Jeśli rząd nie ulegnie i nie zawiesi zakazu handlu na czas pandemii, co postulują niemal wszyscy, w kolejnym 2021 roku mocą prawa handel w pełnym wymiarze dopuszczony będzie tylko w siedem wybranych niedziel. Najbliższa niedziela bez zakazu handlu przewidziana jest dopiero na dzień 28 marca.
Niedziela 21 marca jest niedzielą, w którą obowiązuje zakaz handlu. Otwarte więc mogą być tylko wybrane sklepy - takie, w których trudno zrobić duże zakupy na cały tydzień. Nawet jeśli potrzebnych nam artykułów w nich nie brakuje, to ceny z pewnością są dużo wyższe niż w sieciach dyskontowych czy w super- albo hipermarketach, zwanych fachowo sklepami wielkopowierzchniowymi.
By odnowić zapasy i mieć w szafkach oraz w lodówce wszystko co potrzebne do normalnego funkcjonowania, trzeba zaplanować choć jedne duże zakupy w tygodniu. Róbmy to, mając na względzie "handlowy kalendarz".
Życie bez handlowych niedziel
Zakupy w niedzielę, przynajmniej te poważne, dla wielu osób przestały już być problemem. Przez kolejne lata ograniczania aż do zaledwie siedmiu liczby niedziel handlowych w roku odwykliśmy od zakupów w ten dzień. Jeśli już na nie się decydujemy, to w trybie awaryjnym – kupując zazwyczaj napoje, w tym alkoholowe, w związku z nagłą potrzebą, np. nie planowaną wcześniej wizytą gości albo organizowaną spontanicznie imprezą towarzyską.
Są też osoby, które muszą mieć każdego dnia świeże pieczywo. Każdego, nawet więc w niedzielę. Dla takich osób wiele sklepów, nawet małych, wyposażyło się w sprzęt do wypieku bułek i podstawowych gatunków chleba na miejsca.
Osoby, które muszą szybko uzupełnić zapasy pod kątem gości lub imprezy towarzyskiej doskonale wiedzą, które sklepy są czynne nawet w niedzielę, a jeśli są zmotoryzowane „w ciemno” jadą do najbliższej dużej całodobowej stacji benzynowej. Tam są sklepy i to całkiem dobrze zaopatrzone.
Amatorzy świeżego pieczywa też doskonale wiedzą, która najbliższa Żabka gwarantuje niemal ciepłe bułeczki, podobnie jak inne nie sieciowe sklepy prowadzone w ramach biznesu rodzinnego.
PROGNOZA POGODY. Na dziś 24.03.2021 i na cały marzec 2021. S...
Niedziele handlowe 2021
Co będzie dalej, od marca 2021 roku? Jeśli nic nie zmieni się w prawie, w 2021 r. handel dozwolony będzie w ostatnią niedzielę miesiąca tylko w styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu oraz sierpniu.
- Wszystkie niedziele handlowe 2021:
- 31 stycznia 2021 r.,
- 28 marca 2021 r.,
- 25 kwietnia 2021 r.,
- 27 czerwca 2021 r.,
- 29 sierpnia 2021 r.,
- 12 grudnia 2021 r.,
- 19 grudnia 2021 r.
Zakaz handlu w niedzielę 21 marca 2021 - będą zmiany?
Czy będą jakieś zmiany w odniesieniu do niedziel handlowych w 2021 r., wciąż nie wiadomo. Trzeba jednak odnotować, że wciąż trwają dyskusje na ten temat. od dawna zresztą są gotowe projekty ustaw zawieszających zakaz handlu w niedziele na czas pandemii a nawet pół roku jeszcze po jej ustaniu.
DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!
Na razie wyraźnie widać, że najczęściej wybieranym dniem na weekendowe zakupy nie jest już sobota. Teraz największych ruch notuje się w piątek.
Teraz więc zaletą zakupów w sobotę, oprócz dodatkowych niezwykle atrakcyjnych promocji jest fakt, iż w dużych sklepach zrobiło się nieco luźniej.
Rekordowe podwyżki cen podstawowych produktów: 25.02.2021. M...
Unikanie soboty, która wtedy gdy niedziele były handlowe była alternatywą niedzieli a teraz skumulowała klientów z tych dwóch dni tygodnia, to kolejny argument za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele - ze względu na bezpieczeństwo.
DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!
Wciąż wraca temat zawieszenia zakazu handlu w niedziele przynajmniej na okres pandemii oraz pół roku po nim gdy gospodarka będzie wracać do normalnego trybu działania. pracodawcy dogadali się z pracownikami reprezentowanymi przez związki zawodowe i wciąż są gotowi (z projektem stosownej ustawy) do rozmów z rządem, bo tylko ta trzecia strona Rady Dialogu Społecznego wciąż jest przeciwko takiemu rozwiązaniu i utrzymaniu stanu obecnego.
Zgoda na dodatkową niedzielę handlową w grudniu to tylko jednorazowe ustępstwo.
Swój projekt stosownej ustawy przygotował także Senat, a to oznacza, że w procesie stanowienia prawa do przekonania jest jedynie rząd i ewentualnie prezydent, który tę ustawę - jak każdą musi podpisać.
Systematyczne rośnie też odsetek Polaków, którzy chcą przywrócenia handlu we wszystkie niedziele. Po wakacjach i przed spodziewaną drugą falą zachorowań na COVID ta grupa jest już w zdecydowanej przewadze.
Te znaki zodiaku nie będą bogate. Kasa przelatuje przez ręce...
