Nie chcemy się przeprowadzać za pracą. Polacy niechętnie opuszczają swoje rodziny i rodzinne strony

AIP
Bezrobocie w Polsce kształtuje się według pewnych wzorów.
Bezrobocie w Polsce kształtuje się według pewnych wzorów. Szymon Starnawski
9 na 10 Polaków odrzuca pomysł przeprowadzki za pracą. To najmniej od 5 lat, ostrzegają eksperci. Jednocześnie wiele firm zmaga się z niedoborem pracowników. Niska mobilność pracowników w Polsce jest poważną barierą rozwoju gospodarczego.

Z jednej strony mamy rekordowo niskie bezrobocie, a firmy intensywnie walczą o pracowników, z drugiej jednak strony, jak wynika z badań GUS, aż w 100 powiatach bezrobocie osiąga dwucyfrowe wartości. W sytuacji idealnej mielibyśmy do czynienia z migracją pracowników z obszarów o wysokim bezrobociu do miast, gdzie zapotrzebowanie na prace stale rośnie. Rzeczywistość jednak bywa odległa od idealnych modeli i wiele czynników przeciwdziała masowej przeprowadzce ludzi.

Jednym z takich czynników jest tradycjonalizm, który szczególnie u ludzi w średnim i starszym wieku zniechęca do zmiany miejsca pracy i zamieszkania. Polacy niechętnie opuszczają swoje rodziny i rodzinne strony. Barierę stanowi też struktura mieszkalnictwa – odsetek tych własnościowych w naszym kraju wynosi 73 proc. i jest jednym z najwyższych w Europie. Jednocześnie w przeciwieństwie chociażby do Niemców jesteśmy niechętni najmowi. W naszym kraju jedynie 16 proc. wybiera tę formę zamieszkania, a u naszych zachodnich sąsiadów blisko połowa.

Bezrobocie w Polsce kształtuje się według pewnych wzorów. Powiaty oddalone od wielkich miast o odległość większą niż godzinna podróż osiągają największe poziomy bezrobocia. Aglomeracje wysysają z nich młodych, zdolnych i najbardziej mobilnych pracowników, pogarszając i tak niekorzystną sytuację gospodarczą. Dlatego najgorsza sytuacja jest w powiatach szydłowieckim gdzie pracy nie ma co czwarty mieszkaniec, a także sąsiednie przysuski (18,6 proc.) i radomski (17,7 proc.).

- Podbijane karty od 9 do 17 to model pracy z ubiegłego wieku – mówi Paul Clark, EMEA Managing Director w firmie POLY.

Na szczęście są sposoby, w jaki sposób można przezwyciężyć te negatywne trendy. Po stronie państwa jest to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkaniowego pracownikom, którzy zdecydowali się na migrację. Niezależnie czy będzie to postawienie na przystępne cenowo mieszkania komunalne czy popularne we wspomnianych wcześniej Niemczech dopłaty do czynszu, zapewnienie dachu nad głową to podstawa w zwiększaniu mobilności. Oczywiście mobilność nie musi się równać przeprowadzce. Szybki i regularny transport publiczny to kolejny sposób, by zachęcić mieszkańców mniejszych miejscowości do poszukania swojej szansy na karierę gdzie indziej.

Pracodawcy zmagający się z niedoborem pracowników też nie są bezbronni. Dla nich idealnym rozwiązaniem może być oferowanie zatrudnienia w formie telepracy.

Obejrzyj wideo:

Nawet bez zaginięcia dokumentów może dojść do kradzieży tożsamości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dziwi mnie ta statystyka. Wiekszosc moich znajomych jest juz rozsianych po swiecie, ci co zostali szukaja juz pracy za granica. Ja szukalem pracy w Niemczech wlasnie po to, zeby sie tam przeprowadzic. Wiec nie przeprowadzka zwiazana ze zmiana pracy tylko zmiana pracy uwarunkowana przeprowadzka.
B
BOLEC
2019-06-13T11:38:08 02:00, autorwidmo:

Po sfałszowanych przez PiS wyborach to się bardzo szybko zmieni.

Ci co będą mogli wyemigrować wyjadą.

nie głosuję na PiS (bo nie głosuje na żadnej maści socjalistów) i po wyborach, obojętnie kto wygra nie zamierzam wyjeżdżać, bo mi się tu dobrze żyje, mam fajna pracę i nigdzie się nie ruszam. Poza tym dlaczego jako Polak miałbym pracować i płacić podatki dla innego kraju, lemingi głosujące na lewicę mają to gdzieś ale to jest nasz ojczyzna za którą ginęli nasi przodkowie i powinniśmy dołożyć wszelkich starań żeby Polska była ważnym bogatym i zamożnym krajem. Niestety ani narodowo-katolicko-socjalistyczny PiS, ani złodziejskie PO ani tym bardziej zidiociała lewica tego nie gwarantują - dlatego trzeba głosować na prawdziwą prawicę, która zmniejszy podatki i zlikwiduje chorą biurokrację !

G
Gość
2019-06-13T11:38:08 02:00, autorwidmo:

Po sfałszowanych przez PiS wyborach to się bardzo szybko zmieni.

Ci co będą mogli wyemigrować wyjadą.

Twój mózg jest sfałszowany gościu , akurat to za Platformy wyjechało najwięcej ludzi do niewolniczej pracy za grosze .

a
autorwidmo
Po sfałszowanych przez PiS wyborach to się bardzo szybko zmieni.

Ci co będą mogli wyemigrować wyjadą.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu