Niemal co druga polska firma ponosi straty przez przerwy w dostępie do internetu

Zbigniew Biskupski AIP
Jarosław Jakubczak
Najwięcej na przerwach w dostępie do internetu globalnie tracą przedsiębiorcy z Indii, a w Europie – Turcji. Wśród firm najwięcej na przerwach traci firma Amazon – nawet 66 tys. dolarów za każdą minutę przerwy. Polscy przedsiębiorcy cierpią głównie wskutek przerw w dostawach energii elektrycznej.

Według najnowszego raportu Instytutu Brookings, globalna gospodarka traci w związku z przerwą w dostępie do Internetu już niemal 2,5 miliarda dolarów rocznie. Ma to ścisły związek z coraz większym uzależnieniem od technologii informatycznych.

Cenna każda minuta

Zgodnie z analizą autorów publikacji państwem, które w wyniku przerw w dostępie do globalnej sieci straciło najwięcej, są Indie. PKB zmniejszył się tam z tego powodu o niemal miliard dolarów (dokładnie o 968 mln). W przypadku Arabii Saudyjskiej straty wyniosły 465 mln dolarów, Maroka – 320 mln, Iraku – 209 milionów, a Brazylii – 116 mln dolarów. Państwem europejskim, dla którego niedostępność internetu okazała się najbardziej kosztowna, była Turcja. Jej PKB zmniejszyło się o 35 mln dolarów.

– Te liczby robią wrażenie, jednak nie dziwią. Gospodarka państw jest w coraz większym stopniu uzależniona od dostępu do Internetu. Na największych rynkach świata – takich jak Chiny, Indie czy Brazylia – kapitał wygenerowany za pośrednictwem rozwiązań ICT odpowiada już za 15 proc. całego krajowego PKB. Przerwy w dostępie do globalnej sieci przekładają się więc na wymierne straty – zwraca uwagę Ewelina Hryszkiewicz z Atmana, operatora ogólnopolskiej sieci światłowodowej i lidera polskiego rynku data center.

Straty powodują już najkrótsze przerwy w ciągłości biznesowej. Zdaniem ekspertów z Ponemon Institute minuta niedostępności globalnej sieci kosztuje przedsiębiorstwa na świecie średnio 9 000 dolarów, godzina zaś 540 000 dolarów. W przypadku największych korporacji kwoty te będą odpowiednio wyższe. Przykład może tutaj stanowić spółka Amazon, która w związku z ogromną skalą obsługiwanej sprzedaży może stracić nawet ponad 66 tysięcy dolarów w ciągu jednej minuty.

Kosztowne przerwy w dostawie prądu

Problemy z zachowaniem ciągłości funkcjonowania biznesu (BCM) nie są obce również polskim firmom. – W pierwszym półroczu minionego roku ponad połowa z badanych przez nas firm doświadczyła przerw w dostępie do Internetu lub energii elektrycznej. Aż 41 proc. przedsiębiorstw musiało z tego powodu poważnie ograniczyć bądź całkowicie wstrzymać działalność. I to nie na kilkanaście minut czy kilka godzin. Zdarzało się, że nawet na kilka dni – zauważa Ewelina Hryszkiewicz z Atmana.
Straty są duże m.in. dlatego, że zdecydowana większość funkcjonujących online aplikacji wykorzystywanych w zarządzaniu firmą – według Forrester Research aż 75 proc. – ma dla przedsiębiorstw krytyczne biznesowe znaczenie.

Może być jeszcze gorzej

Aby zrozumieć, jak istotny jest wpływ Internetu na gospodarkę, warto zapoznać się z udziałem cyfrowych firm w PKB krajów. W Wielkiej Brytanii internetowa ekonomia odpowiada już za ponad 12 proc. PKB, w przypadku Korei Południowej – 8 proc., a w Chinach – niemal 7 proc. PKB. Nieco mniejszy wpływ gospodarki bazującej na sieci obserwuje się w Indiach i Japonii (5,6 proc.), a także USA (5,4 proc.) i Niemczech (4 proc.).

W Polsce udział cyfrowej gospodarki szacuje się na 3 proc., natomiast do 2020 roku wkład Internetu w jej rozwój ma już wynosić 9,5 proc., co oznacza wzrost PKB o 200 mld złotych i nowe miejsca pracy, ale też wyższe ryzyko strat. – Z jednej strony internet to same korzyści, jak obniżenie kosztów i przyśpieszenie wymiany informacji. Jednak warto pamiętać o tym, że w im większym stopniu gospodarka jest uzależniona od internetu, tym straty związane z brakiem dostępu do niego są wyższe. Bez redundancji sieci telekomunikacyjnych, backupu danych gromadzonych na serwerach, a w dobie rosnącej cyberprzestępczości stosowania zaawansowanych zabezpieczeń, na przykład przed atakami DDoS, ryzyko przerw w ciągłości biznesowej będzie rosło. Wraz z nimi także straty – zauważa Ewelina Hryszkiewicz z Atmana.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie