Najwięcej na Podkarpaciu, najmniej w Lubuskiem: firmy dostały kredyty na innowacje technologiczne

Zbigniew Biskupski
Sławomir Mielnik
Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył już ocenę 494 wniosków o premię na innowacje technologiczne. Dofinansowanie otrzyma 196 firm dzięki temu, że Ministerstwo Rozwoju zgodził się na 2,5-krotnie zwiększenie dysponowanych środków w tym naborze. O przyznaniu dotacji zadecydowała ocena jakości projektów i punktacja.

Finansowany ze środków europejskich „Kredyt technologiczny” był hitem w latach 2007-2013, a jego nowa odsłona „Kredyt na innowacje technologiczne” cieszy się równie dużym zainteresowaniem firm. Wnioski o dofinansowanie swoich pomysłów złożyły w styczniu br. 494 przedsiębiorstwa z sektora MŚP, a kwota wnioskowanych dotacji pięciokrotnie przekroczyła dostępną pulę środków. Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył właśnie ich ocenianie - pozytywną opinię otrzymało 279 projektów, z czego 196 otrzyma dotację.
- O przyznaniu dofinansowania zadecydowała ocena innowacyjności projektów dokonana przez ekspertów branżowych. Przez kilkanaście tygodni organizowaliśmy panele eksperckie, podczas których przedsiębiorcy mogli zaprezentować swoje pomysły. Ponieważ liczba wniosków, które otrzymały pozytywną rekomendację, przekroczyła dostępne środki, o dotacji zadecydowała najwyższa punktacja. Można więc powiedzieć, że dofinansowanie trafi do najlepszych z najlepszych – stwierdziła Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, dyrektor zarządzająca pionem funduszy europejskich w BGK.
Dzięki temu, że resort rozwoju wyraził zgodę na 2,5-krotne zwiększenie puli środków, do firm trafi prawie 753 mln zł. Wartość projektów inwestycyjnych, które firmy zrealizują dzięki tym środkom, przekracza 1,7 mld zł. - Ciekawie przedstawia się lokalizacja tych inwestycji – zauważa Anna Gajewska, dyrektor departamentu programów europejskich w BGK. - Najwięcej innowacji zostanie zrealizowanych na Podkarpaciu (27), w Małopolsce (26) i na Pomorzu (23). Najmniej, bo zaledwie 3 inwestycje, powstaną w Lubuskiem. Chociaż z Mazowsza napłynęło bardzo dużo wniosków, zostały one zdominowane przez projekty z innych regionów – dodaje dyrektor Gajewska.
Ponieważ „Kredyt na innowacje technologiczne” finansowany jest z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), inwestycje, które wpisały się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, mogły otrzymać dodatkowe punkty. Najwięcej dofinansowanych projektów pojawiło się w kategorii „Automatyzacja i robotyka procesów technologicznych” (42). Druga w kolejności jest kategoria „Inteligentne i energooszczędne budownictwo” (30 projektów), a trzecia to „Innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego i leśno-drzewnego” (22 inwestycje).
Firmy, których projekty nie otrzymały dofinansowania lub które nie zdążyły w styczniu złożyć wniosku, mogą spróbować ponownie – 28 lipca br. ruszy kolejny nabór wniosków i potrwa do końca września.  „Kredyt na innowacje technologiczne” jest jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na zastosowania wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora MŚP - w latach 2014-2020 do przedsiębiorców trafi łącznie 422 mln euro.
Kredytem technologicznym sfinansować można inwestycję, której przedmiotem jest wdrożenie nowej (nabytej lub własnej) technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Stanowi centrum kompetencyjne w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportu, spółek komunalnych i samorządów. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. Zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodącą w procesie konsolidacji finansów publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu