Spis treści
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez NBP, we wrześniu 2024 roku bilans płatniczy Polski wykazał dodatnie saldo usług na poziomie 13 miliardów złotych. Jednakże, salda obrotów towarowych, dochodów pierwotnych oraz dochodów wtórnych były ujemne, wynosząc odpowiednio 3 miliardy złotych, 13,8 miliarda złotych i 2,3 miliarda złotych.
Eksport we wrześniu 2024 roku zmniejszył się o 6,5 proc. w porównaniu do września 2023 roku
NBP podkreślił, że eksport we wrześniu 2024 roku zmniejszył się o 6,5 proc. w porównaniu do września 2023 roku, osiągając wartość 107,1 miliarda złotych. Import towarów również odnotował spadek o 2,1 proc., co dało kwotę 122,9 miliarda złotych. Niska aktywność gospodarcza zarówno w Polsce, jak i w krajach kluczowych partnerów handlowych miała wpływ na te zmiany.
Największe spadki dotyczyły dóbr inwestycyjnych, środków transportu oraz towarów zaopatrzeniowych
Centralny bank zwrócił uwagę na fakt, że we wrześniu 2024 roku zanotowano spadki eksportu we wszystkich sześciu kategoriach towarów. Największe zmniejszenie dotyczyło dóbr inwestycyjnych, środków transportu oraz towarów zaopatrzeniowych. Branża motoryzacyjna szczególnie odczuła te spadki, zwłaszcza w zakresie sprzedaży akumulatorów elektrycznych i samochodów osobowych.
Jeśli chodzi o import, największy wpływ na jego spadek miało obniżenie wartości importowanych paliw, co było głównie efektem ich niższych cen. Tendencja spadkowa objęła również towary zaopatrzeniowe i dobra inwestycyjne. Z kolei import towarów konsumpcyjnych wzrastał, z naciskiem na dobra trwałego użytku. Import samochodów osobowych, zarówno nowych, jak i używanych, również się zwiększył.
Według danych NBP, przychody z eksportu usług wyniosły 36,2 miliarda złotych, co oznacza spadek o 2,2 miliarda złotych (5,7 proc.) w porównaniu z wrześniem 2023 roku. Wartość rozchodów wyniosła 23,3 miliarda złotych, co oznacza zmniejszenie o 0,3 miliarda złotych (1,1 proc.) w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku.
Saldo dochodów pierwotnych pogorszyło się o 5,4 miliarda złotych w porównaniu z wrześniem 2023 roku. Największy wpływ na to miały dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich, które wzrosły o 1,3 miliarda złotych. Ujemne saldo wynikało także z dochodów zagranicznych inwestorów z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach, które wyniosły 12,1 miliarda złotych, oraz z wypłat dochodów związanych z inwestycjami portfelowymi (3,6 miliarda złotych) i pozostałymi inwestycjami (2,3 miliarda złotych).
