Najłatwiej o pracę w Sopocie, najtrudniej w Szydłowcu i Braniewie

Zbigniew Biskupski AIP
Tomasz Bolt
Na mapie polskiego bezrobocia znajdziemy zarówno takie lokalizacje jak Poznań, Sopot czy Katowice gdzie rejestrowane bezrobocie znajduje się poniżej 3 proc., a także takie miejsca jak powiaty szydłowiecki czy braniewski, gdzie przekracza ono poziomy 24 proc.

Postępujący z miesiąca na miesiąc spadek bezrobocia w Polsce to nowe wyzwanie dla pracodawców; w kolejnych miesiącach będzie nim obsadzenie wakatów, a także zasypywanie różnic pomiędzy zachodnimi i wschodnimi regionami Polski.
Jak podał dziś we wtorek 25 października Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 8,3 proc., co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 pp. Zdaniem eksperta Work Service pomimo nadejścia jesieni na rynku pracy nadal obserwujemy dobrą koniunkturę, która pozwala przełamywać sezonowe czynniki. Dlatego wiodącym wyzwaniem w kolejnych miesiącach będzie nadal pozostawało obsadzenie wakatów, a także zasypywanie różnic pomiędzy zachodnimi i wschodnimi regionami.

We wrześniu stopa bezrobocia 8,3 proc.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,3 proc., co stanowiło niższy wynik o 0,1 pp. w stosunku do ubiegłego miesiąca i o 1,4 pp. mniejszy niż we wrześniu 2015 (9,7 proc.).

– Nadejście jesieni nie zmieniło dobrej koniunktury na rynku pracy. Pomimo zakończenia sezonu wakacyjnego notujemy kolejny spadek bezrobocia, który wyznacza historyczne minima od 25 lat. Co więcej ten trend jest widoczny również na poziomie danych europejskich, z których wynika, że w ciągu roku stopa bezrobocia spadła o 1,3 pp. i wynosi obecnie 5,9 proc. Jednak wobec rosnącego popytu na kadry i negatywnych zmian demograficznych, coraz bardziej widoczne stają się trudności pracodawców z pozyskaniem kandydatów na rynku. Z badań Grant Thornton International wynika, że 40 proc. polskich firm deklaruje problemy rekrutacyjne i jest to jedno z najwyższych wskazań w całej Europie. To pokazuje, że już nie tylko wkroczyliśmy w rynek pracownika, ale na naszych oczach się on wyraźnie umacnia i staje się jednym z kluczowych wyzwań dla naszej gospodarki – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

– W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać stabilizacji sytuacji na rynku pracy przy nieznacznych wzrostach poziomów bezrobocia. W IV kwartale wygaszeniu ulegają prace sezonowe w rolnictwie czy budownictwie, ale ich wpływ jest amortyzowane pojawiającymi się czasowym zatrudnieniem m.in. w okresie świąteczno-noworocznym. Wzmożony popyt na pracowników wykazują wówczas sektory logistyczny, handlowy oraz gastronomia – dodaje Inglot.

Przepaść między Sopotem a Braniewem

Polski rynek pracy ma bardzo niejednolite oblicze. Pomimo bardzo dobrej koniunktury nadal w 7 województwach obserwujemy dwucyfrowe bezrobocie. Na drugim biegunie znajduje się 6 województw, gdzie notujemy wynik na poziomie 7,5 proc. lub niższym. W tych jakże różnych regionach znajdziemy zarówno takie lokalizacje jak Poznań, Sopot czy Katowice gdzie rejestrowane bezrobocie znajduje się poniżej 3 proc., a także takie miejsca jak powiaty szydłowiecki czy braniewski, gdzie przekracza ono poziomy 24 proc. Jednak istnieje szansa na zasypywanie tych różnic. Z naszych badań wynika, że na ścianie wschodniej o 10 pp. zwiększył się poziom deklaracji pracodawców, którzy planują utworzyć nowe miejsca pracy jeszcze w tym roku - podsumowuje Krzysztof Inglot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu