Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki firmy IFA w Ujeździe odbędzie się 21 lipca.
Powstawać w niej będą półosie napędowe dla mercedesów klasy C, E oraz S. Rocznie powstanie ich około 2 milionów sztuk.
Inwestycja IFA Rotorion w Polsce wiąże się z faktem przejęcia przez nią od Daimlera sekcji produkcji półosi napędowych.
Niemiecka firma, specjalizująca się w produkcji wałów napędowych i przegubów, rozszerza w ten sposób swoje portfolio i zabezpieczy dostęp do szybko rosnącego rynku lekkich i mniejszych pojazdów samochodowych, a także pojazdów elektrycznych.

Nowy inwestor zakupił już działkę budowlaną o powierzchni 13 ha. Ma na niej stanąć fabryka, której budynki zajmą 4 ha.
Inwestycja będzie prowadzona w błyskawicznym tempie. Zakład ma być gotowy z początkiem 2017 roku - wtedy też ruszy pierwsza produkcja. Firma na początek zatrudni 90 ludzi, docelowo 400 pracowników.
Co ciekawe, przedstawiciele inwestora starają się jednocześnie dokupić kolejne 11 hektarów terenów w strefie. Ich plany przewidują bowiem rozbudowę zakładu w przyszłości.
IFA Rotorion jest jednym z największych światowych producentów wzdłużnych elementów układu napędowego o obrocie na poziomie blisko pół miliarda euro. Plasuje ją to w grupie 50 czołowych dostawców branży motoryzacyjnej w Niemczech.
Jest największą firmą z tej branży w Saksonii-Anhalt (Niemcy). Zatrudnia łącznie ponad 2500 pracowników w fabrykach w Handelsleben w Niemczech, Charleston (USA) oraz w Szanghaju (Chiny).
Produkuje wały napędowe, przeguby i inne komponenty dla renomowanych producentów samochodów: Mercedesa, Volkswagena, BMW, Porsche oraz Ferrari. Firma stawia również na rozwój usług w obszarze techniki napędowej oraz lekkich konstrukcji w branży.
IFA została sprywatyzowana w 1992 roku przez Heinricha von Nathusiusa, prywatnego przedsiębiorcę.
IFA to kolejny już inwestor, który będzie budował swój zakład w strefie gospodarczej gminy Ujazd. Obecnie hale produkcyjne stawia tam polska spółka Prims, która specjalizuje się m.in. w produkcji lin stalowych i pakowaniu chemii gospodarczej oraz niemiecka spółka Rekers działająca w branży betoniarskiej.
Dwa miesiące temu pierwszy etap inwestycji zakończył tam niemiecki koncern Mubea, produkujący części samochodowe.
- Kolejni inwestorzy cały czas pukają do urzędu - cieszy się burmistrz Ujazdu Tadeusz Kauch. - Spodziewamy się, że w 2017 roku zatrudnienie w strefie gospodarczej sięgnie trzech tysięcy pracowników.
