Niedogrzane mieszkanie to zagrożenie życia

Zbigniew Biskupski AIP
Tomasz Bolt
Większość Polaków wciąż ma problem z ustaleniem i utrzymaniem idealnej temperatury w swoim domu, a niekiedy przez wzgląd na wysokie koszty ogrzewania świadomie decyduje się na życie w chłodnym mieszkaniu – to zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Najczęściej spotykanym powikłaniem wynikającym z życia w pomieszczeniach o źle dobranej temperaturze jest bezsenność, problemy ze snem, narastające zmęczenie, zawroty głowy, złe samopoczucie, osłabienie, a także spadek odporności. Niewłaściwa temperatura oraz klimatyzowane pomieszczenia przyczyniają się także do odwodnienia naszego organizmu, szybszego procesu starzenia się skóry i jej infekcji, wysuszenia śluzówek nosa oraz gardła, a także problemów z oddychaniem, które są wyjątkowo niebezpieczne dla małych dzieci i osób starszych.

Lekarze jednomyślnie twierdzą – życie w zbyt ogrzanych bądź niedogrzanych mieszkaniach jest groźne. Wpływa negatywnie nie tylko na mieszkańców, ale również na kondycję budynków, które w przypadku zbytniego wychłodzenia zazwyczaj zaczynają się zagrzybiać, a to z kolei staje się przyczyną bądź nasila objawy chorób układu oddechowego.

Niestety większość Polaków wciąż ma problem z ustaleniem i utrzymaniem idealnej temperatury w swoim domu, a niekiedy przez wzgląd na wysokie koszty ogrzewania świadomie decyduje się na życie w chłodnym mieszkaniu, które nie ukrywajmy – nie tylko nie służy zdrowiu, ale jest po prostu nieprzyjemne.
Naukowcy, eksperci oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat w swoich publikacjach i raportach przestrzegają przed mieszkaniem w lokalach o nieodpowiedniej temperaturze pokojowej. Życie w nich wpływa niekorzystnie na komfort i zdrowie mieszkańców. Natomiast jest szczególnie groźne dla osób mających przypadłości układu oddechowego bądź krwionośnego.

Alergik musi mieć cieplej
Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia dobór odpowiedniej temperatury lokali mieszkalnych określają według kryterium zdrowia domowników oraz ich wieku. I tak według ich opinii, temperatura co najmniej 18 stopni Celsjusza jest idealna dla zdrowych osób. Natomiast alergicy i osoby mające problemy z oddychaniem powinny żyć w temperaturze niższej niż 19 stopni Celsjusza, a dla osób starszych i bardzo młodych, chorych oraz niepełnosprawnych wskazane jest przebywanie w temperaturze pomiędzy 20-24 stopniami Celsjusza.

Warto zadbać także o temperaturę w sypialni, która powinna być zdecydowanie niższa niż w przeznaczonych do dziennego użytku pomieszczeniach. Jak twierdzi ekspert Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu – Sypialnia jest jak jaskinia. Powinna być chłodna, cicha i ciemna.

https://strefabiznesu.pl/przedsiebiorca-ma-prawo-do-swiadczen-z-ubezpieczenia-wypadkowego-i-nie-tylko/ar/11466116

Ocieplanie domowym sposobem

Rada jest wyjątkowo prosta – należy ustalić optymalną temperaturę dopasowaną do potrzeb naszych i domowników oraz starać się stale ją utrzymywać. Niestety wiemy, że nie jest to takie proste, a najczęściej bywa dosyć kosztowne, szczególnie gdy za oknem jest bardzo zimno. Dlatego, jeśli w Twoim domu jest zbyt chłodno, a utrzymanie stałej temperatury pokojowej w zimie pochłania mnóstwo pieniędzy, to powinieneś sprawdzić wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina, okien oraz innych elementów dachowych, by znaleźć ewentualną przyczynę strat ciepła, a także zadbać o odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi.

W przypadku, kiedy Twój dom nie jest ocieplony, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie jego termomodernizacji. Zawsze powinniśmy wykonywać ją dobrej jakości izolatorem, który posiada certyfikaty niezależnych instytutów budowlanych, np. Instytutu Techniki Budowlanej. Warto również wiedzieć, że termomodernizacja wykonana dobrej jakości izolatorem ułatwia utrzymanie stałej temperatury w naszych domach o każdej porze roku i dzięki niej zimą jest w domu ciepło, a latem chłodno.

Termomodernizacja rozwiązaniem docelowym

Zdecydowaną większość budynków w Polsce wybudowano w sposób nie pozwalający na racjonalne zarządzanie energią. W oczywisty sposób wpływa to na środowisko naturalne domu, w którym spędzamy znaczą cześć życia.

– Raporty naukowe potwierdzają to, co każdy z nas z doskonale wie z doświadczenia. Temperatura pomieszczeń, w których przebywamy dłuższy czas wpływa na nasze samopoczucie – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki – Dobrze wykonana termomodernizacja domu wpływa pozytywnie na nasz komfort, zdrowie i portfel. Dzięki niej nie musimy przepłacać za ogrzewanie budynku, aby mieszkać w optymalnych warunkach, a dzięki temu na pewno czujemy się dużo lepiej psychicznie.

Eksperci budowlani zgodnie twierdzą, że ocieplając dom, np. 15-centymetrową warstwą styropianu Termo Organiki, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Według ich wyliczeń średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego domu stanowią ponad 50 proc. wszystkich kosztów eksploatacji budynku, natomiast straty energii cieplnej w około 1/3 przypadków są spowodowane przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany.
Wbrew pozorom i obecnemu tempu życia, wiele godzin spędzamy w naszych domach, dlatego powinniśmy mieć w nich zapewnione optymalne warunki dla naszej dobrej kondycji zdrowotnej.

https://strefabiznesu.pl/dla-dobrej-nowej-pracy-polacy-sa-juz-gotowi-nawet-zmienic-miejsce-zamieszkania/ar/11460285

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu