestorów po wcześniejszych naprawdę silnych dynamicznych wzrostach - dodał.
W WIG20 większość spółek rośnie, w tym najmocniej KGHM (3,12 proc.) i Allegro (3,05 proc.). Ponad 2 proc. zyskiwały akcje PZU, mBanku i PGE. Na czerwono po południu świeciły jedynie akcje JSW (-1,3 proc.).
PGE podało, że planuje łącznie w segmencie magazynów energii inwestycje w wysokości ok. 18 mld zł. Grupa rozpoczęła budowę wielkoskalowego magazynu w Żarnowcu.
Z mniejszych spółek warto odnotować Torpol. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele zarządu poinformowali, że spółka spodziewa się wzrostu przychodów w 2025 r. do poziomu 1,8-1,9 mld zł. Dodali, że zarząd rozważa akwizycje w obszarze sterowania ruchem kolejowym i nie rezygnuje z działalności na rynkach zagranicznych. Akcje Torpolu zyskiwały nieco ponad 0,1 proc.
Ostatecznie indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2767 pkt, co oznacza wzrost o 1,57 proc.
