Nordic Real Estate Partners kupi w Polsce 10 tys. mieszkań. Jak wpłynie to na poziom cen nieruchomości?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Mieszkania na wynajem to przyszłość?
Mieszkania na wynajem to przyszłość? Fot. Karolina Misztal/ Archiwum/ zdjęcie ilustracyjne
Skandynawski fundusz Nordic Real Estate Partners planuje kupić w Polsce 10 tys. mieszkań z przeznaczeniem na wynajem - informuje Puls Biznesu. Inwestycja będzie kosztować 2 miliardy złotych i ma zostać zrealizowana w ciągu 5 lat.

Mieszkania z przeznaczeniem na wynajem. Nordic Real Estate Partners planuje kupić w Polsce 10 tys. mieszkań

Poprzednie inwestycje funduszu, to kupno ponad 1000 mieszkań w Warszawie za 100 mln euro. Planowany termin oddania budynków do użytku to koniec 2022 roku.

Dotychczas na rynku nieruchomości tak duże zakupy lokali nie były zbyt częste. W maju Heimstaden Bostad kupiła od Budimeksu 2500 mieszkań. Przedsiębiorstwo Atrium, właściciel kilkunastu europejskich galerii handlowych, nabyło w Krakowie i Warszawie łącznie 650 mieszkań, o czym informował serwis internetowy eurobuildcee.com. 541 mieszkań zlokalizowanych jest w warszawskiej dzielnicy Włochy, zaś kolejne 109 - na krakowskiej Krowodrzy.

Kupowanie mieszkań w ilościach hurtowych skutkuje wzrostem cen

Tego typu transakcje podwyższają popyt na nieruchomości, na co rynek reaguje wzrostem cen. W maju w samej tylko Warszawie poskutkowało to przyrostem stawek o niemal 7% (rok do roku). W Krakowie było to odpowiednio 16%, a we Wrocławiu - 8%. Dane te podał w czerwcu Bussines Insider na podstawie analiz Epander i Rentier.io.

Firma analityczna ThinkCo specjalizująca się w nieruchomościach prognozuje, że hurtowe zakupy mieszkań na wynajem będą się pojawiać w Polsce jeszcze częściej. W kraju powiększa się rynek tzw. najmu instytucjonalnego. Jest to alternatywa dla tradycyjnej umowy najmu. Kontrakt jest zawierany na dowolny określony czas przez właściciela prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali. Najemca ma większe uprawnia do pozbycia się lokatora, gdy ten zalega z opłatami. Najemca otrzymuje natomiast jasne i precyzyjne zasady rozliczania się z właścicielem, stabilność wynajmu, jasną politykę cenową oraz w pełni wyposażone mieszkanie. Wynajmując od funduszu nie musimy się martwić zmianami planów właściciela lub sprzedażą lokalu.

Aktualnie najem instytucjonalny w Polsce to ok. 5,5 tys. lokali. Do 2025 liczba ta ma wzrosnąć do 66 tysięcy.

Zagraniczne przedsiębiorstwa nie pozostawiają złudzeń

- Traktujemy tę transakcję jako pierwszy krok naszej ramowej współpracy i mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli realizować dla NREP kolejne obiekty w największych miastach w Polsce – mówił w sierpniu Tomasz Konarski, prezes firmy deweloperskiej YIT, która realizuje inwestycje dla NERP.

Dotychczas fundusze inwestowały głównie na rynku nieruchomości komercyjnych. W pierwszej kolejności były to biura i galerie handlowe.

- Z najnowszych badań wynika, że Polacy zmienili swoje nawyki. Zwłaszcza osoby do 35. roku życia chcą być bardziej mobilne i niekoniecznie chcą kupować mieszkania, wolą je wynajmować. Pandemia przyspieszyła ten proces - powiedział Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium, przedsiębiorstwa zajmującego się badaniami w zakresie dynamiki poziomu cen nieruchomości.

Według danych Eurostatu w 2019 roku w Polsce we własnym mieszkaniu zamieszkiwało 84,2% Polaków, wynajmowało natomiast 15,8%. Dla porównania - w sąsiednich Niemczech dane te odpowiednio wyniosły 51,1% i 48,9%.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu