Nowa ustawa o ROP już w drodze. Producentów i gminy czekają duże zmiany

Piotr Szymański
Opracowanie:
Ustawa o ROP od 2026 roku. Jak wpłynie na producentów i gospodarowanie odpadami?
Ustawa o ROP od 2026 roku. Jak wpłynie na producentów i gospodarowanie odpadami? Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press
Rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP) to kluczowy krok w kierunku zrównoważonego zarządzania odpadami opakowaniowymi w Polsce. Wiceministra klimatu Anita Sowińska zapowiedziała, że pierwsze rozwiązania tej ustawy zaczną obowiązywać już w 2026 roku. Gminy będą głównymi beneficjentami środków pochodzących z opłat za zagospodarowanie opakowań.

Spis treści

Planowane wdrożenie ustawy o ROP

Wiceminister klimatu Anita Sowińska poinformowała, że resort środowiska planuje przyjęcie ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów jeszcze w tym roku. Ustawa ma być wdrażana stopniowo, aby przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie się do nowych wymogów.

- Przedsiębiorcy, których to przede wszystkim mają dotyczyć zmiany, muszą mieć czas na jej wdrożenie - dodała Sowińska.

Pierwsze rozwiązania ustawy mają wejść w życie w 2026 roku, a kolejne będą wprowadzane etapami. Docelowo, pełne wdrożenie ROP planowane jest na 2028 rok.

Zmiany w systemie opłat

Jednym z kluczowych elementów ustawy jest zastąpienie obecnych opłat na rzecz organizacji odzysku opłatą opakowaniową, która będzie przekazywana do operatora systemu.

- W dalszej perspektywie mamy plan, aby całkowicie zastąpić opłaty uiszczane na rzecz organizacji odzysku za pozyskanie DPR-ów, tzn. dokumentów potwierdzających recykling, opłatą opakowaniową przekazywaną do operatora systemu - powiedziała Sowińska.

Obecny system nie jest skuteczny, dlatego konieczne są zmiany, które pozwolą na lepsze zarządzanie przepływami finansowymi i rozliczeniami.

Nadzór nad ROP

Wiceszefowa resortu środowiska podkreśliła, że nadzorowanie ROP powinno pozostać w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Proponowane jest delegowanie zadań związanych z finansami do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

- Proponujemy delegowanie zadań związanych z przepływami finansowymi i rozliczeniami przekazać NFOŚiGW. Z kolei marszałkowie województw będą organami odpowiedzialnymi za kontrolę poprawności naliczania i uiszczania opłaty opakowaniowej oraz redystrybucję wpływów z tytułu tej opłaty - powiedziała.

Korzyści dla samorządów i firm

Gminy będą głównymi beneficjentami środków pochodzących z opłat za zagospodarowanie opakowań. Środki te mają rekompensować koszty utrzymania systemu odbioru odpadów oraz, po okresie przejściowym, koszty zbiórki i przetwarzania odpadów opakowaniowych.

- Przewidujemy rekompensaty dla firm przetwarzających odpady, np. dla sortowni, a także dla recyklerów. Mówimy o kosztach netto. Jeśli przychód ze sprzedaży surowca będzie wyższy niż koszt przetworzenia, to wówczas do rekompensaty nie dojdzie - wskazała Sowińska.

Zakres opakowań objętych ROP

Ustawa o ROP obejmie szeroki zakres opakowań, zarówno tych przeznaczonych dla indywidualnych konsumentów, jak i dla przemysłu oraz handlu B2B.

- Gdybyśmy tego nie zrobili, system byłby nieszczelny - powiedziała Sowińska.

Wprowadzenie ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów to ważny krok w kierunku poprawy zarządzania odpadami opakowaniowymi w Polsce. Dzięki niej możliwe będzie bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu