Spis treści
Ile osób w Polsce wykonuje prace niewymagające kwalifikacji? Jest ich coraz mniej
Z danych GUS wynika, że mamy w Polsce mniej pracowników wykonujących prace niewymagające żadnych kwalifikacji. W samym tylko 2022 roku ich liczba spadła o 8 proc., czyli o 69 tys. - dowiadujemy się.
W 2022 r. spadła też liczba pracowników przemysłowych i rzemieślników - o 6 tys., osiągając poziom 2,4 mln. Mniej jest także pracowników zatrudnianych w charakterze monterów maszyn i urządzeń, w ubiegłym roku liczba zatrudnionych osób na tych stanowiskach zmniejszyła się o 85 tys. i osiągnęła 1,6 mln.
To kolejny rok, kiedy ta grupa pracowników kurczy się. Pod koniec 2015 r. aż 7 proc. pracujących w Polsce wykonywało proste prace. Na koniec 2022 r. wskaźnik ten zmalał do niepełnych 5 proc. Co ciekawe, liczba pracujących w Polsce wzrasta. Było tak nie tylko w 2022 r., ale i w latach wcześniejszych.
- Według stanu na 31 grudnia 2022 r. liczba pracujących wyniosła 9836,4 tys. osób. Było to więcej o 1,8 proc. w stosunku do ostatniego dnia grudnia 2021 r. - dowiadujemy się z raportu „Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2022 r.”, opublikowanego na koniec kwietnia przez GUS.
Pracownik fizyczny poszukiwany. Tyle ogłoszeń o pracę pojawiło się w 2022 r.
Polskie społeczeństwo jest bardziej wykształcone niż kiedyś. Nie każdy chce się podejmować prostych prac, które z reguły są gorzej płatne. Tymczasem, jak wynika z danych portalu Pracuj.pl, w 2022 r. pracownicy fizyczni obok ekspertów IT (25 proc. ogłoszeń - prawie 280 tys.) i specjalistów ds. sprzedaży (25 proc. ogłoszeń - 274 tysiące ofert) byli jednymi z najbardziej poszukiwanych osób do zatrudnienia.
W 2022 r. na portalu aż 13 proc. wszystkich ogłoszeń z ofertami pracy było skierowanych do pracowników fizycznych. Najbardziej aktywne pod tym względem były województwa:
- mazowieckie,
- dolnośląskie,
- śląskie,
- małopolskie,
- pomorskie.
Ten trend sprawia, że otwiera się możliwość rozpoczęcia pracy zawodowej m.in. dla maturzystów. Na początek mogą to być właśnie stanowiska fizyczne, w tym sektorze zatrudnienia nie zabraknie.
Od kilku dobrych lat wzrasta liczba imigrantów zarobkowych. To właśnie oni często podejmują się pracy jako robotnicy niewykwalifikowani. Zatrudnienie znajdują w rolnictwie, magazynach i zakładach produkcyjnych. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że odchodzących na emeryturę fachowców nie zastępują młodzi absolwenci wyższych uczelni. Ci decydują się najczęściej na rozwój swojej kariery na stanowiskach specjalistycznych, np. w IT.
