Nadciągają duże zmiany dla podróżujących samolotem. Od 16 maja koniec z maseczkami na lotniskach. Tak zmienią się przepisy dla podróżnych

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nowe zalecenia dotyczące noszenia masek na twarz będą obowiązywać od poniedziałku 16 maja 2022 r.
Nowe zalecenia dotyczące noszenia masek na twarz będą obowiązywać od poniedziałku 16 maja 2022 r. ty_yang, pixabay.com
Duże zmiany dla podróżnych samolotami. Co się zmieni na lotnisku od 16 maja? Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały aktualizację środków bezpieczeństwa zdrowotnego w podróżach lotniczych. Jak czytamy w komunikacie, po zmianie przepisów, od 16 maja, czyli od najbliższego poniedziałku zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na lotniskach i na pokładzie samolotu. Co jeszcze ulegnie zmianie? Na co muszą się przygotować podróżni?

– Od następnego tygodnia noszenie maseczek nie będzie już obowiązkowe w żadnym przypadku podczas podróży lotniczych. Dostosowujemy w ten sposób nasze przepisy do tych obowiązujących w Europie w zakresie transportu publicznego – powiedział Patrick Ky, dyrektor zarządzający EASA, cytowany w komunikacie. – Dla pasażerów i załóg lotniczych: to duży krok naprzód w normalizacji podróży lotniczych – dodał.

Duże zmiany na lotniskach od 16 maja. Jak będzie wyglądała podróż samolotem?

Jednocześnie podkreślił, że pasażerowie powinni zachowywać się "odpowiedzialnie i szanować wybory innych". – Pasażer, który kaszle i kicha, powinien zdecydowanie rozważyć założenie maski na twarz, aby uspokoić osoby siedzące w pobliżu – dodał.

Z kolei dyrektor ECDC, Andrea Ammon, cytowana w komunikacie dodała, że "chociaż obowiązkowe noszenie maski we wszystkich sytuacjach nie jest już zalecane, należy pamiętać, że obok dystansu fizycznego i dobrej higieny rąk jest to jedna z najlepszych metod ograniczania transmisji". – ECDC będzie nadal współpracować z naszymi kolegami z EASA, aby regularnie oceniać i zmieniać zalecenia w razie potrzeby – wyjaśniła.

Od kiedy brak maseczek w samolotach i dla kogo?

Nowe zalecenia dotyczące noszenia masek na twarz będą obowiązywać od poniedziałku, 16 maja 2022 r. Jednocześnie poinformowano, że "po tej dacie przepisy dotyczące masek w szczególności będą się różnić w zależności od linii lotniczej".

Jak wyjaśniono, loty do lub z miejsca docelowego, w którym nadal wymagane jest noszenie masek w transporcie publicznym, powinny nadal zachęcać do noszenia masek. Ponadto pasażerowie podatni na zagrożenia również powinni nosić maseczkę, niezależnie od przepisów – najlepiej maseczkę typu FFP2/N95/KN95, która zapewnia wyższy poziom ochrony niż standardowa maska ​​chirurgiczna – wskazano.

Koniec z noszeniem maseczek na lotniskach. Co mówią nowe przepisy?

W rekomendacji dodano także zalecenia dla lotnisk, które, powinny odejść od obowiązkowego stosowania dystansu i zastosować „podejście pragmatyczne”. przede wszystkim w sytuacji, w której zwiększona liczba pasażerów może spowodować zwiększone kolejki i zatory, a także negatywnie wpłynąć na płynność odprawy i innych elementów podróży.

Co dalej z wypełnianiem formularzy lokalizacyjnych?

EASA przedstawiła także rekomendacje dotyczące formularzy lokalizacyjnych, z których, jak podano i tak w ostatnim czasie rezygnuje mnóstwo krajów UE. Jak wskazano, choć obowiązek ten został w większości krajów zawieszony, to linie lotnicze powinny dalej utrzymywać systemy zbierania danych o pasażerach w pełnej gotowości na wypadek, gdyby pojawił się kolejny wariant koronawirusa.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu