Nawet z 500+ rodzice nie szaleją z wydatkami. Tańsza szkolna wyprawka w tym roku

Maciej Badowski AIP
Andrzej Zgiet
Ceny nie rosną, a nawet są niższe niż przed rokiem. Szkolne wyprawki będą więc tańsze. Mimo świadczenia „500+” rodzice nie szaleją z wydatkami.

Jak wynika z badań Barometr Providenta, we wrześniu portfel rodziców może uszczuplić się średnio o 580 zł. Właśnie tyle zamierzamy przeznaczyć na wyprawkę szkolną dla swoich pociech. To o sto złotych mniej, niż w ubiegłym roku.

Już pod koniec wakacji rodzice planują wydatki związane z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. Jak wynika z najnowszego badania Barometr Providenta, na powrót dziecka do szkoły zamierzamy wydać 580 zł, co stanowi ok. 43 proc. płacy minimalnej netto w Polsce w 2016 roku. W tym roku rodzice deklarują kwoty o blisko 100 zł niższe, niż w rok temu, gdy deklarowali wydatki na poziomie średnio 683 zł.

Co czwarty rodzic zamierza wydać na jedno dziecko poniżej 500 zł. W ubiegłym roku taką kwotę przeznaczał jedynie co piąty dorosły. Wciąż są rodzice, którzy na wyposażenie szkolne swoich pociech wydadzą 700 zł lub więcej – stanowią oni 20 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu Providenta.

- W ubiegłym roku obserwowaliśmy, że rodziny o mniejszych dochodach, planowały wydać na wyprawkę szkolną sumy wyraźnie większe niż średniozamożni, a ci z kolei więcej niż zamożni. W tym roku nie widzimy tej zależności – wskazuje Przemysław Kasza z działu analiz Provident Polska. – Rok temu, mniej zamożni rodzice, przy okazji rozpoczęcia roku, nadrabiali braki w zasobach szkolnych swoich dzieci. Przypuszczam, że w tym roku ich zasoby były uzupełniane z bieżących wpływów, stąd teraz mniejsze wydatki na dodatkowe przybory szkolne – dodaje Przemysław Kasza.

Jak wynika z badania, najwięcej rodziców (prawie 70 proc.) sfinansuje szkolną wyprawkę z bieżących dochodów. 36 proc. badanych zadeklarowało, że przybory do szkoły zakupi ze środków otrzymywanych w ramach programu 500 plus.
- Dla wielu rodziców wciąż znaczącym źródłem finansowania są oszczędności. Zamierza po nie sięgnąć 32 proc. badanych. Mniej osób niż w ubiegłym roku skorzysta z pomocy finansowej od rodziny – łącznie 6 proc. Rok wcześniej na takie wsparcie liczyło 8 proc. rodziców. Z kolei pożyczkę na wyprawkę szkolną deklaruje jeden procent badanych – mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji w Provident Polska.

W sumie wydatki szkolne w tym roku deklaruje 19 proc. Polaków. To właśnie oni muszą wygospodarować w swoim budżecie środki na wyposażenie szkolne swoich pociech. 63 proc. z nich stanowią osoby, które mają jedno dziecko w wieku szkolnym. Dwoje dzieci ma 31 proc. rodziców biorących udział w badaniu Providenta. Największe koszty, ponoszone przez rodziny wielodzietne, dotyczą blisko 6 proc. respondentów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu