Spis treści
Nowoczesna technologia i nowe miejsca pracy
Modernizacja krakowskiej fabryki obejmowała budowę nowych linii produkcyjnych do wkładów tytoniowych przeznaczonych do podgrzewania. Dzięki tej inwestycji, fabryka nie tylko zaopatruje polski rynek, ale także eksportuje produkty do krajów UE i Azji, w tym do Japonii. Jak przekazano, inwestycja w Krakowie stworzyła ponad 300 nowych miejsc pracy.
– Za inwestycją pieniężną, za nowymi technologiami, idzie też inwestycja w know-how, w przygotowanie pracowników w Krakowie. To nowe stanowiska pracy, które wymagają dużej zmiany w podejściu i przeszkoleniu inżynierów, techników i pracowników. Dzięki tej inwestycji powstało ok. 300 nowych stanowisk pracy, gotowych do obsługi najnowocześniejszych maszyn – tłumaczy w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Michał Mierzejewski, Prezes Philip Morris International (PMI) na Europę Północno-Wschodnią.
– To są stanowiska, które mają istotną wartość dla polskiej gospodarki. Ta inwestycja daje też poczucie stabilności naszym pracownikom w Krakowie. W naszej krakowskiej fabryce, przede wszystkim zatrudnieni są Polacy. Mamy to szczęście, że jesteśmy dobrym pracodawcą, w związku z czym ta rotacja pracowników jest bardzo mała. Chcą dla nas pracować, chcą uczyć się nowych technologii – dodaje.
Transformacja w kierunku produktów bezdymnych
Philip Morris International od 2016 roku konsekwentnie realizuje strategię wygaszania produkcji papierosów, koncentrując się na rozwoju produktów bezdymnych. Firma dąży do tego, aby do 2030 roku 2/3 jej globalnych przychodów pochodziło z produktów bezdymnych.
– Mamy olbrzymie postępy w wygaszaniu papierosów. Globalnie, w ostatnich 10 latach, zmniejszyliśmy produkcję papierosów o 28 proc. Jesteśmy pierwszą i jedyną firmą z naszej branży, która publicznie zapowiedziała koniec papierosów. Skupiamy się na rozwoju bezdymnych produktów z nikotyną, które będą mniej szkodliwą alternatywą dla pełnoletnich palaczy niż kontynuowanie palenia – zaznacza Mierzejewski.
– Obecnie już blisko 40 proc. globalnych przychodów PMI pochodzi z produktów bezdymnych, w tym z nowatorskich wyrobów tytoniowych. To duży progres, z którego jesteśmy zadowoleni. I z nadzieją patrzymy w przyszłość. Do 2030 roku chcemy być firmą, w której 2/3 globalnych przychodów stanowią już produkty bezdymne, a nie papierosy – zapowiada.
Znaczenie inwestycji dla polskiej gospodarki
Inwestycja w Krakowie to część większego planu PMI, który obejmuje łączne inwestycje w Polsce na poziomie 27 miliardów złotych. Modernizacja fabryki w Krakowie to nie tylko zastrzyk finansowy dla lokalnej gospodarki, ale także sygnał dla międzynarodowych rynków o rosnącym znaczeniu Polski jako miejsca dla nowoczesnych inwestycji.
– W Polsce do tej pory zainwestowaliśmy łącznie 27 mld zł, z czego właśnie sfinalizowaliśmy inwestycję na blisko miliard złotych w Krakowie – podaje Mierzejewski. – Dzisiaj wszystkie amerykańskie inwestycje są bardzo pożądane, zwłaszcza w tej części Europy. Odpowiadam za wiele rynków (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Ukraina i Mołdawia – red.) i wiem z pierwszej ręki, że każdy z tych rynków chciałby mieć u siebie nowe inwestycje, zwłaszcza amerykańskie, obejmujące najnowsze technologie – tłumaczy.
– Polska konkurowała na tym polu z kilkoma innymi krajami, dlatego jako Polak bardzo się cieszę, że ta inwestycja i nowoczesna technologia trafiła właśnie do Krakowa. Dzisiaj amerykańskie inwestycje – poza zastrzykiem dla gospodarki – dają nam coś jeszcze: pewne poczucie bezpieczeństwa – dodaje Mierzejewski.
Wpływ na globalne rynki i przyszłość firmy
Inwestycje PMI w nowe technologie i transformacja w kierunku produktów bezdymnych spotykają się z pozytywnym odbiorem na rynkach finansowych. Giełda w Nowym Jorku reaguje pozytywnie na te zmiany, co przekłada się na wzrost wartości akcji firmy.
– Taka inwestycja jest też dobrym komunikatem dla giełdy w Nowym Jorku, że bardzo duża amerykańska firma inwestuje w tej części świata. Warto przypomnieć, że nowojorska giełda bardzo dobrze reaguje na inwestycje Phillipa Morrisa i na naszą transformację biznesową: z firmy papierosowej w firmę napędzaną przez nowe technologie. Nasze akcje z ok. 90 dolarów w zeszłym roku, poszybowały do ok. 155 dolarów obecnie. To potwierdza zaufanie analityków, giełdy, ale też inwestorów dla naszej firmy – chwali Mierzejewski.
Wyzwania regulacyjne i przyszłe perspektywy
PMI podkreśla, że otoczenie prawne jest kluczowe dla dalszego rozwoju firmy. Inwestycje w badania naukowe i rozwój technologii są istotnym elementem strategii firmy, która liczy na wsparcie regulacyjne w krajach, w których działa.
– Z perspektywy globalnej firmy-inwestora, otoczenie prawne ma kluczowe znaczenie. Staramy się inwestować w tych krajach, w których otoczenie rozumie naszą transformację biznesową. Z firmy produkującej papierosy – stajemy się firmą napędzaną przez nowe technologie, przez produkty bezdymne. Bardzo dużo inwestujemy w badania naukowe i rozwój technologii: globalnie to już ponad 14 mld dolarów – tłumaczy.
– Państwa, które zaprzeczają wynikom badań naukowych i tworzą swoje regulacje wbrew takim wynikom, nie są dla nas miejscami, w których chcielibyśmy inwestować. Dlatego bardzo liczymy na to, że regulacje w Polsce będą podążały w kierunku pozwalającym tworzyć zachęty dla pełnoletnich palaczy, którzy z różnych powodów nie rzucają papierosów, aby przynajmniej mieli możliwość zastępowania ich mniej toksycznymi produktami bezdymnymi – podsumowuje Mierzejewski.